Платформите за генеративен изкуствен интелект, сред които е и чатботът "ЧатДжиПиТи" (ChatGPT), може да предизвикат "сериозни трусове" на пазара на труда, обявиха авторите на изследване, проведено от експерти към американската инвестиционна банка "Голдман Сакс" (Goldman Sachs), предаде Си Ен Би Си.

Анализът на пазарите на труда в САЩ и Европа е показал, че две трети от работните места може да бъдат автоматизирани, поне до известна степен.

При повечето от професиите, които са изложени на риск в САЩ, изкуственият интелект може частично да замени между 25 на сто и 50 на сто от служителите, се казва в заключението на анализаторите. Те посочват, че в световен мащаб до 300 милиона работни места е възможно да бъдат засегнати от навлизането на изкуствения интелект. Използването му обаче може също така да стимулира производителността на труда и "с времето" да доведе до увеличаване на глобалния брутен вътрешeн продукт с до 7 на сто, се казва в доклада на "Голдман Сакс", цитиран от БТА.

В него се посочва, че някои работни места ще бъдат засегнати в по-голяма степен от изкуствения интелект в сравнение с други. Например професиите, при които се изисква полагането на тежък физическа труд, е по-малко вероятно да бъдат засегнати значително.

В САЩ най-голям дял от работните места, които биха могли най-бързо да бъдат автоматизирани, са в областта на помощните административни дейности в частния и държавния сектор (46 на сто), в правната сфера (44 на сто), следвани от работните позиции в архитектурата и инженерните дейности (37 на сто).

В сектора на финансовия бизнес е възможно да бъдат заменени 35 на сто от работните позиции, според експертите на "Голдман Сакс".

Данните за Европа рисуват подобна картина. Най-засегнати от изкуствения интелект може да се окажат работни позиции при помощните административни дейности (45 на сто), а най-малко - тези, които са свързани със занаятчийството (4 на сто).