Една трета от икономиката на България през 2010 г. е била "сива", заяви на пресконференция председателят на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ Васил Велев, цитиран от БТА.
Днес беше представено обстойно проучване на асоциацията за размерите на този вид икономика, финансирано по оперативна програма "Човешки ресурси". В стойностен размер делът на "сивата" икономика се равнява на около 10 - 15 млрд.лева, каза Велев. За миналата година делът на тази икономика у нас е бил около 32 - 33 на сто, като изчисленията на базирани на данни на статистиката. Това нарежда страната ни до Гърция и Румъния. Най-нисък дял на неформалната икономика има Австрия - около 10 на на сто. Заради предприетите активни мерки на правителството, от асоциацията отчитат намаление на "сивата" икономика през 2010 спрямо 2009 г., когато нейният дял е бил 37 на сто
Строителството, здравеопазването и туризмът са с най-висок дял на "сива" икономика у нас, а най-малък е в пощенските услуги и машиностроенето. На регионален принцип, според изследването, Бургас води класацията по "сива" икономика с дял от 61,3 на сто, а най-нисък е в Кърджали - 34,2 на сто. В София "сивата" икономика е 41,3 на сто. Стойностите са получени на базата на анкета сред работодатели и работници. Средната стойност на "сивата" икономика на национално ниво според субективните оценки е 40 - 45 на сто.
Според Стефан Петранов, ключов експерт по проекта за проучването, очакванията са тенденцията на свиване на дела на неформалната икономика да продължи тази и следващите една - две години до към 30 - 31 на сто. В дългосрочен аспект "сивата" икономика едва ли би се свила под 20 на сто, каза Петранов и направи уговорката, че изразява експертното си мнение.
Най-голям дял във формирането на "сивата" икономика през 2010 г. имат контрабандата с цигари и на фиктивния износ на наши фирми за страните извън ЕС, главно Македония, Украйна и Турция, и респективно на занижените стойности на вноса от страна на трите държави.