Българският план: геотермална енергия, 6000 MWh батерии, нови ядрени мощности, LNG
Правителството ще търси подкрепа в САЩ за пилотни енергийни проекти, включително системи за улавяне на CO2. Износът на електроенергия постепенно ще затихне
Обратно в новинатаКоментари - Българският план: геотермална енергия, 6000 MWh батерии, нови ядрени мощности, LNG | Бизнес.dir.bg
Коментари
От 40 год. САЩ бяха замразили ядрените си проекти за граждански цели. А "Фукушима" показа и предищното им ниво. С тъпанари като нас сега хем ще догонват водещите страни, хем ще ни направят напълно зависимо от Чичо Сам. Да ни е честито!
Батерии с капацитет 6000 МвТ ??? Няма ли кой да обясни на тоя министър на малoyмниците, че литият и кобалтът, от които се правят батерии, са ДЕФИЦИТНИ метали в цял свят??? Боже, какви хора решават бъдещето на България, тия са иди-oти, бе !!!!
Новото правителство не ми вдъхва доверие. 1. В света фирми от само две държави в момента строят ядрени централи - Франция и Китай. Нито фирми от Русия, нито САЩ или Великобритания имат успешно проекти в тази област. За чии ще говорят със САЩ? Трябва да се говори с Франция. Франция е в ЕС. Сега Франция строи ядрени централи в Румъния, Великобритания и разбира се Франция. 2. "Държавата планира да прекрати и огромния износ на електроенергия" - това пък защо? Тива са работни места. Ние внасяме суровини и изнасяме ток. Ако тоя бизнес върви защо да го унищожават целенасочено. Да Ковачки е мафиот. Ама ако щемправим съдебна реформа да го вкарат в дранголника.....
Франция няма да ти построи АЕЦ в БГ, защото ще прецакат проекта си Черна вода. За тях ние трябва да сме клиенти, а не производители. Русия има няколко проекта, които в момента строи, включително в Турция. Те също вече нямат интерес за каквото и да било у нас. Остават американците и както можете да очаквате те ще са предпочетеният изпълненител. Естествено на преференциални цени за изкупуване на електроенергия. България няма шанс за нищо вече. Няма политическа воля нито единомислие у избирателите.
Какъв е гаранционният срок на батерията и колко такива ма инсталирани в Европа? Колко струва рециклирането и и дали съответните средства са предвидени в плана? (Кой ще гепи 100-ина милиона по този повод?)
А АЕЦ "Белене" кога? До тук в централата са влогени няколко милиарда лева, двата реактора са доставени... Кога най-накрая ще помислим за българските интереси и няма да се влияем от чужди такива? Унгарците си решиха проблема със строителството на тяхната АЕЦ, а ние какво чакаме още?
Едно време с ссср сега с сащ…абе други държави няма ли? Не видях завод за рециклиране на батерии….или логиката е е.ал съм ги тогаз няма да съм власт…. Ще ги хвърляте по деретата ли батериите?
То планове и аз имам големи. Ама като се замисля - откъде пари и хора за тях - май няма да стане. Тия момчета само обявяват плановете и глупаците ръкопляскат. И накрая - НИЩО! Както през последните 10 месеца.
Пълни глупости. Продажни политици
Той и Насрадин Ходжа се пробвал да закваси морето... Пак се опитваме да краднем едни пари от ЕС
тези не са наред! Елементрарни изчисления показват, че ни трябват сериозни нови мощности. Консумацията ще се увеличи драстично с навлизането на автомобилите. Ще трябва и сериозно подобрение на преносната мрежа. С перки и соларки няма да стане, а с батерии - съвсем нищо !
И аз правих най-различни сметки как да складирам слънчева енергия, но нищо не ми харесва. Проблемът е, че енергията трябва да може да се съхранява много дни, дори месец, за да може да отпадне необходимостта от върхови мощности. 6000 MWh означава енергията на един 1000 MW блок в Козлодуй за 6 часа. Ако имаме 1000 MW слънчеви панели, от които да трупаме енергия през деня, то ще можем за следващите 6 часа да изключим този блок. Или пък да я ползваме на другия ден, когато слънцето е закрито с облаци. Ами ако е облачно 3 дни? Реално от такава батерия има някакъв смисъл, ако слънчевата енергие я по-евтина и така да се понамали малко общата цена. Но понеже това не е все още вярно, полза никаква.
Решението е да се съхрани като чист водород, но още нещата не са узрели достатъчно да се прави това
Как се изключва блок на ядрена централа за 6 часа? Топлинната енергия се изхвърля в околната среда, само за да може някой да си пълни чекмеджетата.
Ме се напъвай да мислиш, да не сецнеш кръста. Такива батерии имаме и сега ама са под формата на язовири- Белмекен и Калин са батерии. Когато имамток през нощта от АЕЦ помпят вода до язовира. През деня, когато има пиково натоварване се пускат турбините на ВЕЦ и се пълнят по долните язовири.
Към „енергетик“ и „ми“ Поздравления, че поставяте въпроса! Обаче - първо сметките не са ви точни и второ - забравяте кой ще финансира :) Цената на кВтч батерия е около $150, за подробности например линка и отпратките. За 6 000 МВтч инвестицията следователно ще бъде $900 милиона. По-важното е, че парите са от ЕС. https://spiral.imperial.ac.uk/bitstream/10044/1/37495/2/FewSchmidtGambhir ElecEnergy-storage_GBP.pdf
Най-сетне смислено решение за българската енергетика! Енергетиците го предлагаме от години, но досега оставаше глас в пустиня. Мазен и невеж търбух, за наука глух.
