Новото коалиционно правителство на Гърция се отказа от идеята за провеждане на преговори с цел смекчаване условията на чуждестранната финансова помощ , след като кредиторите ясно показаха, че не са готови на отстъпки, предаде Интерфакс, цитиран от агенция "Фокус".

Министърът на финансите Янис Стурнарас каза в интервю, че коалиционното правителство, преди да иска предоговаряне на условията по одобрения през февруари пакет финансова помощ, първо трябва да ускори реформите. „Програмата не се изпълнява и ние не можем нищо да искаме от кредиторите, докато не се върнем в рамките на програмата. Светлина в края на тунела има, но тунелът е дълъг”, подчерта той.

Само преди дни шефът на МВФ Кристин Лагард бе категорична, че институцията и няма никакво намерение да преговаря с Гърция за нови условия. Партията Нова демокрация на Андонис Самарас спечели изборите в Гърция с обещанието да предоговори жестоките мерки, наложени от ЕС. Индикации за предоговаряне на някои от мерките бяха дадени, както от ЕК така и от ЕЦБ.

Смяташе се, че Гърция ще поиска в рамките на договорения втори спасителен пакет от 130 млрд. евро срокът за намаляване на бюджетния дефицит да бъде удължен до 2017 г. Освен това бе предложено на данъкоплатците да бъде позволено да плащат на вноски, което ще забави данъчни постъпления на стойност 2,5 милиарда евро (3,1 милиарда долара) до идната година.

В същото време Гърция отказа да приеме помощта на германски финансови чиновници, тъй като според Атина това е намеса в суверенитета на страната, съобщи германският в. "Ханделсблат". Германското министерство на финансите е замразило плановете да изпрати свои служители в Гърция, посочва в днешния си брой в. "Билд", позовавайки се на източници от министерството и управляващата коалиция.

Първоначалните планове предвиждаха до 165 германски финансови чиновници да бъдат изпратени в Гърция, за да подпомагат гръцката финансова администрация. Като причина за спирането на тези планове изданието посочва липсата на интерес от гръцкото министерство на финансите. Предложението на Германия се възприема като намеса в гръцкия суверенитет, отбелязва изданието, позовавайки се на източници от правителствените среди в Атина.