Ръстът на ипотеките все повече безпокои, а жилищните кредити се превръщат в макро въпрос
Такова състояние на пазара не може да е устойчиво в дългосрочен план
Обратно в новинатаКоментари - Ръстът на ипотеките все повече безпокои, а жилищните кредити се превръщат в макро въпрос | Бизнес.dir.bg
Коментари
Здравейте ипотекари! Знаете ли кой ви отпуска ипотечни кредити? Тези, които не се нуждаят от ипотеки. Който взема кредит от банката, той става роб на банката.
Това говори за едно, че банките са фрашкани с пари. С две думи ни дерат здраво с такси и комисионни. Ако БНБ обаче сложи пръст в кредитирането тогава вече банките ще вдигнат освен такси и комисионни и лихвите по отпуснатите кредити за да компенсират загубите от спирането на нови кредити. Отделно ще закъса един от малкото отрасли където се създава БВП, строителството. С него са свързани и голяма част от промишлените предприятия. Така че БНБ ще трябва да се замисли като слага прът в и без това едва кретащата икономика.
Щом и copocoидите, като л. богданов почнаха да се притесняват от кредитите, нещата не вървят на добре!
Хубаво де, заплатата ми е над 5к и карам стара S-класа за 20к. С какъв акъл хора с по 2к заплати си купуват Кайен?
Я кажи какво означава "печалба". Това, че си изплатил жилище, което сега струва повече? Че то пак си е същото жилище и живееш в него. Като го продадеш по-скъпо какво ще направиш? Ще отидеш да живееш под наем?
Икономистите, сами по себе си, не могат да разберат някои процеси, защото самата им наука е ограничена. Точно такъв пример са отношенията на българите към имотите. Ние не се отнасяме към недвижимите имоти като към стока, нито ги разглеждаме прагматично като място за живеене или като средство за правене на бизнес. За нас недвижимите имоти имат някаква митична стойност, която подлежи на обяснение само от науката народопсихология. Затова у нас няма как да е сравним пазара с повечето от останалите страни. София е рекордьор по необитаеми жилища в цяла Европа, като същевременно цените продължават да растат, което е противно на всякаква икономическа логика. Обаче банките кредитират спокойно, защото знаят, че българина от залъка си ще се откаже, но от имота си никога. У банките няма страх, че ще преситят пазара на недвижими имоти при евентуални фалити, защото дори масово хората да не могат да си покриват вноските, тогава ще дойдат други и ще изкупят всичко, защото ще са убедени, че е "на далавера".
Я да се вдигнат значително данъците за втори имот, втора кола и т.н. да видим дали няма да паднат цените!
отворете тарифата на която и да е търговска банка/налична е в интернет/ и сравнете показателите й от тази година с тези от миналата. лесно е. и не само това... ще ви стане лошо. и ще ви стане ясно защо търговските банки си развяват байряка както си искат. а "новото строителство" да се замисли кой ще живее в хилядите празни апартаменти...
Именно. Имам свободни 300к евро и чакам да стане чудото за да си напазарувам. Не ги инвестирам, не ми и трябват - имам си необходимото. Наскоро бях в банката и оная очите и станаха на звезди като ми видя сметката. Вика искате ли нашите депозитни продукти. Викам и - не ща, задръжте си ги!
Моля те, до някъде добре разсъждаваш, но не пиши "няма как" да сравняваме. По необитаеми жилища не глава, може да сме от първенците, но сме някакви си мижави милиона. А и няма смисъл да се броят необитаемите къщи/вили от дедите ни. Франция е направо трагична с празните жилища. Излезе закон тази година за допълнителен данък и възможност на държавата да настанява нуждаещи се. Между другото има стар техен филм, комедия, как властта настанява принудително поданици от колониите.
Празни, да. И, кво от това че са празни? Води се че струва вагон пари, значи и празен да е пак си е вагон пари. Биткойна и всякакви шиткойни да не би да са пълни с нещо? Па милиарди хората дават за тях. Сигурно един ден всичко това ще се срине........... после ше разрушат излишните жилища, ше нарисуват някакви нови шиткойни и така.... От всичко това на бедните и младите дет се нуждаят от жилища нема изобщо да им стане по-добре. Живеем в безумно общество.
