Китайските високотехнологични компании изпреварили японските
Пазарните дялове могат да претърпят промени, ако европейските страни и САЩ продължат да се отказват от китайско оборудване и технологии
Високотехнологичните компании от Китай са изпреварили японските си конкуренти по дял от световния пазар и продължават да намаляват преднината на американските концерни, които са на лидерската позиция. Това сочи публикувано днес проучване на японския бизнес всекидневник "Никей", цитирано от ТАСС.
Още по темата
През 2019 г. Китай е имал най-голям пазарен дял в 12 сектора, включително производството на електронни компоненти. Лидерите САЩ водят в 25 категории, а Япония, която остава на трето място - в 7.
Китайските компании за една година са изпреварили японските в сегмента на екраните с течни кристали с малък и среден размер, които се използват при смартфоните, при компонентите за литиево-йонни батерии и други.
Най-големият китайски производител на компютри Леново (Lenovo) е увеличил дела си от световния пазар с 1,2 процентни пункта спрямо 2018 г. до 24,2 процента. Така той излиза на първо място, изпреварвайки американската Хюлет-Пакард (Hewlett-Packard).
Технологичната корпорации Хуауей (Huawei) въпреки политиката на редица западни страни да забраняват продукцията й, е заела второ място в света на пазара на смартфони с пазарен дял от 17,6 процента. Това й е позволило да изпревари Епъл (Apple) и да се доближи до лидера в сегмента - южнокорейската Самсунг (Samsung Electronics), който държи 21,6 процента от световния пазар.
Преди пет години делът на Хуауей бе едва 5 процента. През 2019 г. обаче общо трите китайски концерна Хуауей, Сяоми (Xiaomi) и Опо (Oppo) са завзели 35 процента от световните продажби.
Хуауей е лидер и в базовите станции за мобилна връзка.
При рутерите заради споровете между САЩ и Китай американската Сиско (Cisco Systems) продължава да увеличава преднината си пред конкурентите, включително Хуауей, с пазарен дял от 64,7 процента.
До момента китайските компании се справят добре с натиска на САЩ, отбелязва "Никей". Те са получили голяма подкрепа и от вътрешното търсене. Ситуацията обаче може да се промени, ако европейските страни и САЩ продължат да се отказват от китайско оборудване и технологии.