Цените на петрола се движат към най-големия седмичен спад от повече от месец
И двата основни контракта поскъпнаха в четвъртък за първи път от пет сесии насам
Цената на петрола се стабилизираха в петък след силните данни за продажбите на дребно в САЩ, въпреки че икономическите данни от Китай предизвикват смесени чувства. Тя обаче се насочва към най-големия си седмичен спад от над месец насам поради опасения за търсенето, предава Ройтерс.
Още по темата
- Цените на петрола отстъпват след най-големия седмичен скок от над година
- Цените на петрола падат с над 1 долар след достигнатите вчера рекордни стойности
- Цените на петрола отстъпва, но върви към седмично повишение, след урагана "Милтън"
- Петролът на ОПЕК се срина под 74 долара за барел
- Цените на петрола нарастват от двуседмичното дъно в очакване на запасите в САЩ
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 26 цента, или 0,4%, до 74,71 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate се търгуват на цена от 70,96 долара за барел, което е ръст от 29 цента, или 0,4%.
И двата контракта поскъпнаха в четвъртък за първи път от пет сесии насам, след като данните от Администрацията за енергийна информация (EIA) показаха, че запасите от суров петрол, бензин и дестилати в САЩ са намалели през миналата седмица.
Брентът и WTI ще поевтинеят с по около 6% тази седмица, което е най-големият им седмичен спад от 2 септември насам, след като Организацията на страните износителки на петрол и Международната агенция по енергетика намалиха прогнозите си за глобалното търсене на петрол през 2024 и 2025 г.
Пазарният стратег на IG Йеап Джун Ронг заяви, че макар цените на петрола да остават ниски в петък, има признаци за стабилизиране в краткосрочен план, след като пазарът е отчел отслабващи геополитически рискове през изминалата седмица.
"Неотдавнашните по-силни от очакваното икономически данни от САЩ предлагат допълнително облекчение по отношение на рисковете за растежа, но пазарните участници следят и за признаци на възстановяване на търсенето от Китай", отбеляза той.
Продажбите на дребно в САЩ са нараснали малко повече от очакваното през септември, като инвеститорите още виждат вероятност от 92% за второ намаляване на лихвените процент от Федералния резерв през ноември.
Междувременно икономическият растеж през третото тримесечие в най-големия вносител на петрол в света - Китай, е достигнал най-бавния си темп от началото на 2023 г., въпреки че данните за потреблението и промишленото производство за септември надминаха прогнозите.
Това следва бавния икономически растеж през третото тримесечие за най-големия вносител на петрол в света, въпреки че данните за потреблението и промишленото производство за септември надминаха прогнозите.
Последните данни от Поднебесната империя са смесени, като страната вече официално не успява да постигне целта си за растеж от 5% за годината. Производството на рафинериите в Китай също намалява за трети пореден месец, ограничено от слабото потребление на горива и слабите маржове.
Пазарите обаче продължават да се опасяват от възможни скокове на цените като се има предвид тлеещото напрежение в Близкия изток. Ливанската групировка "Хизбула" съобщи в петък, че преминава към нова и ескалираща фаза в конфликта срещу Израел след новината за убийството на лидера на "Хамас" Яхя Синвар.
"Геополитическите рискове, като например ескалиране на напрежението в Близкия изток, ще продължат да предизвикват опасения за прекъсване на доставките и от своя страна за краткосрочни скокове в цените на петрола", каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.