Министрите на финансите на държавите членки на ЕС прекратиха без изненада процедурата за свръхдефицит срещу България и Германия, следвайки препоръките в този смисъл на Европейската комисия, съобщи БГНЕС.

„България беше пакетирана с Германия - това не се случва често, и беше извадена от процедурите за свърхдефицит, което е новина в целия свят, похвали се тогава премиерът Борисов.

Мярката беше взета, защото публичният дефицит на двете страни се очаква да остане трайно под прага от 3% от БВП. Отсега нататък 21 от общо 27 страни членки са подложени на процедурата за прекомерен дефицит въз основа на Пакта за стабилност, който постановява, че публичният дефицит не трябва да надвишава 3% от БВП.

Освен Германия и България четири държави не попадат под ударите на тази процедура, която може да доведе до налагането на финансови санкции под формата на средства от еврофондовете, поставени в блокирана сметка, които в последствие могат да се превърнат в глоба. Това са Естония, Финландия, Люксембург и Швеция. В икономическите си прогнози от пролетта Европейската комисия предвиди за България дефицит от 1,9% през 2012 г. и 1,7% през 2013 г. В Германия публичният дефицит намаля от 4,3% през 2010 г. на 1% през 2011 г. и се очаква да се понижи още до 0,9% през 2012 г. и до 0,7% през 2013 г.