Христо Алексиев: ЕК не спира износа на нефтопродукти от руски петрол, доставен по море, но ще я питаме пак
Забраната засяга само изделията, произведение от пренесена само по тръбопроводи суровина, твърди вицепремиерът
Няма изрична забрана за износ на нефтопродукти, произведени от суров руски петрол, внесен по море. Само по нефтопровод. Това заяви пред журналисти в Министерския съвет служебният вицепремиер по икономическата политика и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев. Той увери, че страната ни се е запознала обстойно с европейския регламент, регулиращ тази тема.
Още по темата
"Прочели сме и сме се запознали с регламента много обстойно. Анализирали сме го. В него няма изрична забрана за износ на нефтопродукти, произведени от преработения суров руски нефт. Такава забрана има за суров нефт, получен по нефтопровод. За получения по морски транспорт няма забрана, а България внася нефт с морски транспорт", поясни още Христо Алексиев, цитиран от БТА.
Служебният вицепремиер обяви, че по темата ща бъде организирана и среща с представители на Европейската комисия, за да "бъде изчистен" този въпрос. В самия регламент има някои неизяснени въпроси, смята още Христо Алексиев.
Той даде пример с авиационното гориво, което в страната ни се произвежда единствено от "Лукойл". "Ако един самолет бъде зареден и излети за Нидерландия например, това износ ли е или не е износ? Възникват още много други такива въпроси", каза Христо Алексиев. Той призова по темата да не се правят спекулации, а въпросът да бъде изяснен от компетентните органи.
Още преди два дни вицепремиерът подчерта, че е забранен реекспортът на суров петрол, но износът на петролните продукти е разрешен. Тези продукти са български, категоричен бе той. Мнението му тогава подкрепи заместник-министърът на финансите Людмила Петкова.
Страните от Г-7 скоро ще обявят дългоочаквания таван на цените на руския петрол за износ, като се предполага, че пределът ще коригира няколко пъти годишно, а не всеки месец. Г-7, включително САЩ, заедно с ЕС и Австралия, се очаква да въведат на 5 декември таван на цените за руския износ на петрол по море като част от санкциите срещу Русия заради нахлуването й в Украйна.
От "Продължаваме Промяната" смятат за тревожна "заявката за заобикаляне на духа на дерогацията, договорена от ПП, а именно "да няма забрана за износ на продуктите от преработка на руски нефт".
От партията отбелязаха в своя позиция във вторник, че това няма да бъде приемливо условие за Европейската комисия. Преди три седмици Даниел Фери, говорител на ЕК, обяви, че "лимитираната дерогация" цели "снабдяването на България с петрол заради специфичната географска локация. Това не означава, че продуктите могат да бъдат изпращани до други европейски държави", се казва в позицията на ПП.
На пресконференция в понеделник в Министерския съвет Христо Алексиев обяви, че от 1 януари догодина "Лукойл Нефтохим Бургас" и "Лукойл България" прехвърлят икономическата си дейност, приходите и данъците в България. Тоест вече няма да работи на ишлеме и цялата печалба от дейността на рафинерията ще остава в България, а не в Нидерландия или Швейцария, както беше досега.
Днес вицепремиерът каза, че постигнатите договорености с ръководството на "Лукойл" могат да доведат до по-големи приходи в бюджета на България. Както Алексиев изчисли преди два дни, ако за 2021 г. "Лукойл Нефтохим Бургас" е платил 3,5 милиона лева данък печалба, за 2022 г. се очаква около 100 милиона лева, за 2023-а - в пъти повече - между 600 милиона лева и 700 милиона лева.
Във връзка с износа, Алексиев отбеляза в понеделник, че е против реекспорта на суров петрол, но и че не е необходимо да бъде ограничавано изкуствено производството на рафинерията, тъй като по-голямото производство води до по-ниски цени за вътрешния пазар. "На второ място забраната за износ на нефтени продукти би нарушила външнотърговското салдо на страната ни и от износител България може да се превърне във вносител, което е недопустимо. В този контекст ограничаването на износа би се отразило негативно и на приходите в държавната хазна."
Генерираните допълнителни приходи ще бъдат използвани за компенсации на цените на горивата за хората и за бизнеса, за което ще бъдат приети необходимите действия от правителството, категоричен бе Алексиев.
От ГЕРБ изчислиха, че отстъпката при така генерирана и оставаща на разположение печалба би стигнала за 50 ст. на литър. В същото време те предложиха законопроект, с който компенсацията стига до 1 лев на литър.