Тези нови по-ниски данни са представени в анализ на организацията "Глобални икономически перспективи", предаде БГНЕС.
 
В предишния доклад преди шест месеца Световната банка прогнозира значителен ръст в световния БВП - с 3,4 и 3,5% съответно през 2015 г. и 2016 година.

Миналата година, според Световната банка, растежът на световната икономика е 2,6%.

"Както и преди преобладават рисковете за влошаване на икономическите перспективи", се отбелязва в доклада. Те са свързани с четири фактора.

На първо място е устойчивата слабост на световната търговия. На второ място е възможната волатилност на финансовите пазари поради неравномерната промяна в лихвените проценти в големите икономики. Третият фактор е влиянието на ниските цени на петрола върху балансите на страните производителки на петрол и четвъртият е рискът от продължителен период на стагнация или дефлация в еврозоната и Япония, отбелязват експертите на Световната банка.

"Тревожно е, че застоят в икономическото възстановяване в някои страни с високи доходи и дори в няколко страни със средни доходи, може да бъде симптом на по-дълбоки структурни проблеми", казва главният икономист на Световната банка Куашик Басу, имайки предвид отрицателното въздействие на застаряването на населението върху нивото на производителността.
 
В еврозоната периодът на нежелателно ниска инфлация може да бъде дълъг, отбелязва в СБ.

Според прогнозите, икономическият растеж в еврозоната ще бъде слаб и ще е 1,1% през 2015 г. (срещу 0,8% през 2014 г.) и ще се повиши до 1,6% през 2016-2017.

В Япония икономическият растеж ще се увеличи до 1,2% през 2015 г. (срещу 0,2% през 2014 г.) и 1,6% през 2016.

В САЩ темповете на растеж са по-високи. Световната банка прогнозира, че те ще се ускорят до 3,2% през тази година (срещу 2.4 % през изминалата година), след което ще се забавят до умерени темпове на равнище 3% през 2016 г. и 2,4% през 2017.

БВП на развиващите се страни ще расте още по-бързо. След нарастването с 4,4% през 2014 г., тези икономики ще демонстрират ускоряване до 4,8% през 2015 г., 5,3% през 2016 г. и 5,4% през 2017 г., прогнозира Световната банка. Това се случва въпреки факта, че Китай "преглъща внимателно контролирано забавяне до все пак високия растеж от 7,1% през 2015 г., 7% през 2016 г. и 6,9% през 2017 г.

Влиянието на цените на петрола

"Ниските цени на петрола, които, както се очаква, ще се запазят и през 2015 г., водят до намаляване на инфлацията в целия свят, и вероятно ще забавят покачването на лихвените проценти в богатите страни", казва Басу.

"Това създава възможности за страните вносителки на петрол, като Индия и Китай".
"Ние очакваме, че темпът на икономически растеж на Индия през 2016 г. ще се увеличи до 7 процента (5,6% през 2014)", прогнозира той.
 
"Спадът на цените на петрола води до значителни премествания на реалните доходи от развиващите се страни, изнасящи петрол, към вносителките", казва от своя страна директорът на Групата за перспективи и развитие на Световната банка Айхан Кьосе. Но както за страните износителки, така и за вносителките, ниските цени на петрола представляват възможност за извършване на реформи, допълва той.

Освен Индия, от по-ниските цени на петрола ще се възползват Бразилия, Индонезия, Турция и Южна Африка, според Световната банка.

"Падащи цени на петрола ще помогне за намаляване на инфлацията и намаляване на дефицита по текущата сметка, което е важен фактор за уязвимостта на много от тези страни", се казва в доклада.
 
Но стабилно ниските цени на петрола ще отслабят икономическата активност в страните износителки. Например, според прогнозите, руската икономика ще спадне през 2015 г. с 2,9%, "и едва ли ще се върне към положителни стойности през 2016 г.", предполагат експертите от Световната банка.