Лидерството: талант или упорита работа?
Новият епизод на видеокаста "Уменията на 21-век" търси отговор на въпроса дали великите визионери се раждат с талант или успехите им са плод на желязна дисциплина и упорита работа
Въпросът дали лидерството е вродено качество или може да се усвои остава важен аспект от различни социологически теории на миналия век. Той е още по-ключов днес, когато сякаш страдаме от постоянна криза на лидери. Как да разпознаем истинския лидер в една организация и какво го различава от добрия мениджър? Има ли нужда от преосмисляне на лидерските качества и ценности с оглед глобалните промени в света? Как технологиите променят пейзажа? Тези въпроси стоят в основата на най-новия епизод на образователната поредица "Уменията на 21-век", продуцирана от Лидл България. Участниците - Александра Мечкова, изпълнителен директор на Telerik Academy, и Николай Иванов, член на УС на Българската федерация по волейбол, представят различни гледни точки върху лидерството в бизнеса и спорта.
Лидерските качества на 21-век: непрекъснато развитие
Успешният лидер на 21-век трябва да е гъвкав и адаптивен, категорични са гостите. Той трябва да владее не само ключови мениджърски умения, но и да е емоционално интелигентен. От него се очаква не просто да води, но и да вдъхновява екипите си. Според Николай Иванов, всеки лидер трябва да е отличен комуникатор. От опита си като изпълнителен директор на Телерик Академия Александра Мечкова споделя, че лидерът трябва да може да загърби егото си и "да остави собствения си интерес в името на общия", да балансира между това да следва процеси и това да предоставя възможности на хората си, между способността да преследва амбициозни цели и да остане скромен. Според нея 70% от лидерските умения се учат в ежедневието, но основата трябва да е налице. Без осъзнатост, желание и самочувствие, лидерското развитие е невъзможно. Едно е сигурно: лидерът трябва непрекъснато да се развива и да учи нови неща. Успешното лидерство в днешния свят изисква не просто вродени качества, но и непрестанно развитие на знания и умения. Още за ученето през целия живот вижте във видеокаста "Уменията на 21-век" в YouTube, който представя различни гости и теми, свързани с личностно развитие.
Лидер или мениджър?
За да вървят напред, организациите имат нужда и от двете. По какво си приличат тези две роли и каква е разликата? Николай Иванов описва мениджмънта като функция, която много повече се основава върху правила, процеси и процедури. Лидерът според него е донякъде творческа личност, широкоспектърен талант, който носи харизма, вдъхновение и способност за работа в комплексна среда. Александра Мечкова открива разликата между мениджър и лидер в корена на думите. "Единият управлява, другият води. Мениджърът управлява ресурси, екипи, конкретен отдел или дисциплина, управлява времето на хората. Усещането за контрол там е доста голямо. Лидерът, от друга страна, работи през хората в една много по-комплексна среда. Там усещането за контрол трябва да бъде оставено настрани". Според нея лидерът знае, че има редица фактори извън неговия контрол - пазар, външна среда и т.н.
Неслучайно редица теории подчертават влиянието на различни фактори (личностни качества, ситуационни условия и екипна динамика) върху ефективността на управлението. В контекста на видеото, те подкрепят тезата, че лидерството е комбинация от вродени качества, придобити умения и фактори извън нашия контрол.
Но това, което лидерът трябва да може да контролира, е усещането за общност. "Трябва да можеш да работиш с всички екипи и да направиш така, че те, вместо да гледат едностранно на собствените си роли и дисциплина, да работят заедно към една цел", категорична е Мечкова. В контекста на модерния бизнес лидерът трябва да е не само силен мениджър, но и визионер, способен да гледа отвъд непосредствените цели и задачи.
Как се става визионер?
И може ли човек да се научи да е харизматичен? Способността на лидерите да вдъхновяват екипите си и да създават общности е може би най-трудният (и затова най-търсен) аспект на лидерството. Според гостите в епизода харизмата е нещо, с което се раждаш, но и което надграждаш. Една от най-влиятелните теории за лидерството е тази на Джеймс Бърнс, която подчертава способността на лидера да мотивира и вдъхновява екипите си, а с това - да трансформира своята организация и да я насочва към постигане на обща визия. Според Бърнс съществуват два типа ръководене: най-разпространеното е това, което се фокусира върху постигане на конкретни цели - служителите изпълняват задачите си, в замяна на което лидерът предоставя награди или налага наказания. Взаимодействието е основано на "сделката" и работи на принципа на моркова и тоягата. Бърнс нарича това транзакционно лидерство: ти правиш нещо, в замяна на което аз ти давам друго.
