Плановете на САЩ за повишаване на тарифите върху вноса от Китай през следващия месец може да предизвика световен икономически спад и да позволи на други страни да поемат около 200 млрд. долара от китайския износ, показва проучване на агенцията за търговия и развитие към ООН UNCTAD, съобщава Ройтерс.

През миналата година Съединените щати наложиха допълнителни мита между 10 и 25 процента върху вноса на китайски стоки за 250 млрд. долара като наказание за това, което САЩ наричат нелоялни търговски практики, заплашвайки да повишават 10-процентните мита до 25% от 1-ви март, ако до тогава не бъде постигнат значителен напредък в търговските преговори между двете водещи световни икономики.

"Последствията от подобни мита ще бъдат огромни", посочи на пресконференция Памела Кок-Хамилтън, ръководител на международната търговия в UNCTAD. "Последиците за цялата международна търговска система ще бъдат силно отрицателни", предупреди тя.

Според нея повишаването на американските тарифите и ответната стъпка от страна на Китай ще предизвикат икономически спад с оглед на нестабилността на финансовите и на пазарите на суровини, докато предприетите от компаниите стъпки за адаптиране ще окажат натиск върху световния икономически растеж.

"Ще има валутни войни и девалвация, стагфлация, водеща до загуба на работни места, по-висока безработица и по-важното - опасността от заразен ефект, или това, което наричаме реакционен ефект, което ще доведе до каскада от други мерки, изкривяващи търговията", отбеляза Памела Кок-Хамилтън.

По-малките и по-бедните страни ще се мъчат да се справят с такива външни шокове, допълни тя. По-високата цена на търговията между САЩ и Китай ще накара компаниите да се отклонят от сегашните източноазиатски вериги за доставки, но въздействието на тарифите няма да облагодетелства американските фирми. Според изследването на UNCTAD американските компании ще успят да "уловят" само 6% от засегнатия китайки износ за 250 млрд. долара, докато китайските фирми ще запазят 12% въпреки по-високите разходи за търговия.