Съмненията обяви на пресконференция депутатът от Коалиция за България и бивш енергиен министър Петър Димитров. В пресконференцията участваха още лидерът на БСП Сергей Станишев и друг ексминистър на енергетиката от Тройната коалиция - Румен Овчаров, съобщи БТА.

Димитров каза, че в ТЕЦ "Марица Изток 2" са декларирани намерения за изграждане на два нови блока, предприемат се и конкретни стъпки, като категорично се заявява, че те няма да са държавна собственост. По думите му това означава, че там ще се появи частен собственик, кредитите ще ги взема дружеството, което ще е съвместна собственост, а ще се плащат от потребителите, т.е. не е ясно какво ще инвестира частният инвеститор.
"Той просто ще стане партньор и съсобственик, но вече ще определя цената на тока", коментира народният представител от левицата.

Той добави, че от партията подозират същата схема и за АЕЦ "Козлодуй".
"Новият 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" вероятно ще бъде по-скъп отколкото остатъчната стойност на 5-ти и 6-ти блок, давайки новата мощност на частен инвеститор. Ако той изцяло поеме разходите за блока, ще стане мажоритарен собственик на АЕЦ "Козлодуй" и ще продава електроенергията по пазарната цена", добави Димитров и изтъкна, че БСП е "за" паралелно изграждане на 7-ми и 8-ми блокове на "Козлодуй", заедно с два блока на АЕЦ "Белене".

Станишев коментира, че според изводите в доклада на консултанта НSBC всички варианти и подварианти за "Белене" са икономически изгодни, а следователно и проектът като цяло.
"Общата печелба, която може да се получи от АЕЦ "Белене", е 200 млрд. евро за целия период на функциониране на атомната централа. Ето от какво Бойко Борисов и неговото правителство лишават българската държава като възможности. БСП ще отстоява докрай проект, от който българските граждани имат нужда", заяви лидерът на социалистите.

За доклада на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), според който има нарушения в обществената поръчка за АЕЦ "Белене" и затова е подаден сигнал до прокуратурата, той коментира, че е поръчков и с него правителството се опитва да отвлече вниманието от същинските дебати.
"От АДФИ толкова са бързали под натиск отгоре, че дори са объркали редица факти и данни", отбеляза бившият премиер.

По-късно енергийният министър Делян Добрев даде извънредна пресконференция, на която опроверга БСП по твърденията за АЕЦ "Белене". Той заяви, че цената на електроенергията от централата би трябвало да е около 10 пъти по-висока от средната в момента, за да се изпълни прогнозата на партията за печалба от 200 млрд. евро.
"Цената на "Белене" според калкулацията на консултанта на проекта HSBC при трите разработени хипотези е 10,35 млрд. евро, а електроенергията, произведена от централата за целия експлоатационен период от 60 години, ще трябва да струва 150 лв. на мегаватчас, за да се възвърнат разходите - тоест проектът да излезе на нула", добави Добрев. (Според доклада, това е средна цена за периода - бел. ред.)

За да се излезе на печалба от 200 млрд. евро обаче енергията от АЕЦ "Белене" ще трябва да се продава на цена от 298,91 евро за мегаватчас, изчисли Делян Добрев. В момента цената на електроенергията на свободния пазар е между 72
и 75 лв. на мегаватчас, допълни министърът.

Той обяви, че за да се престане със спекулациите дали това е икономическият модел за АЕЦ "Белене", е поканил Владимир Каролев като член на екипа на консултанта. Каролев потвърди изнесените от министъра данни и заяви, че в базисния вариант цената на централата плюс допълнителните разходи за финансиране на процеса на строителството (от 6 до 8 г.) плюс разходите за архитект-инженеринг и съпътстваща инфраструктура наистина възлиза на 10,35 млрд. евро

Добрев отрече и за скрита приватизация на "ТЕЦ Марица Изток" 2. Единственото, което се обмисля, е строителството на девети и десети блок, категоричен е министърът. Той обясни, че това може да стане по няколко начина. Единият начин е "ТЕЦ Марица-изток" 2 да вземе кредити – има различни варианти за това. Анализът на БЕХ от началото на тази година обаче е показал, че това е много рисков вариант. Другият вариант е пети и шести блок в "ТЕЦ Марица - изток" 2 да бъдат отделени в отделно предприятие, в който да бъде включен стратегически инвеститор и новото предприятие да има достатъчен финансов ресурс, да построи девети и десети блок.

Енергийният министър посочи още, че в момента има идея 20% от Българския енергиен холдинг да бъде продаден на борсата или на стратегически инвеститор. "Това е все още идея, няма анализи. Не е започнала работа, но работа по тази идея ще започне съвсем скоро, обясни Добрев.