С гигантски скок TSMC утвърди позицията си на световен лидер при чиповете

Много от продуктите на тайванската компания се произвеждат в Китай, което я излага на риск при напрежението между Вашингтон и Пекин. Но производителят отваря заводи и в САЩ

Обратно в новината

Коментари - С гигантски скок TSMC утвърди позицията си на световен лидер при чиповете | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Не е точно така. В статията наистина се акцентира на изнасянето на производство/R&D в Щатите. От тази гл.т. аргументите ти имат тежест. Но едновременно с това тайванците вече започнаха такава експанзия и в Западна Европа, а също и в самата статия е спомената и новата фабрика в Япония. За капацитета на кадрите и наличния ресурс и на двете места мисля, че няма какво да се коментира. Акцентът в статията е по-скоро политически и насочен към САЩ, докато истината е, че от страна на Тайван цялата тази "внезапна" експанзия е изцяло стратегически ход.

Първо: Фирмата не произвежда чиповете си в Китай, а в Тайван. Не случйно печалбата, която се публикували е в тайванска валута. Второ: Отпуснати са пари за завод, но той ще се строи и оборудва минимум 3-4 години, докато заработи. Т.е. в следващите 4 години положението ще си е каквото е било досега - напрежение между САЩ и Китай заради Тайван. Та моля не пишете такива повърхностни статии.

Имат завод в Шанхай (Fab 10), а той е в Китай.

Може да е било така , но след забраните на САЩ за износ на технологии за правене на чипове , както свитото търсене на на компютри и ковид , може да ги спънат яко .

гордите американци работят за жълтите, кеф!, как се обръща палачинката...

Извън поръчковата реклама, може да си намерите превода в интернет на речта на собственика, умишелно не излъчена от СИСПАН. Две важни точки от нея: 1. Глобалният модел на производство приключи, колкото и на някой да им се иска да не е така. 2. От наетите инженери за фабриката в САЩ, над 90 процента се налага да се обучават поне година в Тайван, поради ниското ниво на образование в Американските университети и компании. 3. Просто казано, скъпо и тъпо. Тайванците са по-работливи, по-евтини и по-умни от Американските кадри. Логично всичко това ще набие цените на чипове до тавана. А с идващата военна агресия към Китай нещата са още по-безперспективни.

То даже не поръчкова, ами пръчкова може да се нарече с тази дума " поцията" в подзаглавието.