Това показва последното проучване на голяма картова компания, цитирано от в. "24 часа". Ако се съотнесе към целия обем на разплащания, това означава, че 1 на всеки 30 лева е преведен от или до карта.

Експерти прогнозират, че общият обем на трансакциите ще расте средно с 1,5 млрд. лв. годишно.

На 1 кредитна карта се падат по 7 дебитни карти. Затова и 9 на всеки 10 трансакции са направени с дебитна карта. Расте обаче и броят на разплащанията с кредитни карти. Най-бързо се увеличават оборотите и трансакциите с безконтактни карти в супермаркети, бензиностанции, заведения за хранене. При тях могат да се плащат малки суми без въвеждане на ПИН код.

Все повече компании правят разплащанията със служителите си изцяло през карти. 2/3 от преводите към бюджета и държавни институции се извършват по картов път. Над 2/3 от българите имат поне една банкова карта .

Последните данни на централната банка сочат, че българите притежават близо 8 милиона броя карти. Всеки втори българин има и кредитна карта. Проучвания показват, че това най-често са хора на възраст от 30 до 45 години, живеещи в градове, по-често жени. Най-често с кредитни карти се купува техника, мебели или се пазаруват дрехи онлайн.

1/3 от държателите на карти теглят средно около 200 лева на месец от тях и погасяват задължението си в рамките на гратисния период, т.е. без лихви. Средният кредитен лимит, който предпочитат притежателите на карти, е от 2000 до 5000 лева.