Внедряването на иновациите да стане норма. Това е промяната, от която се нуждаем
"Частният сектор е ключово заинтересован от зеления преход и не трябва бъде пренебрегван, защото компаниите са готови да инвестират и са нетърпеливи да потърсят съвместни възможности", каза по време на Green Transition Forum в Баку Наталия Мулин Агиар, мениджър изпълнение на оперативните програми, свързани с екологична устойчивост на Филип Морис Интернешънъл
Как компаниите могат да се справят с предизвикателствата по амбициозния път към нулеви емисии? Този въпрос събра водещи експерти от индустрията на Green Transition Forum в Азербайджан, който за първи път се проведе в рамките на глобалната среща на върха за климата COP 29.
Стратегическият разговор за зелената трансформация на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) се проведе в рамките на три дни на българския павилион, а дискусионният панел за "Декарбонизацията на индустриите, ESG и бъдещето на чистите технологии" предостави платформа за обмен на опит и стратегически решения, които ще бъдат ключови за постигането на целите в областта на климата. Той беше модериран от Елън Уасилина, основател и изпълнителен директор на Trocadero Forum Institute, а участие взеха Наталия Мулин Агиар, мениджър изпълнение на оперативните програми, свързани с екологична устойчивост на Филип Морис Интернешънъл (ФМИ), Джордж Кремлис, член на борда на Европейската организация за публично право и почетен председател на Европейската комисия, Дейвид Зорн, ръководител на отдела за стратегически партньорства в Climeworks, Костадин Сирлещов, управляващ партньор CMS Sofia, Константин Божинов, ръководител на проекта ANRAV на компанията "Хайделберг Матириълс Девня".
Преди да представи гледната точка на Филип Морис Интернешънъл, Наталия Агиар подчерта колко важно е за всички бизнеси да разберат значимостта на климатичните теми - за собствената им дейност, за бизнеса им и за техните потребители. След като те възприемат това като отправна точка, идва ред за това темата "климат" да се превърне и в корпоративна стратегия.
"Обикновено това се прави чрез няколко посоки на планиране и действия. На първо място е включването на постигнатото по темата за устойчивото развитие в нашата стратегия за възнаграждение на изпълнителните директори, така че да свържем резултатите с финансите. Това от своя страна създава предпоставки за изпълнение на ангажиментите от страна на цялата компания. Следва създаването на стратегия, която се основава на науката, така че да определим нашите научно обосновани цели и да се ангажираме с нашия план за преход към нисковъглеродна икономика по публичен и прозрачен начин. След това е важно да сме прозрачни в начина, по който докладваме и отчитаме емисиите на парниковите газове, а също и с резултатите ни в тази сфера", каза Наталия Агиар.
По отношение на директните и индиректни емисии във "Филип Морис Интернешънъл" са поставени амбициозни цели за постигане на въглеродна неутралност още до края на 2025 година, като компанията вече е в напреднала фаза на изпълнението им. Постигнат е значителен напредък по отношение на измерването на въздействието.
"Това е много важно. Да можем да измерваме. Трябва да разберем за какво става дума и да съобщим това вътре в компанията. Без вътрешните си заинтересовани страни няма да стигнете много далеч. Това е наистина от решаващо значение. Да предадете информацията вътрешно, а не само навън", подчерта Наталия Агиар.
Дискусионният панел за "Декарбонизацията на индустриите, ESG и бъдещето на чистите технологии" беше модериран от Елън Уасилина, основател и изпълнителен директор на Trocadero Forum Institute
Снимка: Dir.bgВръщайки се към директните и индиректните емисии, с ангажиментите на Филип Морис Интернешънъл за въглеродна неутралност, тя каза, че компанията е постигнала "невероятен напредък в намаляването на потреблението си на първо място, след което намалихме и емисиите си". Положени са значителни усилия за инвестиране в преките операции, за да може промяната да бъда стимулирана да премине от изкопаеми горива към възобновяема енергия, да инвестира в собствено производство на електроенергия, да пренасочи автопарка си към устойчиви задвижващи системи.
"Всичко това бяха ключови лостове за нас, за да можем да отчетем почти 40% намаление на емисиите в преките ни операции от 2019 година насам", каза мениджърът.
И последното парче от пъзела, според нея, е да се изгради много строга комплексна проверка на компенсирането на въглеродните емисии.
"Имаме стабилна програма и сме горди, че се ангажираме с външни експерти в областта, за да инвестираме във висококачествени въглеродни кредити. Също така от миналата година инвестираме в наши собствени проекти за установяване на ценообразуването на въглеродните емисии, така че да генерираме въглеродни кредити в нашата верига на стойността, които след това ще подкрепят дългосрочните ни ангажименти. След това лепилото, което ни държи заедно - индиректни емисии, генерирани извън компанията, е това, което ще ни даде възможност наистина да се справим с намаляването на емисиите по цялата ни верига на стойността, което е много, много трудно", обясни Наталия Агиар.
Това според нея е най-трудната част, критичен елемент, който обхваща над 90% от общия отпечатък. В този сегмент Филип Морис Интернешънъл работи заедно с доставчиците и други участници във веригата, подкрепя споделянето на най-добри практики и изграждането на капацитет не само за собствените си преки доставчици, но и на различни нива от веригата за доставки.
