Кредитът от близо 150 млн. лева, даден от Българската банка за развитие (ББР) през 2019 година на "Роудуей Кънстракшън", е необезпечен и несъбираем, каза пред журналисти служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, цитиран от БТА.

Министърът на иновациите и растежа изпълнява правата на собственост на акциите в капитала на ББР ЕАД.

На 9 август Комисията за противодействие на корупцията (КПК) обяви, че води разследване по данни за допуснати от длъжностни лица от ББР безстопанственост и присвоявания във връзка с договор за кредит на "Роудуей кънстракшън" АД от 17 юни 2019 г. в размер на 148.5 млн. лв. Като обезпечение за кредита е представен сключен договор за доставка на инертни материали от "Пътстройинженеринг" АД.

През 2019 година Българската банка за развитие е отпуснала един много голям, практически необезпечен кредит за близо 150 милиона лева на "Роудуей Кънстракшън". Когато новият Надзорен съвет на ББР започна работа през 2022 година, първото нещо, което направихме, беше да поискаме пълна информация за този кредит и да направим анализ за действията на предишното ръководство на банката, назначавано от Кирил Петков като служебен министър на икономиката, каза Карадимов, който стана председател на Надзорния съвет на ББР през ноември 2022 г.

Антикорупционната комисия съобщи, че договорът, послужил за обезпечение на предоставения от ББР на "Роудуей кънстракшън" кредит, е прекратен седмица след подписването му през 2018 г. Съобщи също, че в хода на разследването е установила, че и трите (споменати) търговски дружества в действителност се управляват от българския гражданин Р.Г., без да изписва името на Румен Гайтански, известен и като Вълка.

Че кредитът е бил на практика необезпечен се разбира и от становище на ББР, публикувано на интернет страницата на банката (виж по-долу).

Няколко пъти ясно заявих, че за една година не са предприети никакви действия по този кредит, въпреки публични изявления в аванс. Затова Надзорният съвет поиска подробен отчет, по дни и по часове, за действия по този кредит, подчерта министър Карадимов.

По този кредит по Закона за особените залози е назначен управител на фирмата "Роудуей Кънстракшън". Направихме рекапитулация и се оказа, че от икономическа гледна точка, при тази форма на изпълнение, ББР не получава нищо, а прави разходи, за да поддържа фирмата, купена с този кредит - "Пътстройинженеринг". Тогава ББР обяви публичен търг за акциите на "Пътстройинженеринг". Търгът върви от началото на юни при начална цена 9 милиона лева. Проведоха се 6 или 7 сесии на този търг и на тях никой не се яви. Цената падна до 3,5 млн. лева, когато се появи фирма, която внесе депозита и пожела да купи фирмата, каза министърът.

ББР е предала цялата информация по кредитното досие на съответните служби, което означава, че търгът ще бъде спрян. Без оригиналните документи акциите на фирмата не могат да бъдат прехвърлени, поясни министърът.

Търгът обаче показа, че тези 150 млн. лева са несъбираеми и необезпечени. Кредитът е даден през 2019 година и ако тогава се знаеше "под сурдинка" от специалисти, че кредитът е несъбираем, сега, след търга, това стана ясно на всички, каза Карадимов.

Българската банка за развитие същевременно излезе със свое становище за продажбата на акциите на "Пътстройинженеринг" АД, като отбелязва, че го "във връзка със спекулациите по повод проведения търг".

 

В съобщението си ББР проследява хронологията на събитията.

На 17 юни 2019 г. Българска банка за развитие сключва договор за кредит с "Родуей Кънстракшън" АД за финансиране придобиването на 5 112 240 броя акции от капитала на "Пътстройинженеринг" АД от мажоритарния собственик и продавач "Био Майнинг" АД. Обезпеченията по кредита с най-висока стойност са залозите върху акциите на "Пътстройинженеринг" АД и върху търговското предприятие на дружеството.

В средата на 2022 г., поради неплащане на задълженията по договора за кредит, ББР отбелязва, че предприема действия по реда на Закона за особените залози (ЗОЗ) върху търговското предприятие и назначава управител на "Роудуей Кънстракшън" АД, както и ново ръководство на "Пътстройинженеринг" АД, "като с това се полагат усилия за стабилизирането на компанията, която е единствен актив и възможен източник за погасяване на кредита".

Впоследствие обаче "ръководството на ББР констатира, че действията по събиране на вземанията по тази експозиция и защита на интересите на банката са неефективни" и затова "възлага детайлен анализ и изготвянето на план за действие". В резултат на този анализ банката "констатира, че продажбата на акциите на дружеството е единствен възможен способ за събиране на задължения на "Роудуей Кънстракшън" АД".

През 2024 г. настоящото ръководство на ББР провежда пет последователни търга с явно наддаване за продажба на акциите, "гарантиращи пълната прозрачност на процедурата".

Банката признава, че "обявяването на търга с първоначална цена от 8 900 000 лв., формирана въз основа на независима външна оценка на предприятието, прави доказан факта, че кредитът е бил практически необезпечен и банката не може да събере по-голяма сума по него".

Първите четири тръжни процедури, продължава ББР, са обявени за непроведени поради липса на подадени заявления за участие. В последния търг, проведен на 30 юли 2024 г., е получено заявление от един участник - "Ариете капитал" ООД, обявено за купувач при цена в размер на 3 645 440 лева.

Заради образуваното досъдебно производство банката е изпълнила своето задължение и е предала оригиналите на документите по кредита на компетентните органи, поради което търгът не може да бъде приключен, отбелязва ББР.

В съобщението си Банката за развитие казва, че подавала сигнали до правораздавателните органи във връзка с експозицията. В резултат на действията на ББР материалите от досъдебното производство са върнати за продължаване на разследването, а банката оказва пълно съдействие на правораздавателните органи по случая.