Българската банка за развитие навърши 25 години от свето създаване. Годишнината беше отбелязана с международната конференция "Банките за развитие - инструмент за по-добро използване на публичните средства" в София. 

Основен акцент беше ролята на националните банки за развитие за стимулиране на икономиката в Европа и по света. В откриването участваха служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, зам.-министърът на финансите Мартин Дановски, подуправителят на БНБ Петър Чобанов и вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Кириакос Какурис.

Конференцията събра още представители на Европейската комисия и Европейския инвестиционен фонд, изпълнителни директори на банки за развитие и експортни банки на над 20 страни от ЕС, както и изпълнителни директори на различните търговски банки у нас.

"За тези 25 години банката се утвърди като пълноправен член на семейството на европейските банки за развитие, които предоставят дългосрочно финансиране и подпомагат икономиката и обществото на ЕС, с принос към прилагане на реформи и обществени промени", заяви министър Карадимов. Той отличи приемането от Министерския съвет през април тази година на новата стратегия за периода 2024-2026 г. 

ББР ще финансира дългосрочни проекти, които да помогнат за реиндустриализация. Тя ще обърне сериозно внимание и върху сектор "Енергетика", както и върху социалната, образователната и здравната структура на страната.

"Когато приемахме стратегия на банката се появиха критикари, които твърдяха, че ББР не може да бъде социална институции. Тези хора не разбират смисъла на интервенцията на банката в социалната, здравната, образователната инфраструктура", посочи Карадимов.

Снимка: БТА

В сектора на енергетиката, заедно с електросистемния оператор, ББР разработва и ще предложи продукт, който да позволи на публичните потребители - детски градини, училища, общини, болници, да получат достъп до фиксирана цена на тока при ясни пазарни условия и без нарушаване на конкуренцията на пазара.

"Чрез цялата група на ББР е подкрепила 27 333 микро, малки и средни предприятия, постигна доверието на 22 международни партньора, от които през годините е акумулирала средства в размер на 2,470 млрд. лева. ББР подобри наличността и достъпа до финансиране, включително по отношение на устойчив преход и социални инвестиции с подписаните 350 млн. евро от Банката за развитие на Съвета на Европа и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) през 2023 г. Банката постигна финансова устойчивост без да максимализира печалба с финансиране на по-рискови проекти, привличане на частни капитали, рационално използване на публични средства и добро управление на ресурсите си", каза Карадимов. Той отбеляза още, че банката е подобрила своята прозрачност и добро управление и е надежден и компетентен партньор на ЕК и групата на ЕИБ и държавата при прилагането на специални програми. Той посочи и успешно завършения от ББР процес по сертифициране на управление на европейски средства и подписаното споразумение с държавата и ЕК.

Служебният зам.-министър на финансите Мартин Дановски (вляво) и служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов (вдясно)

Снимка: БТА

"От своето създаване през 1999 г. като насърчителна банка досега ББР е ключов инструмент на държавата за стимулиране на икономическата активност, особено в условията на кризи. Точно тогава бяха изпитани възможностите на банката и беше доказано, че тя е надежден партньор за изпълняване на възложените ѝ публични политики и мандати от страна на правителството по редица национални програми", заяви служебният зам.-министър на финансите Мартин Дановски.

Той отличи няколко съществени примера за подкрепата на ББР за национални програми - националната програма за енергийна ефективност за многофамилните жилищни сгради, гаранционните програми антиковид, "където ББР стана гарант към други български търговски банки за кредити на физически и юридически лица". Министър Дановски отбеляза и ролята на ББР по Механизма за възстановяване и устойчивост и Националния план за възстановяване и устойчивост и програмата на банката за подкрепа на домакинства чрез финансиране на инвестиции в енергия от възобновяеми източници. Като друг пример той посочи и програмата за директно оборотно финансиране на строителни фирми при договори финансирани по ПВУ и по средствата за споделено управление с ЕС. "В този контекст ролята на ББР беше проверена и показа много добри резултати", подчерта Дановски.

Служебният зам.-министър на финансите Мартин Дановски на конференцията "Банките за развитие - инструмент за по-добро използване на публичните средства", организирана по повод 25-ата годишнина от създаването на ББР в София

Снимка: БТА

"Не по-малко съществени очакваме да са резултатите и от работата на ББР по инвестиционния инструмент Invest EU, където банката е партньор по изпълнение на програма за България, за чието изпълнение подписаният финансов принос от страна на Министерството на финансите достигна 165 млн. евро. Гаранцията от ББР е осигурена с публични средства и дава възможност бизнесът да получи ресурс при по-ниски изисквания за обезпечения, по-подходящи ценови условия и по-дълъг срок за акредитиране", заяви зам.-министърът.

Сред постигнатите резултат на ББР Мартин Дановски отбеляза и постижението на ББР да е сред българските банки с най-висок кредитен BBB с положителна перспектива от кредитната агенция Fitch, като по думите му това е нещо, което показва как работи банката реално.

Служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов (вляво), подуправителят на БНБ Петър Чобанов (по средата), секретарят на президента по икономика Христо Алексиев (вдясно)

Снимка: БТА

"За Българската банка за развитие тези 25 години са години за подкрепа и за развитие на българската икономика, но и години за развитие на сътрудничества и изцяло вписване в семейството на европейките банки за развитие, на сътрудничеството с международни наднационални, финансови институции", заяви подуправителят на БНБ Петър Чобанов.

Подуправителят на БНБ Петър Чобанов

Снимка: БТА

По думите му ББР трябва да продължи да играе водеща роля в процеса на изграждане на националната икономика и в бъдеще. Чобанов пожела на управителните органи на ББР да продължават с надграждането върху успехите на банката и да се отговори адекватно на променящата се и динамична икономическа среда в национален, регионален и глобален аспект.

Конференцията премина в два панела, като първият беше на тема: "Принос на банките за развитие за по-добре използване на публичните средства. В него взеха участие Диляна Иванова, съветник на министъра на иновациите и растежа; Анотонджулио Марин, ръководител отдел "Прилагане на InvestEU", ЕК; Паскал Лагард, изпълнителен директор на BPI France - Франция; Тимо Люксила, вицепрезидент на Finnevra - Финландия; Йосип Павкович, член на УС на HBOR - Хърватия и Чаба Харшани, директор на MFB - Унгария. Модератор на панела беше Марсел Рой, главен секретар на Европейската асоциация на публичните банки.

Вторият панел беше посветен на "Партньорства с търговските банки". В него се включиха Петя Димитрова, председател на Асоциация на банките в България и главен изпълнителен директор на "Пощенска банка"; Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на УС на "УниКредит Булбанк"; Питър Рубен, кънтри мениджър на KBC Груп в България; Илиан Георгиев, член на УС и главен изпълнителен директор на БАКБ и Боян Стефов, член на УС и изпълнителен директор на банка ДСК. Модератор на панела беше Илия Караниколов, изпълнителен директор на ББР.