Парламентът прие окончателно промени в Закона за енергията от ВЕИ
Крайният клиент може да стане потребител на собствена електрическа енергия от възобновяеми източници
Обратно в новинатаКоментари - Парламентът прие окончателно промени в Закона за енергията от ВЕИ | Бизнес.dir.bg
Коментари
"Крайният клиент може да стане потребител на собствена електрическа енергия от възобновяеми източници" Това, разбира се, са пълни глупости, тъй като точно, когато крайният клиент произвежда най-много енергия, тогава и енергията на пазара ще е най-ниска, заради свръх предлагането. И обратно - когато не може крайния клиент да произвежда, т.е. купува от мрежата, цената ще бъде най-скъпа. Производството на енергия от крайни потребители е уникална философска глупост. Тя произлиза от едно движение наречено просуматорство, т.е. самозадоволяване, т.е. консуматора си е и производител. Взаимствано е от русия, и адаптирано за неолиберализма, изглежда повече на някаква форма на анархизъм, от колкото на държавна независимост. Просуматорството е една идея, която приложена в социализъм (групата) води до групова независимост, докато приложена в неолиберализъм (атомарни индивиди) води до анархия. Визиите за света на свободните индивиди срещу груповите общности са диаметрално противоположни и водят до сблъсък. В природата, понякога стратегията на групите е печеливша, но понякога е печеливша стратегията на атомарните индивиди. Конфликта между тях е безсмислен.
Не излиза сметката. Ама хич. По-добре да отсвирим зелената сделка и да се оттеглим от ПВУта, СО2та и прочее глупости инда си довършим АЕЦа.
"Преференциални цени" за ВЕИ "производители". И цена на ток, която се определя на "борса" от определени банки и корпорации в енергийния сектор. На това в ЕС му викат "либерализация". А задължителното изкупуване на ток (на преференциални цени) от крайни потребители е смешна кражба. Просто който имат 100 хиляди да си сложат 50 kWh мощност в именията си ще си ползват почти безплатен ток, а всички останали ще им го плащаме през цената на електроенергията. Честита нова приумица на Брюксел.
Сега всеки който намери 50 - 100 хил лв и има голям двор за солари ще прави сметка тока да му е без пари, защото ще разчита на задължително изкупуване на "преференциални цени" за ВЕИ. Иначе 1 лев за киловат ще бъде само началото. После ще се "стабилизира" на 1.30 ст. и ще ви обясняват как повече не сте зависими от Путин. Подобна глупост стана и с газа.
И при 1.30 на квч не излиза. Трябва да е минимум 2 лева на квч за да излезе сметката на зелените терористи.. но по всеизвестни причини това никога няма да стане
Хаха, да. Ефективността е функция на цената. То и заради това, в европа масово върху нееластичните вносни стоки се прилага "въздушна възглавница" - дабъл я с мито, я с акциз я с някакъв специален (зелен) данък: акциз 50% на горивата, СО2 данък върху всичко. За да има монетарна управляемост на "ефективността" - т.е. ако нещо не е ефективно, се надува ценовата възглавничка и вече става ефективно. А, че потребителя го духа... Няма проблем, ще му вдигнем дохода за сметка на инфлацията - тя ще го преразпредели "справедливо".
А какво става с промените в закона, които да отприщят развитието на ГЕОТЕРМАЛНАТА енергетика? Някой счита, че е по-добре софиянци да плащат на година по 3 - 4 милиарда за газ на този и онзи, вместо тези средства да остават в България..... Един вид, вода газим, жадни ходим, или просто чакаме правилните хора да се накумят и разпределят помежду си най-подходящите източници на геотермална енергия, па тогаз ще ми видят тези нехранимайковци (Софиянците) как смучат родните капиталисти.
Ако искат да не мачкат обикновените граждани с цени на ток и т.н.(а и при създалата се ситуация с орязвамия от въгледобиви и производство от въгледобивни централи за производство на ток) да приемат и правото на добив от речни корита за малки системи (Micro Hydro) за гражданите, както има нормативна уредба в Америка за добив на ток в малки количества за граждани. Тогава вече може всеки, който има възможност да си произвежда достатъчно енергия за своите нужди, отделно може да допринася, като споделя тока по енергопреносната система и по този начин да компенсира натоварванията(както е в Америка, естествено със съответните регламенти за това)