Това изчисли Центърът за макроикономически изследвания /ЦМИ/ на "Сбербанк", цитиран от БГНЕС. Надценени са валутите не само на страните от Южна Европа, но и еврото като цяло, пише авторитетният руски бизнес вестник "Ведомости".
Гръцкото евро е най-скъпата валута сред валутите на 22 развити страни, разкри ЦМИ, изчислявайки с колко реалният курс на валутите се разминава с тяхната равновесна стойност. Обратно е положението в Германия и Франция, където еврото е подценено с 5%, а най-евтиното евро – в Белгия /подценено с 6,8%/. Ако курсовете бяха равновесни, то днешното евро би струвало 1,23 гръцко и 0,92 германско.
Валутите на еврозоната, според изчисленията на ЦМИ, като цяло са надценени с 5,5%: през октомври при пазарен курс 1,36 долара, равновесният е бил 1,22 долара. Курсът на долара е занижен с 10,6%, а най-много с 15% е подценен британският паунд и шведската крона (изчисленията са на база данни към октомври 2011).
Нивото на чуждестранни активи на Гърция, Португалия и Испания е такова, че техните валути трябва да бъдат по-евтини с 9,5, 17,8 и 15,5% съответно. Италианското евро е надценено с 6,1%, ирландското – с 9,7%. При Германия, един от най-големите световни кредитори, е обратното, чуждестранните активи са прекалено много за текущия курс. Ако валутите на европейските страни бяха независими, тогава изчисленията показват какъв би бил мащаба на необходимата корекция, заяви директорът на ЦМИ на "Сбербанк" Ксения Юдаева. Отслабването на реалния курс повишава конкурентността на страните, правейки по-евтини разходите за работна ръка. В името на това може да бъде девалвиран курса, но при единното еврото това е невъзможно по-отделно в страните. Затова, например, за Гърция остават два варианта да повиши конкурентоспособността си: съкращаване на бюджетния дефицит и заплатите или излизане от еврозоната, смята Юдаева.