10 практични начина да откажем пластмасата
Да си носим чашата в джоба или да си вземем "депозитна"
Обратно в новинатаКоментари - 10 практични начина да откажем пластмасата | Бизнес.dir.bg
Коментари
Ще произвеждаме пластмасови шкафчета че по устойчиви от дървените които бързо се разграждат с пачките и кюлчетата в тях.
Питайте комунистите, нали по тяхно време нямахме хубави торбички като западняците, а киселото мляко и всичките напитки ни бяха в тъпите стъклени бутилки. А и в бакалията вместо в найлонова торбичка ни увиваха нещата в оня гадна рециклирана хартия. Оооо, щях да забравя и караха децата да предават хартия и метали на вторични суровини.
Потребител и правителство. Направиха хората консуматори и те се държат като такива. Над 50% от стоките са напълно излишни, но е друго да отидеш на шопинг и да хвърлиш камара пари за боклуци, които я ползваш я не. За жените особено е вярно на 100%. Другия момент е мързела - дали за изхвърлянето на отпадъка, дали за миенето на посуда. А правителствата, ако искаха да направят нещо отдавна да е факт. Субсидиране на първо време на продукти от целулоза, рециклирана хартия и т.н., които са разградими. Ама не, щото така няма как да ви цакат с по-високи данъци, да ви вкарват безумни закони и ограничения под паравана на климатични промени и т.н.
Като си спомня по времетона соца всичко се купуваше в стъкло.Но след събитията на "демокрацията"новите веднага повлияни от запада ни наложиха всичко да е в пластмаса.До тук всичко е ясно само не разбрах същият този запад сега иска сам да си изхвърли боклуците.Луд свят не можеш го разбра.Да се смееш ли или да ривеш,не знам.
достатъчно е да се приеме закон който да задължи производителите на напитки да използват стъклени бутилки или метални кенчета. Да не говорим, че бира в пластмасова бутилка е извращение. Те разбира се веднага ще скочат да обясняват как това ще им оскъпи продукцията, но в края на краищата пазара ще регулира цените. ако не се купува на по-високата цена, ще я намалят.
Най-лесно е да се забранява, вместо да се рециклира, да се изхвърля разделно и най-вече да се възпитава от най-ранна детска възраст грижа към околната среда.
Тогава амбалажа беше стъкло /което е и правилното/а не както сега всичко е някаква долнопробна пластмаса.
Господата депутати да не се въртят като пръдня у гащи а да направят като в Европа автомати за за бутилки преди демокрацията го имаше смешно и срамно да го няма през демокрацията
Той ЕС отдавна шизофренира,така че всичко си е на мястото.Да видим какво ще им родят тъпите кратуни.
ако помниш също така много внимателно оглеждахме бутилките, защото редовно плуваха разни неща от лошата дезинфекция в нашите заводи. предимно затова се премина на пластмасови опаковки, защото стъклените изискват специална обработка при повторна употреба, а тя не е евтина и беше сравнително опасна.
Еееех, явно иронията не ви е позната, няма лошо. А това бяха все реплики от началото на 90те. Отпуснете малко.
В Австралия на абсолютно всяка бутилка или кен има цена 10 цента. Пластмасова, стъклена, няма значение. Отпечатано е на етикета.
Я кажи, ти ако си на власт, как ще наложиш мерките които предлагаш? Особено последната, за възпитанието? М?
Нали се канеха да ограничат производството на пластмасови изделия, там където има алтернатива ?
за пластмасата има логика, обаче има още ужасно много найлонови, и др. опаковки като вафли, шоколади и т.н. които не се смачкват и заемат 2-3 пъти повече място след като се разопаковат, направо е кошмар. купуваш една торба стока - вадиш 2 -3 торби боклук.
В Германия кенчетата - 25 цента, твърдата пластмаса е 15 а меката 25 също! Стъклото е основно 8 цента ,но има и по 4 и това е от около 15 години.
