Рейтинговата агенция "Фич" понижи от стабилна на негативна перспективата за дългосрочния дълг на Франция, но запази най-високия й рейтинг от три пъти А, предаде АФП.
"Негативната перспектива показва, че има малко над 50% шанс за намаляване на рейтинга в идните две години", уточни рейтинговата агенция.
"В сравнение с другите държави-членки на еврозоната с рейтинг три пъти А Франция е според оценката на "Фич" най-изложена на опасността от задълбочаване на кризата", пише агенцията и допълва, че причината е "по-големият й бюджетен дефицит и по-голямата тежест на дълга й" спрямо другите държави с рейтинг от три пъти А.
Но запазването на максималния рейтинг на Франция "се дължи на богатата й и разнообразна икономика, нейните ефективни политически, държавни и социални институции и нейната финансова гъвкавост", допълва "Фич". Освен това френското правителство прие редица мерки, за да "засили вярата в усилията му за фискална консолидация", отбелязва агенцията.
"Фич" съобщи още, че смята да намали рейтинга на суверенния дълг на шест страни от еврозоната - Испания, Италия, Белгия, Словения, Кипър и Ирландия. Това решение означава, че рейтингите на тези страни под наблюдение може да бъдат намалени до края на януари 2012 г., съобщи "Фич". Агенцията уточни, че смята да понижи рейтингите на тези страни с една-две степени. Те вече бяха поставени под негативна перспектива.
"Фич" съобщи, че ще вземе предвид усилията на тези страни за оздравяване на финансите им, но подчерта, че "систематичният характер" на кризата в еврозоната има дълбок негативен ефект върху икономическата и финансова стабилност в целия регион и най-вече в тези най-уязвими държави.
Според "Фич" срещата на върха на ЕС в Брюксел миналата седмица не е дала "глобално решение" на дълговата криза в еврозоната и допълни, че е необходима по-силна намеса на Европейската централна банка (ЕЦБ). "След срещата на върха на ЕС на 9 и 10 декември "Фич" заключи, че глобално решение на кризата в еврозоната е технически и политически невъзможно", съобщи агенцията. Тя определя като положителни ангажиментите на лидерите на ЕС да ускорят създаването на Европейски механизъм за стабилност, но е обезпокоена от липсата на надежден орган, гарантиращ финансовата стабилност. "Фич" иска по-засилен и по-ясен ангажимент на ЕЦБ, за да се смекчат рисковете от кризата на ликвидностите за платежоспособните държави, които обаче потенциално може да станат уязвими заради липсата на ликвидни средства.