Според допитвания сред обществото между 22 и 40% от руснаците изпитват трудности при покупката на храна и облекло, съобщи в. "Независимая газета", цитиран от БГНЕС.

Точно за тези хора се смята, че са бедни. Само че властта обикновено използва други, по-малко стряскащи показатели. Поради това според официалните данни бедността в Русия в момента обхваща едва 13% от населението. Спадът в реалните доходи на населението - от октомври 2014 до октомври 2016 г. - е 12,3%. За същия период реалните заплати са спаднали с 8,7%, а на пенсиите - със 7%.

Такива данни огласиха от Академията на народното стопанство и държавните служби (РАНХиГС) в своя месечен обзор на социално-икономическото положение и самочувствието на населението.

Друго измерение на бедността се основава на извадкови изследвания на руската статистическа служба. В тях биват включени около 48 500 семейства. Те се извършват на всеки три месеца. Обществен достъп има до данните за второто тримесечие на 2016 г. От тях се вижда, че средно в русия 22% от домакинствата са бедни според тяхната самостоятелна оценка. "На тях парите им стигали само за храна или не стигали дори за нея", сочат експерти от РАНХиГС. Ситуацията по региони силно се различава.

Регионите с най-високо ниво на субективна бедност, населението на които признава, че имат пари за храна, и то не винаги, се оказаха Чечня - около 57%, Дагестан - 54%, Удмуртската република - почти 52%, Саратовска област - 45%, Орловска област - 44%, Република Алтай и Ставрополският край - почти по 38%, Новосибирска област - 35%, Бурятия, Еврейската автономна област, Забайкалският край, Астрахановска област - по около 34%.

По-ниско е равнището на бедността в Санкт Петербург - около 4%, както и в Ямало-Ненецкия автономен окръг - приблизително 5%.

В Москва нивото на субективна бедност е около 15,2%