Експертите от ЕС и Международния валутен фонд (МВФ), които подготвят нова кредитна линия за Унгария, напуснаха страната предсрочно заради опасения около бъдещата независимост на Централната банка на страната, предава АФП, цитирана от "Фокус".
„Европейската комисия реши, в съгласие с МВФ, да прекъсне своята подготвителна мисия”, съобщи говорителят на еврокомисаря по икономическите въпроси Оли Рен. МВФ изрази загриженост, че унгарските законодатели се ориентират да намалят независимостта на централната банка на Унгария, предаде АФП.
„Внимателно анализираме скорошните законодателни предложения по отношение на централната банка, и една евентуална ерозия на независимостта на централната банка би била голяма тревога”, заяви говорител на МВФ.
ЕС и МВФ искали да обсъдят законите на официалните преговори с Унгария през януари, стана ясно от съобщението на ЕК, цитирано от БТА. Но "изненадващо" властите внесли проекта в парламента и поискали спешна процедура тъкмо когато мисията на двете институции пристигнала в Будапеща за подготвителните разговори.
Според нов законопроект, представен пред унгарските законодатели в сряда, правомощията на ръководителя на централната банка да назначава свои заместници ще бъдат отстъпени на правителството. Ръководителят на банката Андрас Симор заяви, че промяната е ход, който ще сложи край на възможността на институцията да функционира без да се прекланя пред политически интереси. "Това е ново и тотално поемане на властта в централната банка", заяви той.
Унгария може да поиска 15-20 млрд. евро от МВФ, съобщава АФП, позовавайки се на високопоставен официален представител, стана ясно през седмицата. „Споразумение за три или четири години за 15-20 млрд. евро е изпълнимо”, каза Михали Варга, ръководещ администрацията на премиера, в интервю за електронното издание „Ориго”.
Според унгарския преговарящ Томаш Фелеги, цитиран от Ройтерс, преговорите не са свършили и делегацията се подготвя за разговори без предварителни условия.
Това е пореден случай на напрежение в унгарския банков сектор, след като намеса на премиера Виктор Орбан изправи банките пред големи загуби във връзка с проблемни заеми в швейцарски франкове. Вчера все пак бе подписано споразумение, според което унгарските банки и правителството ще си поделят загубите, които са в размер на 900 млрд. форинта ($3.9 млрд.). Правителството ще поеме една трета от разходите по опрощаване на някои заеми и поемане на валутния риск по други за период от пет години, предаде Блумбърг. От септември правителството на Орбан се опитва да наложи на банките план, позволяващ изплащането на заемите по преференциален валутен курс.