ЕС се кани да влезе в търговската война, която Тръмп започна
Европейската комисия е готова да даде твърд, съразмерен и обединен отговор на митата, които американският президент наложи за стоманата и алуминия
ЕС ще отговори твърдо и съразмерно на митата, въведени от САЩ, заяви днес еврокомисарят по въпросите на търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович в изказване пред евродепутатите в Европейския парламент в Страсбург, цитиран от кореспондента на БТА Николай Желязков.
Търговската война
- Тръмп наложи мита от 25% върху вноса на стомана и алуминий, но направи едно изключение
- Тръмп спуска бариера и пред вноса на метали. Отмъщението на ЕС може да дойде "в рамките на час"
- Финансист №1 на Нидерландия: Увеличените от Тръмп мита ще ускорят инфлацията в САЩ
- Канада предлага на Мексико, Великобритания и ЕС общ отговор на митата на Тръмп
Тръмп повиши вчера значително митата върху стоманата и алуминия до 25 на сто в опит да подпомогне затруднени промишлености в САЩ, но рискувайки същевременно да разпали търговска война на много фронтове, отбеляза Ройтерс.
Дълбоко съжаляваме за това, според нас митата са неоправдани, каза Шефчович. По неговите думи митата са данъци и не са от полза за потребителите, защото ще доведат до повишение на цените и нарастване на инфлацията.
Всички губят от това, обобщи Шефчович. Оценяваме обявените мерки, ще отговорим твърдо и съразмерно, каза той. Готови сме за конструктивен диалог, добави еврокомисарят.
Ето кои са главните вносители на стомана и алуминий в САЩ >>
Още вчера - часове преди Тръмп да обяви решението си, Европейската комисия заяви, че налагането на мита би било незаконно и икономически контрапродуктивно, особено предвид дълбоко свързаните вериги за производство, установени от ЕС и САЩ чрез трансатлантическа търговия и инвестиции. "С налагането на мита САЩ биха обложили собствените си граждани, като повишат разходите за бизнеса и насърчат инфлацията. Митата повишават икономическата несигурност и нарушават ефективността и свързаността на световните пазари", пише в изявлението, което БТА цитира.
Светът става все по-сложен и непредсказуем, предизвикателствата изискват международно сътрудничество, основано на правила. Световната търговска организация трябва да бъде в центъра на търсенето на решения. Бизнесът има нужда от честност и ясни правила. Ще оставим всички комуникационни канали отворени. ЕС е готов за всякакви предизвикателства, които може да възникнат в областта на търговията. Когато е необходимо, ще защитим нашата откритост, индустрия и единен пазар, посочи днес еврокомисарят Шефчович.
Тръмп същевременно отмени изключенията и безмитните квоти за големи доставчици като Канада, Мексико и Бразилия, както и за други държави. Но допусна дерогация за Австралия. Нещо повече, президентът се зарече да наложи реципрочни тарифни ограничения за вноса днес или утре, които ще влязат в сила почти веднага, което означава, че САЩ ще налагат мита върху продукти в случаите, когато друга държава е наложила такива върху американски стоки.
Френският министър на промишлеността Марк Ферачи, цитиран от Ройтерс, каза, че Европа трябва да отговори по твърд и обединен начин на най-новите мита на американския президент.
Франция не е най-големия производител на алуминий или стомана, но Ферачи каза, че Париж също може да бъде непряко засегнат от митата, ако китайският внос (сега в затруднение) си проправи път до Европа.
"Трябва да очакваме известно влияние от митата на Доналд Тръмп. Европа трябва да отговори по-обединен начин, тъй като знаем, че стратегията на Тръмп е да разедини Европа", каза Ферачи пред телевизия Те Еф1.
"Трябва да сме обединени и да отговорим по твърд начин. Европа е в състояние да го направи", добави френският министър.