През септември износът на Япония отбелязва най-големия си спад от февруари 2021 г. заради отслабващото глобално търсене, предава Bloomberg, цитирана от Yahoo Finance.

Износът се е понижил с 1,7% спрямо предходната година, съобщи Министерството на финансите в четвъртък. Показателят не отговори на прогнозите на икономистите за ръст от 0,9%.

Вносът е нараснал 2,1%, като се разминава с очакванията за повишение от 2,8%. Търговският дефицит на Япония е намалял до 294,3 млрд. йени (2 млрд. долара), сочат публикуваните днес данни.

Резултатите от четвъртък показват, че икономиката на Япония вероятно е получила ограничена подкрепа от външното търсене през третото тримесечие на фона на глобалното забавяне. Икономиката на Япония се разшири през трите месеца до юни, отчасти водена от повишаване на частното потребление, въпреки че растежът също изглеждаше като временно възстановяване след дълбоко свиване през предходния период.

"Това е слаб резултат", заяви Яйои Саканака, старши икономист в Mizuho Research & Technologies, добавяйки, че нетният износ вероятно ще е пречка за третото тримесечие. "Гледайки напред, въпреки че йената отново е малко по-слаба, не мисля, че това ще бъде попътен вятър за износителите", предвид, че играят други по-силни фактори, като например укрепването на износа на Китай, което вероятно ще намали японските доставки.

По-слабият износ отразява забавения глобален растеж на фона на нарастващата несигурност в основните икономики. Доставките за Китай са намалели със 7,3%, а тези за САЩ и Европа - съответно с 2,4% и 9%. Наскоро Световната търговска организация предположи, че през 2025 г. световната търговия със стоки ще нарасне по-малко от първоначално прогнозираното, тъй като увеличаващата се нестабилност натежава върху икономическата активност и заплашва да наруши доставките.

Все пак централните банки започнаха да намаляват лихвените проценти, за да избегнат по-дълбоко забавяне. Миналия месец Федералният резерв обяви намаление на основната лихва с половин процентен пункт, за да поддържа икономиката си, след подобно решение на Европейската централна банка. Очаква се ЕЦБ отново да понижи лихвите на заседанието си в четвъртък.

Японската централна банка следи отблизо глобалните тенденции, особено в САЩ и Китай, заяви миналата седмица зам.-гуверньорът на финансовата институция Риозо Химино. Той посочи, че данните за заетостта и потреблението в тези страни стават все по-важни за решенията на банката.

ЯЦБ ще заседава в края на месеца, като според проучване на Bloomberg от миналия месец повечето икономисти очакват тя да остави паричната си политика без промяна.