Това каза пред БНТ министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, цитиран от БГНЕС. Той уточни, че регулаторът е възможно и въобще да не одобри поскъпване на газа.

"Булгаргаз" вчера поиска увеличение от 1 юли на цената на газа с 15.73% или 809,05 лв. за хм3 без акциз и без ДДС. Според компанията няма реален договор за отстъпки от страна на "Газпром", което от своя страна не може да доведе до понижение на цената за потребителите, така както е обещал ДКЕВР.

Отстъпката 11,1 на сто от цената на газа България ще получи, когато акционерите от “Южен поток-България“ решат отворените въпроси по проекта и се подпише окончателното инвестиционно решение, обяви преди седмица министърът.

"От 1 април до края на годината за 9 месеца ще получим отстъпка за 120 млн. долара, които ще спестим, ако подпишем протокол, с който се ангажираме да вземем окончателно решение до 15 ноември за "Южен поток", подчерта министърът. Според него обаче България не бърза с подписването, за да не се окаже в ситуацията с "Белене", когато сме подписали споразумение с редица отворени въпроси, които се опитваме да решим". Той подчерта, че не плащаме газа по-скъпо, за да ни принудят да вземем решение и да ни дадат отстъпка.

"Трябва да знаем още отсега ако даваме пари - колко пари. Срокът на откупуване на инвестицията е 15 години. Това значи, че на базата на привлечения капитал се правят изчисления за норма на възвращаемост и на 15-ата година сме изплатили тръбата. След 15-ата година в следващите 20-30 години живот на тази тръба ние получаваме приходи. Това е записано в споразумението", заяви Делян Добрев.

В неделя стана ясно, че заради липсата на средства в България „Газпром” може да поеме финансирането на участниците в проекта за сметка на бъдещите такси от транзита през българския участък от трасето. Компанията бърза със строителството на газопровода, което трябва да започне до края на годината по нареждане на руския президент Владимир Путин.

Министър Добрев е категоричен, че "Южен поток" ще ни осигури по-голяма сигурност на доставката по линия на трасето. Газът при този случай ще влиза първо в България. От друга страна проектът "Набуко", освен сигурност на доставките, носи и диверсификация на газа. Имаме възможност да купуваме газ от Каспийския регион.

Истинското намаление на цената на газа ще го получим тогава, когато развием нашите възможности за добив на газ. 10-15% добиваме в момента от Черно море, което е 40% по-евтино от вноса на газа на границата. Истинското намаление на цената на газа ще се получи с потребление на местния добив", увери Добрев. "Най-големите лидери на света са тук и те виждат потенциала, който и ние виждаме. В противен случай не биха рискували да харчат стотици милиони долари за проучване. Това не биха го направили, ако не бяха убедени, че ние имаме залежи", подчерта още енергийният министър.