"Това е от решаващо значение за нас, за да можем да постигнем значително намаляване, но и да водим другите с нас в това начинание", категорична е Наталия Агиар.
Още преди няколко години Филип Морис Интернешънъл прилага собствен вътрешен механизъм за ценообразуване на въглеродните емисии. Разработени са два набора от цени.
Първият е цената на въглеродните емисии в сянка - виртуална цена, основана на данъчното облагане. Това включва глобалната среда и анализи, направени за да се определи какво би имало смисъл за компанията, за да се даде възможност на бизнес модели за инвестиции или капиталови разходи. Това помага на Филип Морис Интернешънъл да инвестира в значителни проекти, които след това подпомагат декарбонизацията и преките операции.
Вторият механизъм е таксата за въглеродни емисии, която по същество представлява определяне на разходи за изискванията за компенсация. Това служи за определяне на размера на бюджетите, които ще са необходими на годишна база, за да можем да бъдат компенсирани останалите емисии, позволява да се определи количествено какво означава "въглеродно неутрални", какво означава емисиите действително да се намалят.
"Защото, нека си признаем, че технологиите все още не са на сравнима цена, когато разглеждаме устойчивите и чистите технологии. Ако искаме да направим бизнес обосновка, трябва да използваме и външните фактори. А те, в този случай, ще бъдат неблагоприятни фактори, идващи от публичния сектор. Така че, данъчното облагане е ясен и много прост подход", уточни Наталия Агиар.
Участие в дискусията взеха Наталия Мулин Агиар, мениджър изпълнение на оперативните програми, свързани с екологична устойчивост на Филип Морис Интернешънъл (ФМИ), Джордж Кремлис, член на борда на Европейската организация за публично право и почетен председател на Европейската комисия, Дейвид Зорн, ръководител на отдела за стратегически партньорства в Climeworks, Костадин Сирлещов, управляващ партньор CMS Sofia, и Константин Божинов, ръководител на проекта ANRAV на компанията "Хайделберг Матириълс Девня"
Тя обърна внимание на бързо променящата се среда.
"Нещата ще се случат много бързо и много скоро. И това ще е скъпо на частния сектор или на всеки, който внася стоки в Европа. Има импулс, който ще доведе до тези промени. Въпросът е и как да направим така, че да се развие среда, в която достъпът до тези технологии, изследванията и внедряването на такива иновации да станат норма, а не просто еднократни. Това е промяната, от която се нуждаем", каза мениджърът за изпълнението на оперативните програми, свързани с екологична устойчивост на Филип Морис Интернешънъл.
Наталия Агиар подчерта, че частният сектор е ключово заинтересована страна и призова да не бъде пренебрегван, защото компаниите са готови да инвестират и са нетърпеливи да потърсят съвместни възможности.
За Филип Морис Интернешънъл промяната е започнала преди повече от 10 години с трансформация на нейния бизнес и с целта да избави света от цигарите. Така компанията преминава към бъдеще без тютюнев дим. Този преход също е бил съпроводен с изправяне пред редица предизвикателства.
Важна роля е изиграл устойчивият начин, по който е направено това. Ключово за компанията е да води по пътя със себе си и потребителите, и инвеститорите, за да го извървят всички заедно.
"Да изясним какво означават бездимните продукти, продуктите с намален риск, да разберем регулаторната среда около тези нови категории, да дадем възможност за провеждане на тези дискусии и да отворим вратите за това. Това беше от решаващо значение за нас. Разбирането на съществеността на самата устойчивост за частния сектор, обосноваването и привличането на хората към това", разказа Наталия Агиар.
Като ключово за привличането на потребители и инвеститори тя постави на първо място прозрачността, в основите на която стои необходимостта да се говори открито. ESG - екологично, социално и корпоративно управление, да се преведе на много различни заинтересовани страни по лесно смилаем начин.
"Но нека не забравяме и това, че ако сте представител на частния сектор, трябва да имате предвид и веригата на стойността, ключовите ви партньори в различните потоци. И да не губите печалба по пътя. За това полагаме значителни усилия за ангажиране на веригите за доставки. Определихме ясни посоки, които те да следват и ги включихме в нашите договорени споразумения. Определили сме начина, по който искаме да управляваме техните собствени научно обосновани целеви ангажименти. Така че наистина да ги водим заедно с нас по този път. Ръка за ръка", обясни Наталия Агиар.
От миналата година Филип Морис Интернешънъл прилага програма, която има за цел да сподели наученото и най-добрите практики, които компанията е приложила.
"Наистина се гордеем с това, с нашия акселератор за устойчивостта, както го наричаме. И той наистина има за цел да ускори този преход и тази промяна, от която се нуждаем. Разберете какво е съществено за компанията, за вашите потребители и инвеститори. Впрегнете ресурсите за тях, съобщавайте ги прозрачно и привлечете другите хора", завърши участието си във форума Наталия Агиар.
НАЙ
Бюджетната лавина – 2025
Финансовото министерство се отказва от въвеждането на данък "подземни богатства"
Токът може да поскъпне с около 9% от януари
Мъск стана първият човек в света с богатство над 400 милиарда долара
Токът може да поскъпне с около 9% от януари
Бюджетната лавина – 2025
От Нова година идва ново поскъпване на природния газ - с 9,6%
Финансовото министерство се отказва от въвеждането на данък "подземни богатства"