Ипотеките нарастнали с3.4 милиарда за една година . Само през декември депозитите на граждани са се увеличили с 3милиарда и стигнали 80 милиарда лева. Какво да ги правят тия пари банките В нормалните държави хората купуват ДЦК например -ниска лихва но поне не нулева Тук за да купиш трябва минеш през посредник който ще прибере комисионна и нещата се обезмислят. Така че парите на хората са в банките те ги раздават на строители и за ипотеки.
Пичове, някой може ли да ме посъветва, как да спа в няколко спални едновременно, за да не ми пустеят имотите, че не знам колко годинки ми остават на този свят, но не искам да разочаровам археолозите след време и да си мислят лошо за мен, като видят имотите ми неподдържани?
Раздай ги на млади семейства дето имат деца. Да знаеш че с нещо си бил полезен в този живот. В ковчега джобове нема.
На Банката не и е удобно да държи пари.Щото трябва да плаща лихва за тях.На банката и е удобно да дава пари
Всъщност бумът на БЕЗСМИСЛЕНИТЕ строежи е поради наличието на много крадени пари които чрез строителството се изпират. Повечето нови сгради извън София стоят празни, а апартаментите са повече от семействата в градовете, но това няма значение. Схемата на изпирането чрез свързани фирми е елементарна и лесно доказуема ... стига да има кой да потърси, но всички знаем чии са крадените пари. Само си представете 1000 апартамента, при средна цена на фиктивни сделки с нови апартаменти от 70 000Е са 70 млн ЕВро ... звучи много, но при милиарди откраднати, прането на 1 милиард е бавен процес - от тук и големият брой ненужни апартаменти на извънземни цени. Обикновеният българин или младо семейство извън София в 90% от случаите не може да си позволи ново жилище на тези цени!
Манастирски ливади, Кръстова вада, Баталова воденица и т.п. екзотични гета за бели провансалци са изгубения рай за тях и техните наследници. Трябва да си луд за да живееш в тях при тези безобразни цени. Но закачката са ипотеките и наивността на пришълците в клоаката София.
В България сме царе на простотиите и най-вече си страдаме от лакомията. Та, банките разполагат с огромен безлихвен ресурс от депозити, това си е живо мошеничество , и този ресурс го раздават безконтролно на сульо и пульо срещу лихва (печелят пари от депозитите, на които не плащат нищо), които пък от своя страна подписват ипотечни договори с каквито условия им дадат. Това не само влияе върху инфлацията, наливат се пари за обръщение на пазара - за последната година почти 2 милиарда допълнителноса влезли в обръщение, но и създава предпоставка за масова невъзможност да се обслужват тези кредити при едно влошаване на икономическата обстановка, а условия за влошаване вече има, което ще доведе до социални и икономически проблеми, може и до фалити на банки ако БНБ не си е свършило работата.
И днес като минеш през някое село, още се виждат паметниците на типичната българска архитектура от края на миналото хилядолетие, когато селяндурите захващаха и никога не довършваха напълно, огромни къщи, от по 3,4,5 етажа и по над 500 кв. м. уж да имало място за цялата рода... Никой, никога не заживя в тези къщи и така си останаха повечето на "груб строеж", докато строителите им гладуваха и живееха в гарсониерка под наем. Сега се рушат, или ги събарят, да си насадят райграс новите собственици на двора.
Преди седмица писахте, че българите били спестовни, и сичко се купувало кеш, сега точно обратното ...
И и един и хиляда имота да имам, максимум до 20-30г. в тях ще живеят някакви напълно непознати за мен хора.
Еееееее нямат свършване нивите на гадните селяни дето ги продават за да си купуват апартаменти в София. Селяни връщайте се нивите че осрахте цяла София!!!!!
Това е пране на пари, и то в големи размери. Къде е прокуратурата, риторичен въпрос е това :). Ако искаш да изпереш 10 000 000 влизаш в строителният бизнес. плащаш по веригата на всички от тези пари. След това взимаш броя на апартаментите на "твое" име и ги делиш от разходите. Така се получава колко ти струва апартамента на теб. И всичко това го преточваш през кредитиране от банката за да узакониш парите си и воала, ти си вече бизнес(мен/дама).
