Собствениците на нови електрически превозни средства, произведени от компаниите Бе Ем Ве (BMW), "Фолксваген" (Volkswagen), "Нисан" (Nissan), "Ривиан" (Rivian), "Хюндай" (Hyundai) и "Волво" (Volvo), вече няма да имат право на данъчни облекчения, когато ги купуват в САЩ, предаде ДПА.

Промяната се дължи на нови изисквания, които са заложени в американския Закон за намаляване на инфлацията, приет през миналата година. Според него, предоставянето на данъчни облекчения на потребители зависи от това доколко електрическите превозни средства, които купуват, са сглобени в Северна Америка и какъв процент от материалите, от които са произведени батериите и другите им части, е с произход от САЩ или определени други страни.

Администрацията на Джо Байдън на практика орязва предложените субсидии за електромобили, произведени (асемблирани) в САЩ, но използващи части от чужбина. Главната цел е автомобилните производители да бъдат принудени да намалят своята зависимост от доставките на материали и компоненти от Китай.

От вторник, 18 април, в САЩ само за 10 модела електрически и plug-in хибридни превозни средства (PHEV) се предоставят данъчни облекчения в размер на 7500 долара. При няколко други модела, произведени от "Дженерал мотърс" (General Motors), "Форд" (Ford), "Тесла" (Tesla) и "Стелантис" (Stellantis), купувачите имат право на данъчни облекчения от 3750 долара. Сред тях са и електромобилите от серията "Модел 3" на "Тесла", при които данъчното облекчение от 7500 долара е намалено наполовина.

Администрацията предложи ограничаване на данъчните облекчения в края на март.