Commerzbank избра нов главен изпълнителен директор, докато Unicredit увеличава дела си
Германският кредитор заяви, че цели преходът на лидерско ниво да се осъществи "в близко бъдеще"
Германската банка Commerzbank назначава Бетина Орлоп на мястото на напускащия главен изпълнителен директор Манфред Кноф, докато се подготвя за потенциален опит за поглъщане от италианската UniCredit SpA, пише Bloomberg.
Още по темата
Германският кредитор заяви в изявление във вторник, че цели преходът на лидерско ниво да се осъществи "в близко бъдеще". Според запознат източник това ще се случи през следващите седмици.
Орлоп беше смятан за водещ кандидат за наследник на Кноф. Тя вече беше проявила интерес към висшата длъжност преди 4 години и спечели одобрението на инвеститори, клиенти и служители за работата си като финансов директор.
"Въпреки че имаме ефективна стратегия, предстоят сериозни задачи", каза Орлоп в изявлението. "Заедно с всички наши ключови партньори ще се справим успешно с предизвикателствата пред нас."
Commerzbank ускори търсенето на нов главен изпълнителен директор, докато се подготвя да отговори на изненадваща стъпка от UniCredit, която този месец разкри, че е изградила ефективен дял от 21% в Commerzbank и посочи, че може да търси сливане. Точно преди продажбата на дела да бъде публично оповестена Кноф обяви точно, че няма да търси нов мандат, когато договорът му изтече в края на следващата година.
Орлоп е бивш консултант на McKinsey & Co, започнала работа в Commerzbank през 2014 г. като изпълнителен директор, отговарящ за груповото развитие и стратегия.
Три години по-късно тя става първата жена в управителния съвет на банката, като първоначално отговаря за съответствието, човешките ресурси и правните въпроси. Тя пое ролята на финансов директор през 2020 г.
Междувременно държавният секретар в германското финансово министерство Флориан Тонкар заяви, че евентуалното "вреждебно поглъщане" на Commerzbank от страна на UniCredit крие сериозни рискове., по повод увеличаването на дела на италианския кредитор в германската банка и все по-ясно афишираните амбиции за придобиването ѝ.
"Не е особено мъдро да се действа твърде агресивно по отношение на една голяма, сложна и твърде регулирана банка", заяви Тонкар. "В края на краищата ще се стигне до мнението на акционерите".