Чумата е засегнала 1760 животни, гледани заедно от петима собственици
Заразата в това стопанство е проникнала преди повече от 14 до 20 дни, каза д-р Светлозар Патарински, директор на БАБХ
Към момента констатираното огнище на чума по дребните преживни животни е във Велинград - около 1760 животни. Те са на пет собственика, които са свързани и са гледани заедно. Това каза по bTV изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински.
Още по темата
"Заразата в това стопанство е проникнала преди повече от 14 до 20 дни. В началото животните са лекувани от трима частно практикуващи ветеринарни лекари. Те са били потърсени от собствениците", обясни Патарински.
По думите му ветеринарите не са поставили правилната диагноза и животните са лекувани за съвсем други заболявания.
"След като не са могли да се справят, са потърсили помощна на държавния ветеринарен лекар в Пазарджик. Ветеринарните лекари са били длъжни да сигнализират БАБХ. Поради забавата и това продължително лекуване сме сигнализирали прокуратурата", заяви Светлозар Патарински.
Той обясни, че тази болест не се лекува и е включена в списъка на особено опасните заразни болести, а мерките са категорично разписани в законодателството.
Болестта е особено опасна, тъй като се разпространява между животните и е свързана със значителни икономически загуби, които могат да доведат до ликвидирането на цяло едно животновъдство в дадена страна, отбеляза шефът на БАБХ.
Заразата не е опасна за хората, но те са един от най-често разпространяващите се вторични фактори.
Д-р Светлозар Патарински заяви, че недоволството сред стопаните се използва политически активно от извънпарламентарно представена партия. Затова и проби са изпратени във Франция за потвърждение.
"В Гърция има чума по дребните преживни животни. Според регламента обявяването на такова заболяване е възможно само от национална референтна лаборатория, каквато за Гърция се намира в Атина. Тази лаборатория, която са използвали животновъдите (в Солун - б.р.), не е обявила нито едно огнище. Освен това те имат две положителни проби за антитела, което показва, че в това стадо е имало вирус, за да бъдат изградени антитела. Протоколът, който те показват, е за изследване за наличие само на антитела. Никъде не е направено изследване за вирус", обясни Патарински.
Директорът на БАБХ отправи апел към стопаните да проявят самосъзнание, защото е застрашен целият бранш в страната.
"Може да бъде забранен износът на мляко и млечни продукти от дребни преживни животни за целия Европейския съюз", каза той. "Заболяването не е опасно за хората, но за да се ликвидира това заболяване, се пристъпва към обезвреждането на месото и млечните продукти, които произхождат от това огнище", допълни експертът.
"Колкото по-бързо бъде закрито това огнище, толкова по-бързо те ще могат да възобновят своята дейност", посочи още изпълнителният директор на БАБХ. Той увери, че животновъдите ще бъдат обезщетени за загубите съгласно действащата нормативна уредба.
Светлозар Патарински заяви, че те ще получат цени над пазарните за всяко животно и беше категоричен, че няма съмнение за наличието на заразата.
Десетки хора от цялата страна се събраха вчера на протест пред овцеферма във Велинград, в която беше констатирано огнище на чума по дребните преживни животни. Хората посочиха, че са дошли да подкрепят собственика на фермата.