Научете се да четете между редовете! В тази статия се казва, че "свърши вече хубавото време!" Да му мислят ентусиастите, които се набълбукаха с кредити! Много от тях ще започнат да продават на цена, която да покрие главницата, а какво са платили досега, няма да има никакво значение. И това не се случва за първи път, но лакомията, простотията и тоталното невежество са повсеместни в Бг. Честито на печелившите...
Готиното на имотите е, че първо ти си даваш живота за да се сдобиеш с някой и тъкмо си помислиш, че е твой, и идва ред на следващия идиот да си даде живота и свободата да се сдобие с него. После следващия, по-следващия... Така с един имот поробваш 5-6-7 поколения идиоти.
Опа, драма а, страх, какво ще стане ако влетим в еврозоната. Защото не сме я зоната, затова лихвите са ниски, и нямаме проблеми.
Според мен трябва да си луд, да си купиш апартамент 80 квадрата за 200 000+ евра в София.
Ако действително успеят да ни набутат в еврозоната, балонът ще продължи да се надува поне още 3-4 годинки, тъй като винаги, във всяка новоприета членка се наблюдава инвазия на спекулативен капитал, който се насочва в по-голямата си част към недвижимости. След което трясъкът ще е двойно по-оглушителен и разрушителен...
Прав/а си, но имаше моменти на няколко пъти в последните 30 години в които беше по изгодно да купиш с кедит/ипотека от колкото кеш !!! Но тези моменти се знаят от определени лица :)))
Вижте цените в ЕС на всичко и се подготвяте да ги стигнем като цени, но не и като доходи !!!
ами нормално, всички умници тръгнали да инвестират и да си влагат парите щото цените се вдигали и еврото идвало, а банките и спекулантите-строители само това чакат да надуват изкуствено цените, май след 1-2 г. ще гледаме празни апартаменти на търгове от банките на половин цена
То да кажеш, че са някакви качествени имоти на Ривиерата, или на Женевското езеро, ами то коптори, в една от най-земетръсните части на Европа, на няколко стотин километра от огромна война с капацитет да се разрастне още повече...
Не разбирам какъв точно е проблемът? Това е пазар, той се саморегулира. Било имало балон. Ами добре, ще се спука. Е, и? Било имало презастрояване. Ами преместете се в провинцията, там няма презастрояване. Тъкмо ще помогнете да се разпредели умът (и красотата) равномерно в цялата страна, а да не се съсредоточава само в столицата. Така ще има инвестиции, компании и работни места навсякъде.
Има хора, които инвестират в жилища, които и без тази истерия имат покачваща се цена. Не разбирам хората , които обаче теглят кредити да купят коптори надявайки се след 1 година да им вземат двойно...аз чакам тия глупаци да не набълбукат ио да им купя кутийките с 35 % надолу от колкото са ги платили , защото банката няма да ги чака - а този момент идва доста бързо
Когато казвате, че хората имат пари в банките, трябва да правите разлика между пари и пари. Парите емитирани от централната банка са х и само малка част от тях х2 е отпечатана като банкноти, защото по-голямата част от платежните операции става по електронен път. При нас има и особеност, че сме във валутен борд и централната банка е ограничена в това колко банкноти може да отпечата. Ако сравните нарастването на общите депозити и нарастването на валутните резерви на БНБ, ще видите че първото изпреварва много второто. Това е така защото парите на търговските банки, да ги наречем у, са само дериват на х, при което у > x, т.е търговската банка може да създава свои пари (но няма право сама да печата банкноти). Тези пари тя създава под формата на кредити, които придобиват вида на нови депозити. Това фунцкионира заради равномерното разпределение на депозитите по банките и използването им като разплащателно средство без да се намесва кеша. Ако от една банка има отлив на депозити поради плащания към друга банка, той се компенсира с прилива на плащания от други банки към нея. Така никой никога няма да си поиска от тази банка обезпечението срещу което тя е издала своите пари. Това обезпечение е или кеш, ако вложителят го изтегли, или резервите на банката в централната банка, ако друга търговска банка има положително салдо при разплащанията си с първата търговска банка. Тези резерви са облигации - дългове на правителства и компании, които могат да бъдат платени или само с нови дългове или с данъци, ако става въпрос за правителството. Т.е гущерът е захапал опашката си. Няма да е проблем ако фалират една-две банки. Затова е измислен механизмът за гарантиране на депозитите, който да предодврати масова паника и колапс на цялата система. Но ако всички действително решат да си обърнат депозитите в кеш, БНБ ще фалира, защото няма право да отпечата толкова много банкноти заради валутния борд. И гаранцията на депозитите ще се изпари във въздуха. Тя служи за да ограничи щетите и да предодврати системен колапс, но не и да ви компенсира ако той се случи. Помнете, че вашите депозити са деривати на кеша и не са му равносилни, и че кредитите които другите взимат им се пишат като депозити, с които те плащат на вас и вие увеличавате депозита си, но всъщност тия пари са въздух под налягане и както има количествено облекчение, така има и затягане. Ще дойде момент лихвите да скочат рязко и да почнат да се изпомпват пари от системата.
