Теодора Георгиева: ICGB има голям принос в енергийната сигурност и диверсификация на източниците
Изпълнителният директор на независимия преносен оператор говори по време на форума "Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)"
През интерконектора IGB минава 1 милиард куб. метра азерски газ, като инфраструктурата позволява пренос на 3 млрд. куб. метра. Осигурихме енергийна сигурност и диверсификация на източниците през 2022 г., когато Русия започна война срещу Украйна и допринесохме не само за достъп до газ, но той беше и на конкурентни цени. Имаме синергия с терминалите за втечнен газ в Гърция и най-вече с този в Александруполис и доста бързо ще запълним капацитета на газопровода от 3 млрд. куб. метра природен газ годишно. Предлагаме и допълнителен капацитет на нашите съседи и то в рамките на висока конкуренция на операторите от другите държави от региона. За да имаме предимство, е важно да получим допълнително финансиране за разширяване на капацитета на газопровода до 5 млрд. куб. м. годишно и да осигурим капацитет за доставки на природен газ до Молдова и Украйна.
Това каза Теодора Георгиева, изпълнителен директор на независимия преносен оператор ICGB, по време на най-успешния форум за зелена трансформация - "Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)", който за четвърта поредна година бе организиран от Dir.bg и 3Е News. Тридневното събитие се проведе през юни в столичния Sofia Event Center. В дискусиите участваха над 165 лектори от 19 страни.
Георгиева се включи в дискусията "Енергийна трансформация - балансиран и устойчив микс и разширяване на взаимосвързаните мрежи" заедно с Ангелин Цачев, директор и член на Управителния съвет на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), Иван Велев, търговец по продажбите в АСТ Commodities, Кирил Равначки, главен изпълнителен директор на "Булгартрансгаз", Петър Филдишев, директор "Търговия с природен газ" в МЕТ Енерджи Трейдинг България и Светослав Бенчев, председател на УС на Българската петролна и газова асоциация (БПГА). Модератор на панела бе председателят на Българската асоциация за природен газ Светослав Иванов.
В началото Георгиева уточни, че интерконекторът Гърция-България започва като проект, но към настоящия момент е действащ газопровод, а компанията ICGB вече е независим оператор, спазващ всички регулаторни изисквания като такъв.
"Ако погледнем картата, онагледяваща инфраструктурата на IGB и нейната важност, ще видим, че става въпрос за свързване с три оператора, а не с два. Понастоящем наистина сме свързани с два - това са Трансадриатическият газопровод и "Булгартрансгаз", а през ICGB като инфраструктура минава 1 милиард кубически метра азерски газ. Тоест говорим за инфраструктура на 3 милиарда кубически метра, от които една трета е всъщност именно азерският газ, който идва от Каспийския регион, минава през TANAP (Трансанадолски газопровод), TAP (Трансадриатически газопровод). Това всъщност е единствената българска инфраструктура, която е част от Южния газов коридор чрез връзката си с TAP", обясни Теодора Георгиева.
Тя изтъкна, че ICGB има особен принос в енергийната сигурност и диверсификация на източниците. С влизането в експлоатация на IGB през 2022 г. се видя моментално сериозната важност на този проект. "Преди две години, малко след инвазията на Русия в Украйна, ние влязохме в експлоатация, като допринесохме сериозно не само за достъп до газ, който е различен от руски и който е диверсифициран, което в този момент дори нямаше такова значение, защото по-скоро липсваше газ. Но другото важно нещо е, че той беше на изключително конкурентни цени, които моментално се усетиха", обясни Георгиева и обобщи предимствата на интерконектора - енергийна сигурност, достъпност и устойчивост.
Участниците в дискусията "Енергийна трансформация - балансиран и устойчив микс и разширяване на взаимосвързаните мрежи"
Снимка: БулфотоПо думите ѝ има сериозна синергия на IGB с Южния газов коридор. "Влизайки в експлоатация, газопроводът беше почти пълен още на третия месец, именно с пренос на газ за Молдова и за Украйна, като това беше ключов момент те да се справят в отоплителния сезон. Мисля, че няма какво повече и по-ясно да кажа за това защо тази инфраструктура беше необходима", добави Георгиева и отбеляза, че Трансбалканският газопровод (TBP) именно тогава за първи път в същината си започва да работи в обратен модел.
Другото важно е, че става въпрос за потенциали не само в свързаността с TAP и бъдещото разширение на Трансадриатическия газопровод като пренос на газ, но ние в момента осигуряваме вече около 50% от консумацията на България именно с този газ, дори по данни на КЕВР стигат до 80% през летните периоди. Така че ефектът за българските индустрии и потребители е безспорен, добави Георгиева.
Извън това IGB има и сериозно регионално значение. "Имаме голяма синергия и с втечнените терминали в Гърция, особено с този при Александруполис, който е на изключително близко разстояние до интерконектора, на не повече от 60-ина километра. Съвсем скоро очакваме да се свържем с гръцкия национален преносен оператор. С активиране на точката с DESFA смятаме, че доста бързо ще стигнем до пълния капацитет на газопровода, тъй като сега говорим за 3 милиарда кубически метра, от които половината вече са запълнени", уточни изпълнителният директор на ICGB.
Като основен фокус на усилията на ICGB в момента, Теодора Георгиева постави акцент на проекта за развитие на Вертикалния газов коридор.