Обозряващи публиката неизпълними проекти. Можем да кажем че това са мечтииии морето да стане бира Ариана. Когато това ще се изпълнява сегашните отдавна ще са се върнали в чужбина.
Какво казаха от ЕСО за тия алабализми? Говорещите или са ид...иоти или са мотивирани от огромна кражба. И двата случая България няма значение!
Да направим няколко сметки. 6 GWh склад се прави от 200 бр. Teslla Megapack с обща стойност около 300 000 000 USD без инфраструктурата. Ще работят поне 15 години без модернизация. Този склад може да бъде разсредоточен около на много места около възловите подстанции и големите консуматори на върхова енергия. Мощността, която може да осигури този склад, е върхово 300 MW. КПД е 85-90%. Дотук добре. Сделката за тези мощности ще мине през наши момчета, които ще облажат мазно. Познайте с какви автомобили ше се сдобият. Решението е акумулирането на енергия да се разсредоточи между малки фирми и семейства на принципа на соларните ВЕИ.
Абе няма инфраструктура бе. Сметките ти не излизат, Белене ще е по- евтино. Всички забравяте рехабилитацията, рециклирането и състоянието на енерго преносната мрежа.
Не знам къде са те учили да смяташ. ама не са 200, а 2000 (ДВЕ ХИЛЯДИ) тесла мега пакове по 3мвтч всеки И цената излиза 3млрд. И това АКО изобщо се изплати ще е след 5-6 години работа, ако всеки зареден на ниска цена и продаден на висока цена мегаватчас ти носи 100евро. Колко ше струва подръжката, рециклирането и проч... не говорим даже Върпоса е, ше изкарат ли тези батерии 5-6 години / 5000-6000 хиляди цикъла заряд/разряд че да се изплатят само. От енергетична и екологична гледна точка всичко това е брутално безмислено.
Май на Трети Март ще трябва да се протестира, натам вървят нещата... Аз от декември 89 не съм ходил на митинг, ама сега май трябва отново !
Пълни глупости..... Важното е да му дадат на Прокопи соларките и батериите на терена на Мариците .... и да лапне милиард
Тези неща трябваше да ги е стартирала Тиквата преди 6г, не да ни набутва да плащаме за студения резерв , газа и пристанището на Доган и да финансира с 3 милиарда бизнеса на Газпром .
Е откъде такава батерия? Ако има такива съоръжения, те ще струват колкото Белене. И защо износът трябва да се спре ? Аз не разбирам логиката на правителството. Искат зелена енергия, ок, ами тая батерия като остарее- как ще се рециклира? Най- зелената енергия е атомната . Тия трябва да си ходят преди да са натворили тотален хаос навсякъде !!!
То планове и аз имам големи. Ама като се занисля - откъде пари и хора за тях - май няма да стане. Тия момчета само обявяват плановете и глупаците ръкопляскат. И накрая - НИЩО! Както през последните 10 месеца.
Теа баламурници са решили на всяка цена да довършат и без това нааканата ни страна. От както са на власт нищичко свястно не са направили.
Ще загубим и възможността да ползваме минералната вода. Американците ще турят ръка и на този ресурс. Киро канадеца е по тъп и продажен отколкото изглежда
Пиковата консумация в България е достигала над 8000 MW. Такива батерии със сигурност са нещо хубаво и много полезно, но трябва да бъдат поне 10 пъти повече, за да има наистина полза от тях при поставените цели за електроенергия от ВЕИ. 100 000 MWh батерии, разпределени равномерно в електропреносната мрежа, биха осигурили буфер за дневното производство на над 1 000 000 малки фотоволтаични централи, поставени върху покриви на сгради, производствени халета, селскостопански сгради и др., но НЕ и върху обработваема земя. Най-хубавото е, че подобна инвестиция е по-евтина, отколкото строежът и експлоатацията на АЕЦ.Да не говорим за рисковете, които съпътстват експлоатацията на атомни централи и хранилищата за съхранение на отпадъците. В този ред на мисли, ззащо НЕК спря строежа на разширението на ПАВЕЦ "Чаира"? Това, за което Доган получи скромната сума от 1М€?!
С фотоволтаик на покрива не можеш да си захраниш дори апартамента.
Защо само 10 пъти повече? Айде 1000 пъти повече да са, та цела зима да ни карат. Лятото ги зареждаме, зимата се грееме. Ше заделим некой и друг трилион евро... Е, срока им на служба е 5-6години.... ама .... пак трилион и така ------------ Мнооооооооооооо калинки шават на територията и много ядове ше береме.
Тия фотоволтаици на покрива след 10 години вече си губят между 10 и 20% от производителността - материала остарява. Отделно, след 10 години колко ще е капацитета на тия акумулатори, тъй като и те остаряват. след 20 години ще е под 50% от първоначалната, а и ще си вкарал още веднъж същите пари за подмяна на компоненти.
Батерии с такава мощност струват колкото една атомна централа, има поддръжка, рециклиране, пък има и процент загуба на енергия. Абе не пиши ако не си наясно.
Не мога да разбера, какво общо имат Ковид парите с идиотиите на зелените талибани, освен че явно са решили да откраднат и тези пари!
Хора събудете се и марш на протести тия ще ни довършат…
Новия план на Продължаваме Подмяната е да сме на тъмно и студено, или в най добрия случай на светло и на не особено студено но с огромни сметки. Да ви е честита кликата на Кико, Кокорчо и останалите некадърници. Докога ще ги търпим?