Възможна мисия ли е да приемем работа с роботи в едно помещение
Всеки 5-и е изключително позитивно настроен
WorkTalent.com е новата платформа на Dir.bg за търсене и предлагане на работа и стаж.
В желанието ни да се опитаме да подобрим комуникационната среда между работодател и кандидат, ви попитахме в поредната ни анкета за предизвикателствата на работното ни място:
Представяте ли си скоро да работим в едно помещение с колеги роботи?
40% от отговорилите в анкетата посрещат със смесени чувства подобна възможност
Други 39% са супер стресирани от евентуално подобно развитие
13% от участвалите в анкетата виждат много позитиви
7% твърдят, че очакват това да стане факт с огромно нетърпение
За да коментираме темата и резултатите от анкетата, от WorkTalent.com се обърнахме за експертно мнение към Марин Георгиев, основател на b2b комуникационната платформа subscribe.bg
- Г-н Георгиев, нека първо споделим на нашата аудитория, има ли вече служители роботи някъде по света?
- Да, скоро видях такива. Беше на някакво "експо". Разнасяха листовки. Също вероятно много от нас имат такива служители вкъщи - прахосмукачки или други помощници. Казвам го с ирония, защото след появата и шума около ChatGPT, темата е много злободневна, но не е много ясно какво точно се има предвид под робот.
- 40% от отговорилите в анкетата посрещат със смесени чувства подобна възможност. Т.е. все пак допускат, че може и да приемат това да се случи. Трябва ли според Вас да се плашим от подобна развръзка?
- От подобна - не. От възможността развитието на изкуствен интелект или технология, била тя математическа, биологична или др., да излезе извън контрол - да. Опасността не е, че ще си изгубим работните места, а че ако технологията придобие определени възможности тя може да заобиколи нашите средства за контрол, особено ако те са неглижирани първоначално. Често мерки се вземат след появата на проблем. Е, в случая с "роботите", post factum мерки може да са необратимо закъснели. Сещам се за шега от мой приятел адвокат, която казва, че адвокатът и презервативът трябва да се ползват преди акта. В този ред на мисли, аз съм привърженик на навременната регулация и същевременно твърдо ЗА развитието на технологиите.
- Други 39% са супер стресирани от евентуално подобно развитие. От какво според Вас се стресират хората на този етап - че ще им вземат работното място или че ще чувстват известен дискомфорт да работят в една стая с робот?
- Вероятно от неизвестността. Много служители, особено в държавни институции, все още чувстват дискомфорт от отнетата им възможност да оперират с мокър печат.
- 13% от участвалите в анкетата виждат много позитиви. Нека изброим няколко позитива, с които да се опитаме да повлияем на останалите?
- Ако тръгнем от откритието на огъня и колелото, минем през индустриалната революция и стигнем до свързаността, която Интернет донесе, на всяка значима стъпка от този процес човечеството е увеличавало в пъти благата, с които разполага. Днес имаме неща, които приемаме за даденост, които са били немислими не за средновековния човек, а дори за нашите баби и дядовци. Аз лично нямам търпение да разбера какво биха могли да ни донесат роботите. Надявам се да съм на възраст, на която да мога да му се радвам активно.
- 7% твърдят, че очакват това да стане факт с огромно нетърпение. Какъв тип смятате, че са тези хора? Откъде идва този техен оптимизъм и любопитство?
- Early adopters. До тук статистиката от вашата анкета покрива напълно равномерното разпределение от така наречения "law of diffusion of innovation" (закон за разпространение на иновациите), което изглежда по следния начин:
- Иноватори - 2,5%
- Бързо адаптиращи се - 13,5%
- По-лесно приемащи нова идея впоследствие - 34%
- По-трудно приемащи нова идея - 34%
- Изоставащи в приемането и осмислянето на нови тенденции - 16%
Но няма конкретна причина за тези резултати. Така функционират хората и обществото. И е така с всяка иновация.
- През годините, когато стане дума за роботи, винаги сме се въртели около факта, че те нямат чувства, нищо не ги боли, нямат притеснения, не се вълнуват. Така ли е наистина?
- Засега.
- Нека завършим днешното ни интервю с темата за изкуствения интелект. Да се спрем на Вашата визия за ползите от неговото развитие?
- Преди изкуствения интелект, компютрите и машините успяха да ни заменят в изчисления, повдигане на тежки предмети и прецизни движения. Всички очаквахме, че следващата задача, която машините ще решат ще бъдат комплексни логически проблеми. Е, новите LLM (езикови модели) се оказаха най-добри в творческите задачи. Като инженерен тип човек за мен това е добре дошло. Очаквам с нетърпение да видя дали подобно творчество може да повлияе на създаването или чувствителното ускоряване на иновации и продукти.
Публикацията е предоставена от WorkTalent.com
НАЙ
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Тежка година за автомобилните производители в Европа
Бъдни вечер и Коледа - колко средства са нужни за празничната трапеза?
Орбан от Будапеща: Унгарска петролно-газова група иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Тежка година за автомобилните производители в Европа
Бъдни вечер и Коледа - колко средства са нужни за празничната трапеза?
Орбан от Будапеща: Унгарска петролно-газова група иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас