Само до преди две години и половина в германската електроенергетика цареше тишина. Четири компании - Е.ОН, Ер Ве Е, Ватенфал и EnBW - контролираха 80% от пазара. Тяхната власт беше толкова голяма, че ръководителят на Федералното ведомство за картелите Андреас Мунд публично се опасяваше, дали тези гиганти няма да се опитат изкуствено да завишат цените на електричеството, затваряйки някои електростанции.

Вятърът и слънцето изместват природния газ и въглищата

Всичко това е минало. Сега лидерите на германския енергиен пазар се обезпокоени от това, как въобще да продадат електричеството, което са произвели на своите централи, работещи на газ, въглища и ядрено гориво. Сриналото се търсене е резултат от ускорилото се рязко през последните няколко години развитие на вятърната и слънчева енергетика.

Според закона за възобновяемата енергия (EEG), "зеленият" ток има предимство в германските енергийни мрежи. Колкото повече е той, толкова по-малко търсена е продукцията на традиционните електростанции. Тъй като въглищата са изключително евтини на международния пазар, а периодичното спиране на атомните станции е трудно и опасно от техническа гледна точка, най-често губещи се оказват генериращите мощности, работещи с природен газ. По-конкретно, със скъп руски газ, чийто големи вносители са традиционно и Е.ОН, и Ер Ве Е. Това не е всичко.

В Германия не само намаля търсенето на електричество, произведено от изкопаеми източници, но също така се понижиха и цените на едро на енергийните борси. Днес мегават час струва с около 40% по-евтино, отколкото преди катастрофата случила се на японската АЕЦ "Фукушима 1" през пролетта на 2011.

Едновременно с това бързо растат цените на дребно на тока. Това парадоксално явление е предизвикано от действието на закона EEG, който възлага на потребителите тежестта от субсидирането на възобновяемата енергетика.

"Най-тежката от десетилетия криза"


"Отрасълът преживява най-тежката от много десетилетия криза", заявява финансовите директор на Ер Ве Е Бернхард Гюнтер, имайки предвид, естествено, традиционните производители на ток.

 "Много наши електростанции работят в момента на загуба", констатира Бернхард Гюнтер.

В тази ситуация Ер Ве Е не вижда друг изход и ще закрие няколко централи наведнъж в Германия и Холандия с обща мощност 3100 мегавата. Това е съпоставимо с мощността на три големи ядрени блока.

Закриването на "нерентабилни" електростанции планира и лидерът на германския енергиен пазар Е.ОН. Изпълнителният директор на компанията Йоханес Тайсен се оплаква от най-ниските от 2005 цени на тока на едро и в писмо предупреди акционерите, че "през следващите години не предвижда никакво подобряване на ситуацията".

Уволнение на служители, разпродажба на активи

Наистина ли нещата са толкова зле? Или може би в навечерието на парламентарните избори енергийните гиганти подготвят почвата за необходимите, от тяхна гледна точка, промени в закона на EEG и в системата за субсидиране на възобновяемата енергетика?

"Не, страданията на енергийните концерни не са преиграване. Те отчаяно се борят, за да не потънат", категоричен е Томас Дезер, портфейлен мениджър в компанията "Юнион Инвестмънт", управляваща инвестиционни фондове. За сериозността на ситуацията говори намерението на енергийните компании да уволнят почти 10% от своите служители.

Нещо повече, в близко бъдеще няма да има никакво подобряване на положението - по-скоро то ще се влошава. Проблемът е в това, че доставчиците на ток продават напред основната част от своята продукция. С други думи, в момента те все още реализират договорите от предишните години, сключени при по-високите цени.