Започналото увеличаване на лихвените проценти, както и на пазарните очаквания за по-нататъшно затягане на паричните условия в еврозоната, ще доведе до значително повишаване както на лихвите по кредитите, така и тези по депозитите в България спрямо текущите много ниски в исторически план нива. Най-голямо увеличение се очаква през четвъртото тримесечие на 2022 г. и през първата половина на 2023 г. Това прогнозира в своя анализ за макроикономическите перспективи до края на 2022 г. и 2023 г. Българската народна банка (БНБ).

БНБ прогнозира, че лихвените проценти по депозитите и кредитите ще се стабилизират през втората половина на 2023 г. на достигнатите по-високи равнища. Стабилизирането ще е в съответствие с пазарните очаквания за динамика на лихвените проценти на паричния пазар в еврозоната, посочва БНБ. В същото време се констатира нарастване на кредитите за неправителствения сектор, като се очаква ръстът да се запази сравнително висок до края на 2022 г.

Значителното ускоряване на инфлацията при потребителските цени и оставащите отрицателни в реално изражение лихвени проценти по жилищните кредити, въпреки прогнозираното им увеличение, вероятно ще продължат да стимулират търсенето на жилищни кредити, като все още силно отрицателните реални лихвени проценти по депозитите представляват допълнителен фактор, подкрепящ търсенето на такива кредити, отбелязва БНБ.

Икономическата несигурност, продължаващите затруднения във веригите за доставки и значителното поскъпване на основни суровини и материали се очаква да продължат в краткосрочен план да стимулират търсенето на кредитен ресурс от фирмите за оборотни средства и запаси, допринасяйки за запазването на сравнително висок растеж на кредита за нефинансовите предприятия до края на 2022 г.

През 2023 г. БНБ очаква забавяне на растежа на кредита както за домакинствата, така и за нефинансовите предприятия, за което ще окажат влияние повишаването на лихвените проценти по кредитите в съчетание с прогнозираната по-ниска инфлация, както и предвижданото забавяне на растежа на частното потребление и слаба инвестиционна активност на фирмите. В допълнение, обявените от БНБ повишения на антицикличния капиталов буфер до 1.5%, в сила от 1 януари 2023 г. и до 2.0%, в сила от 1 октомври 2023 г., се очаква да имат потенциален ограничаващ ефект върху кредитната активност от страна на предлагането.

През 2024 г. националната банка очаква слабо ускорение на растежа на кредита за неправителствения сектор в съответствие с прогнозираното подобряване на икономическата среда.

БНБ прогнозира депозитите в банковата система да продължат да нарастват със сравнително високи темпове през прогнозния период, подкрепяни от продължаващото нарастване на заплатите и очакваното повишаване на лихвените проценти по депозитите.