Томислав Дончев: Защо "Лукойл" има достъп до по-евтин петрол, но цената на горивата е толкова висока?
Без "Балкански поток" сега България изобщо нямаше да има газ, твърди заместник-председателят на ГЕРБ
Няма как да се водят преговори с "Газпром" в момента, защото в настоящата ситуация руската компания не е надежден източник на газ. Това заяви по Нова заместник-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев. Той повтори идеята на партията му да се приеме закон за диверсификация на България от "Газптром". Това предложение ГЕРБ насочвали и към други политически сили, които теоретично трябвало да са на същата позиция.
Газови потоци
- Браншовици: Да купуваме от "Газпром" само по 700 млн. куб. м, но по нова формула
- Министърът на икономиката: Няма завой към "Газпром", държим всички опции отворени
- Росен Христов: Вече е неизбежно да не преговаряме с "Газпром", ще бъдат тежки преговори
- Слабите продажби може да намалят добива на газ от "Газпром" до исторически минимум
Дончев отбеляза, че без "Балкански поток" сега "България изобщо нямаше да има газ, защото се ползва тази тръба". "Това е проект изцяло в интерес на страната ни, защото от него ще получаваме транзитни такси десетилетия напред. Тази инвестиция ще бъде избита за по-малко от 10 години."
От друга страна Дончев запита защо при условие, че "Лукойл" има достъп до по-евтин петрол, цената на горивата е толкова висока. "Надявам се скоро да получим отговор на този въпрос."
По БНТ пък друг представител на ГЕРБ - Тома Биков, каза, че "имаме готов план, че още от сега трябва да започнат да се подготвят дългосрочни договори, които да влязат в сила през 2023 година и ще осигурят диверсификация, не с "Газпром". Договарянето танкер по танкер е "най-скъпото нещо и най-несигурното". "Зимата ще бъдем в много несигурна ситуация", заяви Биков.
По думите му служебното правителство трябва да започне да организира търгове.
"Нов дългосрочен договор в момента с "Газпром" е невъзможен, но трябва да има разговори по този до края на година, в зависимост какви са условията", допълни Тома Биков.
Според него трябва да се намери базов консенсус по темата.
"Продължихме да купуваме газ през "Газпром", но през посредници. Кирил Петков нищо не е договорил. Ако тези танкери са били на една много добра цена със слотове - защо Кирил Петков не подписа сделката", каза още Тома Биков.
Кирил Петков и правителството успяха да осигурят 7 танкера с втечнен газ. Договорът трябва да се подпише, когато всички параметри са обсъдени, нямахме това време, каза на свой ред Настимир Ананиев от "Продължаваме промяната".