Отработеното ядрено гориво: как се съхранява и използва

Проблемите не са нито икономически, нито инженерни, а са политически. Около това мнение се обединиха участници в онлайн дискусия по темата, организирана от New Nuclear Watch Institute

Обратно в новината

Коментари - Отработеното ядрено гориво: как се съхранява и използва | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Може ли под подобни статии да слагате "платен материал". Естествено, че са политически решенията, защото ако не бяха сега щеше да има държави по света и в Европа включително, които щяха да са превърнати в грибища за радиокативни материали. Сега, заради политиците, които разбираш ли били лоши, който произвежда отпадък трябва и да си го складира. А това е завинаги. Инвестиция в завинаги. Тука говорим за разпад в пораядъка на стотици години. В инвестиции многократно надвишаващи инвестициите в нови реактори и централи. Завинаги. И да, важно е дали ще се отваря хранилището - в общия случай говорим за пластове бетон, върху бетон, който става радиоактивен, и като го разбиеш не може да го изхвърлиш на селското сметище. И да, много по-лесно е на Росатом и всички друго да складират отпадъци в "геоложки структури" - пещери, мини и подобни. И да, това е забранено в ЕС защото се замърсяват подземните водоизточници. Няма евтина атомна енергия, нито евтина обработка на отпадъците. Има вечни разходи за атомни отпадъци. Вечни. А тия от статията са хората, на които се плаща за да изграждат хранилища. Какво ли е мнението им по въпросът за бъдещето на атомната енергия.....

Проблемите са предимно ИКОНОМИЧЕСКИ. Това отработено гориво, както и всички радиоактивни елементи на излезлите от експлоатация реактори (които също представляват радиоактивен отпадък) трябва да бъдат съхранявани И ОХРАНЯВАНИ практически за ВЕЧНИ ВРЕМЕНА. По-голямата част от тези отпадъци имат изключително дълъг период на полуразпад. Някои имат хиляди и милиони години период на полуразпад. Това означава, че хиляди и милиони години занапред някой трябва да плаща за съхранение и съответната охрана на тези опасни субстанции. Като се сметнат тези разходи за милион години напред, се вижда колко е "евтина" ядрената енергия....

Руснаците май си го преработват. Тук може от него да правим глави за ракети. ;)

Уж дълга дописка, а авторът е профучал покрай възможността да ни представи стегнато, подредено и най-вече ясно разбираемо за широкия кръг непосветени в енергетиката читатели, проблемите и решенията за ядрените отпадъци. А иначе е похвално, че се захваща темата за АЕЦ, защото без тях няма разумно енергийно бъдеще.

Преработват, но малка част. Разработват усилено, както и американци и европейци редактори за термоядрен синтез, където ще имат приложение и отработените горива. Но май няма да е преди 2030-35 г.

Със АЕЦ няма разумно енергийно бъдеще. Статията говори за съхранението на отпадъците, което е за вечни времена. Ама не като гробовете на централни гробища, дето и за вечни да ги платиш може да ги вземат. Тука верно е за вечни времена. А тия бръщолевения на Росатом за ново поколение атомни централи, които използват отпадъците са точно това, бръщолевения. Нито тия централи ще са реалност преди да има колкония на Марс, нито се изполват напълно отпадъците и след това ги няма, готово. Нема такъв филм. Има обаче един сигурен филм - правиш АЕЦ, след това за вечени времена строиш и плащаш на такива от статията за да се съхраняват отпадъците. И да те питам - къде според теб ще се строят сметища за радиоактивни материали в България - в твоя квартал как ти звучи?

Това не важи само за адрената енергетика, а и за всички останали сфери. "политиците" ни вземат решения, водени от лични, от партийни или частни интереси. Затова решението е само едно - забрана за вземане на партийни, частни или ПР решения!

Ни думай ва! Във вашия квартал е най-добре да ги складират! Аман от идиоти !!!

Вече от няколко години работи Белоярската АЕЦ С бързи неутрони, ползвайки ядрени отпадаци. Така че бъдещето е тук - безплатно гориво . Добре , че имаме някакви отпадаци, защото преди години го подарчвахме на Русия.

Остана да кажеш кой и как ще взима решенията. За съжаление най-доброто, до което човекшките общества са успели да еволюират е това - политиците да взимат решения базирани на очакваните глаове от публиката. Пътят напред е в посока образоване на публиката, днешната примерно е по-малко лесна за подлъгване от тая по хитлерово и сталиново време. Е, не много. Но това е пътят, образоване на публиката. Едно от най-важните неща, които масите трябва да научат, е умението да преценяват кога знаят нещо и кога - не.

Бе що най-малко знаещите сте все и най-гласовити. Като не знаеш за какво говориш сети се поне да млъкнеш, човекът написал разумен пост ти си се разврякал.

Синтезът - който е "след 10 години" от 60-те насам - едва ли ще ползва отработено гориво от днешните. Но други варианти има, и то не само за правене на бомби, отработеното гориво от днешните централи е ценен ресурс.

напротив, политически е. При затворен горивен цикъл остават продуктите на делене които са радиоактивни за 200-300 години и после активнпостта им спада до тази на природният уран - демек почти никаква. Физически е възможно над 90% от отработеното гориво да бъде превърнато в електроенергия вместо да бъде заравяно

знаеш ли кое е "завинаги"? отпадъците от химическата индустрия, защото един токсичен химикал остава такъв завинаги. Радиоактивните елементи се разпадат и съответно няма как да са "завинаги". Бих се запитал дали токсичните химикали ги съхраняват добре..

Докато дебилните луди крави и прочие западни боклуци гледат как да заровят по надълбоко свойте ядрени шитни и по този повод да лапнат колкото се може повечко парички, то руснаците разработиха нови технологии и създадоха първата в света ядрена електроцентрала с реактори на бързи неутрони Белоярската АЕЦ , в които се използват точно тези ядрени отпадъци, и след като бъдат рециклирани и заредени така да се каже, те отново се използват като гориво на обикновените АЕЦ! Затова и Русия е страна номер едно в светя в сферата на ядрените технологии, затова и рециклира а не погребва ядрените отпадъци както правят другите дебили! Руснаците създават затворен кръг, където АЕЦ създават ел. енергия и отработеното гориво са ядрени отпадъци което после служи като гориво на новото поколение АЕЦ с реактори на бързи неутрони, които преработват отпадъците и отново създават от тях гориво за по старото поколение ядрени реактори. Факти, които всеки може да провери в нета.

Само ще допълня, че руснаците от 30 г експлоатират реактор на бързи неутрони. Вижте в уикипедия BN-300 :) Досега наистина не бяха рециклирали ядрено гориво.

Запада залага на "екологични" източници като вятъра, слънчевата енергия, на морските вълни ВЕЦове и т.н....Но това е самозаблуда само за слабаци! За слаби страни които нямат истинска тежка промишленост и машиностроене...Имаш ли заводи и фабрики, ако си развита индустриална страна с мощна промишленост няма как да минеш само с жалките вятърни мелници и слънчеви панели. Това са фактите. Иситината е в ядрената енергетика , тя е бъдещето на човечеството. Поне докато не успеят да създадат наистина действащи реактори с термоядрен синтез, като пак и там руснаците са на първо място както като създатели така и като теоретици при създаването на токамак. Просто факти.