Проблемът с ипотеките е много сериозен в България и вероятно ще свърши с болезнено пукане на балона. Той се надува от няколко години и според мен е вече на предела си. Няма как банките в България да продължат да дават кредити на 2%, докато тези, които им дават парите за тези кредити, ги дават на 4+. И, гледайки исторически, че лихвите в България нормално са 2-3% над тези в Европа, то реалистично може да се очаква в България да стигнат 7%. А сега сметни колко ти става вноската по ипотеката като ти се вдигне лихвата близо 3 пъти. За банките то е ясно - всичко е както си беше и преди 2007. От човека на гишето до шестте му шефа нагоре всеки гледа да си стигне таргетите и не го интересува по далеч от носа му. А като се сгромоляса всичко други да му мислят. Не знам обаче защо регулаторите вървят и спят. Нали именно за да следят за тези неща са създадени...
Това показва едно единствено нещо. Че българинът още не се е научил да инвестира. Вместо да си вкара парите в международни акции или облигации, той си мисли, че от имот по-сигурно няма. А имотът иска поддръжка и доходността от наем е минимална.
Пълни глупости пишеш, че даже и 100 реда пост. Търговските банки не могат да създават пари. Парите винаги са фикция, независимо дали са на хартия, мидички, изплетени от прежда или виртуални. И за да работят като такива само 1 трябва да контролира създаването им - и това е държавата.
Т.н. анализатор е известен с това че е анализатор щото сам се е цанил за такъв - и казва очевидни факти и прави прогнози които в повечето случаи не се сбъдват, освен съвсем очевидните. А очевидното е че с цените на имотите, особено в София, нещата отдавна са минали разумната граница и показват ниската финансова култура на българина. Продават дедовите ниви на село и се бутат "у центъро" на всяка цена (примерно 2500 евро/м2), само и само да не им се смеят на село. При внимателно планиране и управление средствата които дават (500 000 лева за коптор, за който после трябва да дадат още 100 000 лева за ремонт) могат да им носят достатъчно пари за наем и минимални средства за издръжка, без да работят. При консервативен доход от 6% годишно (който е напълно реалистичен) ще имат 2500 лева на месец - 800 лева наем и им остават 1700 лева за издръжка, напълно достатъчни за скромно преживяване. Ако работят и ре-инвестират част от получения доход ще компенсират инфлационните процеси и дори ще повишат дохода. При активно управление могат да докарат и допълнителни средства.
На хора като теб не може да се помогне дори и да им го налееш с фуния в главата. Те просто ще отричат уверени, че живеят в много защитен свят. 100 реда пост е защото няма как да се обясни пълната картина по-синтезирано. Държавата не създава пари, тя ги заема чрез дългове или събира вече създадените чрез данъци. Политическото влияние върху централната банка не е същото като министъра на финансите да създава пари както му скимне. Парите ги създават търговските банки, защото те раздават кредитите. Парите са дълг мойто момче или момиче.