Вторият тип се фокусира върху трансформирането на екипа. Лидерът вдъхновява, мотивира и стимулира хората да надхвърлят собствените си очаквания и да постигнат повече, отколкото са смятали за възможно. Той не просто управлява, а променя: както екипа, така и организацията. Това той нарича трансформационно лидерство, което се постига чрез идеали, ценности и обща визия, които мотивират хората и придават смисъл на работата им. Важно е да се отбележи, че Бърнс не вижда тези два типа лидерство като взаимоизключващи се. Той смята, че успешните лидери използват и двата подхода, но трансформацията е ключът за постигане на по-дълбоко и по-трайно влияние.
Спортът и лидерството: динамика и усещане за спешност
В контекста на професионалния спорт управлението може да се свърже с понятието за спринт - бърза реакция, висока мотивация, възможност за бързо изграждане на екип, но и по-ограничен времеви хоризонт в сравнение с бизнеса, където процесът е по-скоро маратон. "В професионалния спорт времето ти е лимитирано", споделя Николай Иванов. "Човек има 2-3 години, в които изгражда име. След това, в зависимост от здравословното си състояние, от начина си на живот и дисциплината, има 10-15, може дори 20 години професионална спортна кариера". Това създава усещане, че всяка година е от значение и прави нуждата от силно лидерство още по-осезаема.
Той подчертава, че в спорта е много важно лидерът да умее да взима бързи решения, да мотивира екипа си и да е способен да се адаптира към непредвидени ситуации. Затова подготовката, планът и комуникацията са от ключово значение. Успехът на спортния лидер зависи не само от организационните качества, но и от личния характер, от примера му, харизмата и екипната работа.
Лидерите също грешат
Истинското лидерство се гради върху самоосъзнатостта и приемането на собствените ограничения, казва Мечкова. Успешните лидери са тези, които не се страхуват да признават своите слабости и да се учат от грешките си. "Като лидер ти знаеш, че имаш лимитации, но знаеш също, че можеш да ги развиеш".
С други думи, всеки лидер трябва да знае какво точно не знае. Според Мечкова, той трябва да има самочувствие за това, което може и е постигнал, но същевременно да остава скромен и отворен за това, което все още не е усвоил. Само така може постоянно да усъвършенства уменията си и да мотивира екипа да постига успехи. Ако и вие искате да надграждате знанията и уменията си, вижте целия епизод тук и гледайте и останалите от поредицата на Лидл България "Уменията на 21-век" в YouTube.
За видеокаста "Уменията на 21-ви век":
Образователният видеокаст "Уменията на 21-ви век" е продължение на успешната вътрешна програма за обучения в лични, социални и граждански умения, която се провежда сред служителите на Lidl. Той осигурява платформа за разговор по важни за личностното развитие и израстване теми. Водещи на видеокаста са двама експерти от HR екипа на Lidl - Александрина Николова и Александър Стоичков. В разговори със специалисти в различни области те обсъждат актуални теми като медийна грамотност, изграждане на личен бранд в социалните мрежи, асертивна комуникация, поставяне и постигане на лични цели, баланс между работа и личен живот и много други.
За гостите в еп. 12:
Александра Мечкова е изпълнителен директор на "Телерик Академия". Има над 15 години опит в технологичния сектор. През последните 6 години, начело на "Телерик Академия", успешно трансформира организацията в печеливша и бързо растяща компания с глобални амбиции и много отличия.
Николай Иванов е бивш капитан и разпределител на националния отбор по волейбол на България. Играл е за ЦСКА София, както и в различни отбори в Италия, Турция, Русия и Полша. В момента е член на УС на Българската федерация по волейбол и отговорник и координатор за всички национални отбори.
НАЙ
Тръмп ще наложи вторични мита до 50% на руския петрол, ако няма мирна сделка за Украйна
Германските автомобилни концерни страдат, докато конкуренция ги изпреварва през 2024 г.
Тръмп заяви, че "не му пука" дали автомобилните компании ще повишат цените заради митата
"Дойче бан" продава на търг стотици забравени велосипеди
Тръмп ще наложи вторични мита до 50% на руския петрол, ако няма мирна сделка за Украйна
Германските автомобилни концерни страдат, докато конкуренция ги изпреварва през 2024 г.
Тръмп заяви, че "не му пука" дали автомобилните компании ще повишат цените заради митата
"Дойче бан" продава на търг стотици забравени велосипеди