"Работим сериозно със съседните оператори по реализирането на т. нар. Вертикален газов коридор. С това за първи път виждаме колко е важно партньорството между операторите и как ставаме доста по-свързани и на оперативно ниво. Тази инициатива намери и експертно значение, особено в последните месеци, в които заедно развиваме този процес за предлагане на допълнителен капацитет. Трябва да се отбележи и че тук все пак става въпрос за труден пазар, като не говорим за пазарните условия, които бяха миналата година. Тази година конкуренцията е по-различна. Независимо че в Европа втечненият газ вече е почти 40 процента, така или иначе той не е изцяло заменен от тръбния и има доста конкуренция от сделки от Турция, които според мен ще направят по-бавно икономическата устойчивост на разширението", подчерта експертът.
За момента основен приоритет на ICGB остава реализацията на разширението на интерконектора, за да може общият капацитет на съоръжението да достигне 5 млрд. куб. м. годишно.
В рамките на форума Георгиев отправи и важно послание: "Ако искаме да се обвържем и това разширение да се случи по-рано, независимо дали имаме пазарен интерес или не, за нас е важно да получим финансиране. Поне на този етап е доста трудно то да се случи от Европейския съюз, поради факта, че сме газова инфраструктура. Считам, че Вертикалният газов коридор, при който говорим за около 800 милиона евро, който би добавил 5 на 10 милиарда кубически метра пренос на газ за Молдова и Украйна и региона, си струва тази инвестиция, за да се задвижи напред".
Теодора Георгиева наблегна и на факта, че миналата година газовият пазар е бил доста по-различен: "Тогава на годишните капацитети, не говоря за тези, които са с допълнителния капацитет вследствие на дори предлагайки т. нар. квази-годишен капацитет, свързан с активирането на точката с DESFA и на терминала при Александруполис, ние имахме интерес, който стигаше до 75% запълнена тръба - трите милиарда, които сега развиваме. Тази година нещата са доста по-различни, имам предвид годишните тестове, които са в рамките на развитие на използване на настоящата тръба, която имаме". Георгиева добави още:
"Тръгнах оттам, за да стигнем до това, че пазарът и конюнктурата на пазара тази година са доста по-различни. Говорим за доста сериозна конкуренция и дъмпинг от рода на над 10 евро на мегаватчас между борсите на TTF - холандската борса, и турската такава. И в тази връзка виждаме, че има по-сериозни търговски преценки дали те да отидат в обвързващите фаза".
По думите на изпълнителния директор на ICGB необвързващата фаза е била изключително позитивна. "Тя беше с индикации за пренос вместо от 3 на 5 милиарда, от 3 на 7 млрд. Но всички знаем, че необвързваща фаза даде добър сигнал за евентуално добър пазарен тест, който в крайна сметка трябва да се потвърди с гаранции. Сега анализираме резултатите, но считаме, че няма как конюнктурата на пазара да не рефлектира и върху тези резултати. Въпреки това от гледна точка на енергийната сигурност и на факта, че се прекратява договорът за пренос от Русия през Украйна, от което съответно доста други държави като Австрия, Словакия и не само биха пострадали, считам, че стратегическата важност на този Вертикален газов коридор е голяма".
Според експерта именно за това по-скоро посоката е "за сценарий Б", който е намиране на финансиране, за да се случи това и да не чакаме следващия рунд на пазарни тестове (или т. нар. допълнителни тестове), които проведохме заедно със съседите оператори. Подходът в крайна сметка трябва да е по-различен, ако считаме, че за енергийната сигурност този коридор е важен, заключи Георгиева.
Участниците в дискусията "Енергийна трансформация - балансиран и устойчив микс и разширяване на взаимосвързаните мрежи"
Снимка: БТАНай-голямата и значима конференция за Зелената сделка "Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)" е организирана от Dir.bg и 3Е-news. Форумът се проведе от 26 до 28 юни. На конферентните сцени в Sofia Event Center излязоха представители на над 18 държави, като общо над 2500 участници, от които над 750 топ мениджъри, проведоха ключовия разговор за утрешния свят.
Събитието е организирано от Dir.bg и 3Е-news в партньорство с ACT Commodities, ПроКредит Банк, Visa, European Investment Bank, Електрохолд, Yettel, Артекс Инженеринг АД, ОББ, Аурубис България, Главболгарстрой Холдинг, Българска Фондова Борса, УниКредит Булбанк, Българска банка за развитие, Геотехмин, Енергео, МЕТ Енерджи Трейдинг България, Дънди Прешъс Металс, Фонд ФЛАГ, ICGB, The Oil and Gas Employers" Federation, Електроенергиен Системен Оператор, Булгартрансгаз, Фонд на фондовете, Български Енергиен Холдинг ЕАД, АЕЦ Козлодуй, Westinghouse, Филип Морис България, БМФ Порт Бургас АД, Информационно обслужване, Българска асоциация "Природен газ", REIB , PCONTRADE, Омега Пауър Груп, PHOTOMATE, OMV Petrom, Българска асоциация по рециклиране, TTS (Transport Trade Services) S.A, Morningside Hill, CWP Global, DEVIN, Smart Energy Trade.
Green Transition 2024 се осъществява с медийната подкрепа на БНТ, БТА, БНР, bTV Media Group, Вulgаrіа ОN АІR, Investor.bg, Дарик Радио, Darik Business Review, Euroactive, Economic.bg, ESGnews.bg и The Recursive.
НАЙ
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Тежка година за автомобилните производители в Европа
Десет решения на проблема с медицинските сестри
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Тежка година за автомобилните производители в Европа
Бъдни вечер и Коледа - колко средства са нужни за празничната трапеза?