Фицо не успя да пречупи Шмигал: Руски газ няма да минава през Украйна от 1 януари
Словакия разчита на доставки от "Газпром" по договор; Киев е готов да транзитира газ с неруски произход
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди вече обявеното на няколко пъти, включително и от президента Зеленски решение да не поднови споразумението за транзит на руски газ след края на годината. След разговор със словашкия премиер Роберт Фицо, Шмигал написа в "Телеграм", че Украйна има желание да обсъди транзита на газ от всяка страна без Русия.
Газови потоци
- Зеленски потвърди, че Украйна повече няма да пренася руски газ към Европа
- Вертикалният газов коридор ще замести транзита на руски газ през Украйна
- Петер Сиярто: България и Унгария имат решение за транзита на руски газ
- След като "щипна" газ за €230 млн., Австрия скъса с "Газпром", но купува руски газ от посредници
- Защо ЕС все още купува руски газ
"Във връзка с това, ако Европейската комисия официално се обърне към Украйна за транзит на друг газ, освен руския, ние естествено ще го обсъдим и сме готови да постигнем подходящо споразумение", каза Шмигал. "Подчертавам, че споразумението на Украйна с Русия за транзит на газ изтича на 1 януари 2025 г. и няма да бъде удължавано", допълни премиерът, цитиран от Ройтерс и БТА.
Шмигал отбеляза, че през последната година вече е било направено много за осигуряване на достатъчно доставки на енергия, най-вече на газ, за държавите от ЕС.
Словакия и други страни, получаващи газ от Русия през Украйна, водят преговори, за да се опитат да избегнат спирането на транзита след изтичането на споразумението, отбелязва Ройтерс.
Преди разговора си със Шмигал, Фицо каза, че поддържането на транзита на газ не е само двустранен въпрос между Украйна и нейните съседи, но е въпрос и за целия Европейски съюз.
Миналата седмица словашкият премиер заяви, че целта му е да осигури продължаване на доставките от изток, за да избегне плащане на по-високи такси на други доставчици. Словакия има дългосрочен договор с руския газов гигант "Газпром".
Словашката министърка на икономиката Дениса Сакова по-рано каза в Брюксел, че европейските страни и компании следващата година ще се нуждаят от около 15 милиарда кубични метра руски газ, транзитиран през Украйна, и те вече водят преговори за осигуряването на нови доставки.
Братислава се надява споразумението да покрие газовите доставки за следващите две или три години. Целта на ЕС е да спре до 2027 г. употребата на руски изкопаеми горива, припомня Ройтерс.
Молдова - бивша съветска република и западна съседка на Украйна, също води разговори за осигуряване на доставки от "Газпром" и с оглед на предстоящото изтичане на транзитното споразумение обмисля да си осигури руски газ през Турция, България и Румъния.
Представители на украинските власти съобщиха по-рано, че се проучва възможността за доставка на газ от Азербайджан за европейските страни през Украйна.