Rolls-Royce очаква одобрение за мини ядрен реактор до средата на 2024 г.
470-мегаватов SMR струва 2,34 милиарда долара - бързо преносим и инсталиран
Обратно в новинатаКоментари - Rolls-Royce очаква одобрение за мини ядрен реактор до средата на 2024 г. | Бизнес.dir.bg
Коментари
Ако отворите сайта на Ролс-Ройс ще видите, че и там има почти същата информация и НИЩО по-съществено. Наблягат повече на ракламата, че реактора / разбирайте блока/ се сглобява от части които вече същетествуват на пазара., т.е не е специална продукция. Нищо обаче не казват за мощността!!! Дадената цифра вероятно е топлинната мощност. При това положение електрическата ще е около 1/3 от топлинната. Не казват нищо за презареждане и нищо за технически параметри.
Предимството на подобна технология е, че ако се разположи в близост до по-голямо населено място, то отпадната топлина може да се ползва за отопление или за технологични нужди на някое друго предприятие. В сравнение ако е голям, мощен реактор то тогава тази топлина ще е прекалено много и няма как да се използва, трябва да има на около огромен комплекс от предприятия ползващи тази топлина. Недостатъка на маките реактори е, че ще бъдат пръснати много на брой в много градове, а това неминуемо ще доведе и до някоя авария. И само едно сравнение - Един реактор от козлодуйските е с топлинна мощност 3000 МВт /и повече!/, а софииските ТЕЦове също развиват около 3000 МВт топлинна мощност. Това ще рече, че ако единия козлодуйски реактор е в София щее може да е отоплява цялата при целогодишна зима с едно зареждане.
Тези реактори са само част от голямата картинка на енергийната стратегия на Великобритания. Друго парче от пъзела е Xlinks - съвместен проект с Мароко, който ще транспортира енергия от вятър и слънце от Мароко чак до Острова по подводни кабели. Освен това от догодина (2023) в газопреносната мрежа ще инжектират 20% водород, което значи 20% по-малко внос на природен газ (в Европа това се прави отдавна, така че тук малко закъсняха).
2 милиарда $$ парчето?? - че то по има сметка да купуваме ток по 5 цента киловата от китайците. Те и сега се чудят какво да го правят и преди да забранят копането на криптовалута имаха цели ферми за копане на биткойн, всяка с мощност по 2 АЕЦА. Имат хората реки и язовири в изобилие, съответно евтин ток на корем.
Това е по-евтино от цената на АЕЦ Белене, която е по стара технология и изчислено на мегават
Много са назад горките. Тошиба пуснаха първия през 2009г., а Росатом през 2012г. Англичанчетата горките вече са с десетилетия назад в някои технологии....
Това са пълни глупости в тази статия и за какво въобще се пише, след като ще се появи реално през 2030? Маркетинг и акции.
Ето такива, съвременни, безопасни, мини реактори ни трябват в градовете, А не сделките на ПП правителството с Гърция!
Следващите ядрени реактори в България няма да са руски. Добре е бързо да се съгласуваме с Франция и Англия и да не губим време.
Руснаците вече са го направили и го имат като действащ, разположен на корабна платформа. Целта е електрообеспечавене на раьоните на пристанищата на северния ледовит океан.
Говорим за Евтин граждански модул, който се комплектова лесно и се слага където някой плати като комерсиален продукт. Иначе ядрени реактори с такива и по малки капацитети има на много платформи и съдове, НЕ САМО НА РУСКИ :) Аман и на всяка манджа мерудия и русо-тролове разни.
Терен от 10 акра не е малък. По-скоро модулен? А реално колко струва цялата централа? Турбини, охладителна система, друго? Горивото стандартно ли е? Отработеното как се третира, после става ли за реактор на студени неутрони? Сигурно имат предимства но освен по-ниската цена някак не става ясно.
Със сигурност не е малък тоя реактор. Изобщо, проблемът не е в габаритите. Просто колкото съкращаваме размера, толкова снижаваме КПД-то. Няма икономическа логика.
Това не е "малък" реактор, а модулен а реактор, който се изгражда по-бързо на място от предварително произведени модули...
Само да припомня, годината е 2019: "Първият в света плаващ енергиен блок "Академик Ломоносов" получи от руския регулатор 10-годишен технически лиценз за експлоатация и може да заработи още тази година, съобщи "Росенергоатом".
и май е 35mw x2........... orly...