Ердоган не обърна курса: Турската централна банка намали пак лихвите, пращайки лирата към рекордно ниски нива
Да припомним, че турският президент нарече лихвените проценти "майката на всяко зло"
Обратно в новинатаКоментари - Ердоган не обърна курса: Турската централна банка намали пак лихвите, пращайки лирата към рекордно ниски нива | Бизнес.dir.bg
Коментари
Нито курсът, нито курът зависят изобщо от феса, а всичко се диктува от САШ, които много скоро ще заврът главата на Ердо в собствения му гъз.
Всъщност, Ердоган съвсем не е толкова глупав. Това, което прави е, че съзнателно търси девалвацията на лирата. Защото, в условията на турската икономика и вътрешна икономическа политика, това сваля себестойността на труда и повишава конкурентната способност на турските стоки на вътрешните и външните пазари. Освен това и прави Турция по-привлекателна за инвестиции. Ето какво се получава: - за една година износът на Турция към октомври 2021 г. е увеличен с над 20,1% спрямо 2020 г. - търговският дефицит на Турция през октомври е отрицателен - -1.438 млрд долара, но е доста по-добре от септември, когато е бил - 2.59, млрд долара, т.е. има значително подобрение. Турската централна банка има едва няколко млрд долара резерв и не може повече да се справя с търговския дефицит - трябва им положителен търговски баланс и увеличаване на доходите от туризма. Иначе казано, Ердоган води следната политика - снижаване стойността на лирата за увеличаване на износа и туризма и постигане на положителен търговски баланс. Още повече, че поне засега е способен да сдържа с всякакви мерки недоволтвото на обедняващите турци. Ако не успее, ще трябва да иска пари от МВФ, но те ще дойдат "подплатени" с политически искания, на каквито Ердоган не е съгласен.
Аркадаш Ердо, още играй с мужикистанците, пък после се чуди що има инфлация! Още Тръмп ти го каза. Или с нас, или с пр.ст в г.за. Очевидно е кво си избрал и най-вероятно ще завършиш обесен на някой стълб.
Иска да прави нещо като малък Китай, но няма да му излезе сметката.
Как Ердоган не се е сетил да забрани инфлацията със закон до сега - не знам... Хубавото при такива кризи е, че Биткойна става все по популярен като средство за спасение от инфлацията и простотията на централните банки и управляващите.
След което турчолята ще изгорят още един път в тая измама. Гледай какво става в последните дни в Китай и каква перфектна буря се заформя между ситуацията с Евъргранд и подобните й, както и с погрома на ККП върху водещите конгломерати като Ант и Тенсент. Парите се юрват рпез глава да се спасяват, а оная пача Кати Уудз свири не отбой, ами спасяване чрез бягство от бойното поле. Квото беше - беше и кой ял - ял. Ако си мислите, че алабализми и мошеничества като криптото са магическото решение на фундаментални проблеми сте егати лаиците...
Ако слуша съветите на спекулантите, Турция ще последва съдбата на България 1996-1997 г. А сега дори и с постепенна бавна инфлация, все пак е в някаква степен контролирана.
Лихвите сами трябва да си се регулират. Ердоган ги държи умишлено ниски щото в исляма лихвите трябвало да са ниски. И така машината се чупи. Турция така или иначе я чака светло бъдеще - многобройно и младо население. А ние дъртите в ЕУ го душиме.
Султанът посегна на цената на патладжана и това е все-едно някой да посегне на цената на хляба у нас. Това, дори и собствените му избиратели, няма да му простят. Чисто икономически, Турция я чака нечувано бедствие. През последните 15 години, турците строят като ненормални. Ако някой е ходил към Истанбул напоследък, вероятно е видял, как цели нови квартали изникват в полята ктай града. С джамията по средата и хиляди апартаменти наоколо. Хората теглят заеми за тези апартаменти, които планират да изплащат десетки години напред. Сега, лихвите по ипотеките вероятно гонят 20-25 и нагоре процента. Годишно. При една срината икономика, това са стотици милиарди долари необслужвани кредити.
Хаха, тоя е решил да доказва, че икономическите закони не важат за Турция. Е, няма да успее, гарантирано.
Ердоган беше избран от народа си. Турците са работливи хора, но се подмамиха по Халифата и вярата, че султанското им минало е по-хубаво от пътят за построяване на модерна държава построена на европейски ценности, което избра Мустафа Кемал. Всеки народ си заслужава съдбата.
Ердоган е новият Мадуро.
Ако икономиката не и пречи, няма проблем, а ако гледаме реално същото го прави и Европата, инфлацията расте, но не се вдигат лихвите в Европа, за да им се намали дълга на т.н. богати държави, и на практика ще обеднеят такива като България, а не германците или французите.
Всъщност Ердоган може да си позволи подобна финансова политика защото реално притокът на валута в Турция е свързан с ТАЛИБАНСКИЯ- ДАНЪК. Както едно време васалите са плащали на султана данък и ся Европа дава милиони евра само и само Ердоган да не пуска емигрантите. Така че в турската хазна като пълноводна река се влива валута от Европа. А еврата вече без проблем може да си ги менка за долари. И ще може да прави доларови инжекции на местният пазар без да качва лихвата. Фактически неговата лихва я плащаме ние европейците във вид на ДАНЪК за султана
при 70 милиона население,колко е данъка от ЕС,бре :)
е тва пък е следващата врътка дет забравих да я кажа, благодаря ти че ми докара на акъла, требе да ти купя рози. Та фатката е следната- реално данъка дето му го платаме е да не пуска в Европа емигранти и един вид ужким с тия пари да им осигурява всичко кот там е нужно. Но реално тия хорица си бачкат като ефтина работна ръка по строежите в Истанбул и другите големи градове Демек- той хем прибира пари за тях, хем му бачкат в икономиката както едно време са бачкали пленниците- за едната манджа.
с този темп ще сме Запада за тях... за Нова година 20 лири за долар не е невероятно. вноса е скъп,износа евтин,ама не и гаранция за голям ръст на износа.
Голяма държава, в която не всичко зависи от вноса и това позволява на Ердоган да се инати. Както и Путин.
Добре е за износа им, ама е кофти за местните.
добре е за износът на НЕОБРАБОТЕНИ суровини. НО,,, ако бизнесът ти зависи от вносни компоненти, който ги купуваш с долари, цената на крайният продукт се формира от евтин труд + двойно поскъпнали части и реално продажната ти цена с която излизаш на международните пазари не винаги ще е по-ниска. Даже е възможно и да фалираш.
Не знам докога млдите турци ще го траят този, който води страната към дъното и ако Ататюрк види това ще се обърне в гроба.
За съседите на Турция е по-добре тя да е бедна. Особено при агресивните намерения да произвеждат и/или купуват ново въоръжение.
Ердоган не обърна курса: Турската централна банка намали пак лихвите, пращайки лирата към рекордно ниски нива Един "високо" (НЕ)образован човек пълен с комплекси за лидерство и непогрешимост ще докара Турция до просешка тояга.
Който не слушка и не играе по свирката на САЩ, веднага му се организира Голодомор.
На глупавият диктатор, международното положение му е виновно...
и на нео ще му обърнат внимание... в нато са и са регионална свръхсила... амам ни путин ни байдън ще го търпят още...
Сметката от "Величието" на самозабравили се диктатори винаги я плаща народа !
Няма продължително управлявал диктатор, без сериозна подкрепа от народа - със или без избори. Така, че народа не е само жертва. Понякога е и съучастник.