Ходехме на пазар с едни мрежи и ако намериш нещо в магазина, най-много да ти го опаковат в една хартия. Сега е другата крайност. Има изобилие от всичко и задължително ти се опакова в пластмаса.
Е какъв е проблема? АЗ като бях дете и ходехме на вилата, като исках да пия какао със сламка, баба ми откъсваше стрък от млечица. Поне така му казвахме на растението. Едно синьо цвете дето като му откъснеш стеблото, то е кухо и изтича бяла течност като мляко. Измиваше стръка на чешмата, защото бялата течност беше горчива и готово. Имахме си сламки.
За пластмасите е лесно да се говори, защото са видими. Някой обаче ще спомене ли, че при производството на един мобилен телефон се изхвърлят над 80 кг отпадъци, а за един лаптоп от 3 кг количеството отива над 1200 кг. Ама на кой му пука...
Абе я вкарайте в хранителните вериги машини за мелене на пластмасови бутилки, сложете и едно левче бонус и после няма да се чудите какво да правите с пластмасите по къра.
Едно време се е отглеждал коноп. В САЩ хората са били ДЛЪЖНИ по закон да го отглеждат поради безкрайно полезните му приложения - за дрехи, въжета, брезент, за конопено масло (първите коли на Р.Дизел са вървели именно с него, а не с нафта), за хартия (която не имала нужда от избелване заради естествената си белота, но пък тук се намесва Дюпон) и т.н. У нас също имаше доста площи, но... дойде "прехода".
Колко хора са наясно от какво се правят масовите и евтини комплекти спално бельо? Точно така, от пластмаса, например от използвани кофички от кисело мляко... Има достатъчно видео-материали в нета за производствения процес.
у нас със стъклото е извратено - трябва да си носиш касовия бон, сякаш си ги правя в къщи и ще набутам магазина с бутилки а с пластмасата е лесно - отваряш прозореца и готово - след 20-30 годи ако завали дъжд ще оправи работата
фърли си го в хола бе дебил, ама през прозореца е по-добре, нали? а цървулите изуваш пред вратата че някви простци оцапали под прозореца и никой не чисти.
Като си спомня как преди десетина години имахме офис на първия етаж в "престижния" квартал Иван Вазов, срещу Южния парк. Не смеехме да отворим прозорци, защото хората от по-горните етажи изхвърляха както целия си боклук, така и изсипваха от тенджерите съдържанието на неизядените си манджи. Беше потресаващо преживяване!
Шишетата трябва да се изкупуват. По света е така. Има си автомати за това, а при купуване на лимонадата се добавя левче за опаковката. На автомата после може да се вземе обратно това същото левче.
Площите ги има, но конопът е свързан с труден бюрократичен контрол на отглеждането. А после има изнудване от търговци спекуланти.
Ще лангъркаме от и до работата буркани, стъклени кутии, стъклен термос за вода, посуда. За целта ще ги слагаме и в текстилна торба. И така в градския транспорт. Гениално. Миене на метални сламки в заведенията? Гениално! Отиваш в магазина на топлата витрина и си влачиш стъклените кутии за храна? Наливен шампоан? Кой знае какъв евтинджос ще е. Дамските превръзки и те ли ще са насипни?
е 25 цента, мумио, или си на някое още по-прогресивно място? а как така има и без пфанд пластмасови шишета?
Ай ше ви еба в лицемерите... Магазините преливат от най-различни стоки (поне 70 % напълно излишни разновидности на един и същ боклук), опаковани в ПЛАСТМАСА! От млеката и напитките, до обикновените кренвирши и сирене. Да се чуди човек как само преди 20 - 30 г. сме живеели без всичката тази пластмаса. Ама клечките за уши и бутилките за вода са ви проблема, щото корпорация друга корпорация не подяжда...
С такива като теб човешкия вид е обречен, разглезено тъпо същество което може да мисли само за себе си.
Каквото и да си говорим е без значение защото този въпрос ще го решим не ние а някоя калинка облечена вьв власт И ще го реши така че на всички ще им е гадно