Това обяви Международният валутен фонд (МВФ) след завършилите консултации с ръководните органи на Европейския съюз, сред които Еврокомисията и Европейската централна банка (ЕЦБ), предадоха ИТАР-ТАСС и ДПА, цитирани от БТА.
Според МВФ, Европа все още е под "силен натиск, когато става въпрос за оцеляването на самия валутен съюз".
Специалистите са на мнение, че при тази ситуация "е необходимо решително и мощно движение към по-пълен европейски валутен съюз, по-конкретно към банков съюз и по-голяма финансова интеграция, за бъде спряно нарастването на несигурността, обхващаща региона".
В същото време те признават, че структурните реформи могат да дадат нужния ефект само в дългосрочна перспектива, а за незабавно съживяване на икономическата активност са необходими други стимули, позволяващи по-специално да се поддържа търсенето на кредити, стоки и услуги.
Става дума за механизми като водещата лихва, бюджетна консолидация и рекапитализация на банките.
Призовава се също за схема за гарантиране на депозитите, единен банков регулатор и общ фонд за подпомагане на банките, допълва ДПА.
На срещата на Еврогрупата снощи в Люксембург управляващият директор на МВФ Кристин Лагард, цитирана от ДПА, постави под съмнение отговора на еврозоната срещу дълговата криза, призовавайки за повече действия от ЕЦБ и пряко инжектиране на помощ в затруднените банки.
Лагард отбеляза, че валутният съюз се нуждае от "по-творческа и изобретателна парична политика", която би могла да включва подновяване на програмата на ЕЦБ за изкупуване на облигации, която миналата година бе инструмент за сваляне на лихвите по италианските и испанските облигации.
Ръководителката на МВФ също така разкритикува сегашните планове за спасяване на испанския банков сектор чрез заеми за правителството в Мадрид - подход, който уплаши пазарите, тъй като ще повиши новото на задлъжнялост на страната.
Лагард, цитирана и от Асошиейтед прес, призова лидерите да обмислят мерки, включващи съвместно емитиране на облигации, за да бъдат облекчени страните с големи дългове.