Цените на слънчевата енергия между прогнозите и реалността
Разминаването е съществено, установява проучване на специализираното списание за соларния пазар PV Magazine
Обратно в новинатаКоментари - Цените на слънчевата енергия между прогнозите и реалността | Бизнес.dir.bg
Коментари
Цитираните от теб цени са само за "някои" централи. За тези на простосмъртните са няколко пъти по-ниски (между 4 и 8 пъти).
Което разбива на пух и прах мантрата, че тази енергия е скъпа. Общо взето дори да излиза малко по-скъпо от пазарната, много по-ценно е, че може да донесе сравнителна енергийна независимост на индивидуалните потребители.
Нищо подобно не може да донесе, освен с много сериозни инвестиции, които никога няма да се избият. Казвам го от личен опит! Освен това, мантрата че е скъпа НЕ е мантра а реалност, защото все още СУБСИДИРАМЕ яко и изкупуваме на ПРЕФЕРЕНЦИАЛНИ цени тази енергия. Не скъпа, тя ни излиза ЗЛАТНА! Няколко пти по-скъпа от тази на АЕЦ. Няма и никакво намерени да поевтинява.
За съжаление в България този вид енергия трудно си пробива път защото няма как обикновените хора да ПРОДАВАТ произведената енергия от панели монтирани по покриви и дворове. Ако това стане, то множество дребни производители ще инвестират пари във фотоволтаици и ще ги накачат кой където може. Всеки ще се грижи за своето си, защото това ще му носи някакви доходи. А тези хора отделно ще си работят кой каквато професия има. Това обаче ще е още един стимул ДА ОСТАНАТ в тази държавица. Да, защото ако притежаваш само двете си ръце и уменията за работа то лесно се пласираш навсякъде по света и е нормално да потърсиш къде ще ти платят повече за труда и уменията. Ако обаче имаш нещо допълнително, то има и какво да те държи тук. Ако обаче НЕможе да те свържат и да ти плащат за произведената енергия, ако ти крадат и чупят панелите както крадат ябълките от градините то за какво да се мъчи човек да създава и да поддържа каквото и да било??? Та тук е мястото на държавата, да създаде УСЛОВИЯТА.
И тук мога да добавя, че слънчевата и вятърна енергия НЯМА да ни задоволят потребностите. Поне не и в близките 10 или 20 години. Тази енергия ще ни е от голяма помощ, но почти НЕ може да се ползва самостоятелно. Определено ще имаме нужда от АЕЦ защото предстои да се изведат доста въглищни централи от употреба и повишаване на електропотреблението за транспорта.
Това е малоумна лъжа. Договори за преференциални цени имаше преди 15 годидни и то с продължителност 25 години. Това си го уредиха вашите червени боклуци. Нови БЕЦ не се субсидират.
Мога да споделя какво съм направил за себе си в тази насока. Понеже практически няма как да продавам ток на "Енергото" реших да монтирам соларни панели само за себе си. Понеже слънчевата енергия /слънчевото греене/ не е постоянна, а и моето потребление също не е постоянно то следва, че ми трябва някакъв вид акумулатор. Най-простото пресмятане за обикновените киселинни акумулатори показва, че тока се оскъпява допълнително с около 10 стотинки на кВт/ч. Отказах се от този вариант. Монтирах 3 панела "Панасоник" по 325 Вата. Панелите са монтирани на стената на къщата и имат много голям наклон. Така те са под стрехата и са защитени от градушка, защото са твърде скъпи. Панелите са свързани паралелно и захранват директно един нагревател в бойлера за топла вода. Нагревателя е направен по поръчка и е напълно отделен от останалите нагреватели на бойлера. Бойлера е електроуреда който харчи значително количество ток, а в случая служи и като акумулатор на енергията във вид на топла вода. Така всичкото произведено електричество се трансформира в топла вода без загуби. НЯМА инвертори, няма акумулатори, защото тези елементи оскъпяват системата и трупат загуби. Както ви написах по-горе, панелите са силно наклонени и са на стената, под стрехата. Така хем са защитени от градушка, хем през лятото се ограничава мощноста им /стрехата ги засенчва частично/ за да не прегрее бойлера. През зимата слънцестоенето е "по-ниско" и панелите се оказват на по-добър ъгъл спрямо слънцето и така са по-ефективни. Няма го и засенчването от стрехата.Това до някъде компренсира по-слабото и по-краткото слънцегреене през зимата. Монтирал и една защита - краен електрически термо изключвател на "слънчевия" нагревател. Така систената работи като ПОМАГА, но не може да се разчита изцяло на нея. През зимата, когато в продължение на седмици няма никакво слънце то няма и никаква топла вода от тези панели. През лятото почти не се налага включване на бойлера, зависи от потреблението.
Ти еазби законите на термодинамиката и "спечели" от най-ниската по КПД енергия - топлинната. Евала.
Просто нагаждаш нещата които межеш да направиш и "пасват" за твоя си случай. Знам, че много по-ефективни в случая са водогрейните панели, но за целта ще трябва да прокарвам тръби, помпа, някакъв регулатор... По-сложно ми е като цяло. А при тази система са само жици. Кабела минава където си искаш, панелите мога да ги преместя лесно ако съм сбъркал в положението и т.н... Обикновено НЕ най-ефективни, но НАЙ-работещи са простите неща. Мога да ви опиша и друга изключително проста система за топла вода която се явява многофункционална.
Едно добро приложение е панели вързани към водни помпи с прав ток да изпомпват вода за поливане. Това ще е ефтино приложение особено в сравнение с алтернативата. Друго е панели върху гаража да зареждат електрически коли. Много работодатели може да го направят. За в къщи може ако има кола дето стои в къщи повечето време. Идеята е да се направят лесните и ефтини проекти първо. Да се целиме в замяна на основни източници е меко казано наивно и хабене на пари от нашите данъци. Едно време имаше ПАВЕЦ да изпозват свръхпроизводство на енергията и да буферират високото потребление за деня. Това може да решение за акумулиране на енергия от панели. Може да се построят язовири за това а и ще има повече вода като резерв. Проблема за енергетиката е е че трябва висок базов източник на енергия. Слъце и вятър не стават много за това, поне в България.