Централната банка: Норвегия да започне да се разделя с руските активи
На Суверенния фонд трябва да се разреши да продава някои от тези активи, когато това е възможно, се посочва в писмо на банката. Към края на 2021 г. стойността им е около $3 млрд.
Норвежкото правителство трябва да разреши на суверенния фонд на страната да започне да се разделя с част от руските си активи, когато това е възможно, и така да сложи край на наложеното през 2022 г. общо замразяване, обяви централната банка (Norges Bank), която управлява фонда.
Още по темата
- Норвегия върна под държавен контрол голяма част от газопроводите си срещу $1,64 млрд.
- Норвегия постави световен рекорд: 94% дял на електромобилите
- Исторически бюджет за отбрана: Норвегия отделя $60 млрд. за въоръжените си сили до 2036 г.
- Норвежкият суверенен фонд стана най-големият акционер в Ю Би Ес
- Как Норвегия измества Русия
Норвежкото финансово министерство разпореди спирането на всички трансакции на фонда с руски активи малко сред началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г., но допълни, че крайната цел е раздялата с тези активи.
Макар и да не възможно да се изработи общ план за раздяла с руските активи, на фонда трябва да се разреши да продава някои от тях, когато това е възможно, се посочва в писмо на банката, оповестено днес от финансовото ведомство. "Подобен подход би дал възможност общото замразяване на инвестициите на фонда в Русия да приключи", посочват от банката, като съобщението й е цитирано от БТА.
Норвежкият суверенен фонд, най-големият в света с инвестиции от 1,8 трилиона долара, е държал към края на 2021 г. руски активи на стойност от около 3 милиарда долара, но след това стойността им рязко е спаднала.
Към края на юни т. г. портфолиото на фонда в руски ценни книжа е възлизало на 1,5 милиарда крони (135,7 милиона долара), се посочва в писмото на централната банка. В допълнение фондът разполага с руски рубли за около 3,2 милиарда крони в попечителска сметка в "Ситибанк" (Citibank) към руския Национален депозитар, събрани от дивиденти, натрупани през периода след февруари 2022 г.