Министерството на търговията на Китай обяви днес в официално изявление началото на антидъмпингово разследване на вноса на рапица от Канада, предаде Ройтерс, на която се позова БТА.

Разследването ще обхване вноса в периода 1 януари-31 декември 2023 г., допълни министерството, добавяйки, че предварителните информации показват, че е имало дъмпинг.

Решението е в отговор на наложените мита от 100 процента върху китайските електрически превозни средства и 25 на сто мито върху вноса на стомана и алуминий от страна на Отава.

Преди седмица, на 3 септември, Китай обяви, че планира да започне антидъмпингово разследване на вноса на рапица от Канада. Обявяването на плана на Пекин за антидъмпингово разследване изпрати цените на местните фючърси за рапично олио до едномесечен връх. 

Съществува причинно-следствена връзка между дъмпинга на канадския внос и действителните щети за местната индустрия след значително покачване на вноса и спад на цените, каза министерството.

Канада е най-големият износител в света на рапица, използвана в храни и биогорива. Китай, който пък е най-големият вносител на маслодайни семена в света, закупи 5,5 милиона метрични тона рапица през 2023 г., оценени на 3,72 милиарда долара. Вносът от Канада представлява 94 на сто от общия обем.

Разследването е "фундаментално различно" от дискриминационните мерки, предприети от Канада в нарушение на правилата на Световната търговска организация (СТО), каза говорител на министерството на търговията днес.

Разследването ще започне незабавно и трябва да приключи преди 9 септември 2025 г., въпреки че може да бъде удължено с още шест месеца при специални обстоятелства, заявиха от министерството на търговията.

Също така ще бъдат проучени щетите от вноса за периода 1 януари 2021 г. - 31 декември 2023 г., се казва в съобщението.

Във връзка са наложените от Отава тарифни ограничения, на 3 септември говорител на министерството на търговията в Пекин заяви, че "силно осъжда и твърдо се противопоставя на дискриминационните едностранни ограничителни мерки, предприети от Канада срещу вноса от Китай, въпреки съпротивата и разубеждаването на много страни".