Акциите на производителите на стомана падат заради ескалация на търговската война
Вносители на стомана и алуминий в САЩ реагираха на готвените от Тръмп 25-процентни мита
Акциите на европейските и азиатските производители на стомана паднаха в понеделник, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че ще въведе мита от 25% върху целия внос на стомана и алуминий в рамките на часове в допълнение към съществуващите мита върху металите, предаде Ройтерс.
Тъй като рискът от търговска война на много фронтове нараства, Европейският съюз отбеляза, че може да отмъсти, взимайки ответни мерки, а Тръмп на свой ред обеща да наложи реципрочни тарифни ограничения на страни, наложили вече такива спрямо вноса от САЩ.
Говорейки пред репортери на път за неделния NFL Super Bowl в Ню Орлиънс, Тръмп каза, че ще обяви митата за металите в понеделник, а реципрочните мита скоро след това, добавяйки, че "ако те обмитят нас, ние ще обмитим тях".
Най-големите вносители на стомана в САЩ са Бразилия, Канада и Мексико, следвани от Южна Корея и Виетнам, според данните на правителството и Американския институт за желязо и стомана (American Iron and Steel Institute).
Същевременно Канада, чиито големи хидроенергийни ресурси подпомагат производството на метали, има дял от 79% от вноса на първичен алуминий* в САЩ през първите 11 месеца на 2024 г.
Кои търговски партньори ще засегне поредната ескалация на напрежението в търговията, предизвикана от Тръмп, според Ройтерс.
Стомана
Приблизително 1/4 от стоманата, използвана в Съединените щати, се внася, по-голямата част от нея от съседите Мексико и Канада или партньори в Азия и Европа като Япония, Южна Корея и Германия.
По данни на Министерството на търговията на САЩ, цитирани от Би Би Си, през 2024 г. Канада е изнесла за САЩ 6 млн. метрични тона стомана (mmt), Бразилич 4,1 млн. метрични тона, Мексико, 3,2 млн. метрични тона, Южна Корея - 2,5 млн. метрични тона, Виетнам - 1,2 млн. метрични тона, Япония - 1,1 млн. метрични тона.
Докато Китай е най-големият производител и износител на стомана в света, много малко от произведеното там се изпраща в САЩ. Митата от 25%, наложени през 2018 г., извадиха от играта повечето китайски износители (за САЩ).
Китай е изнесъл 508 000 метрични тона стомана за САЩ миналата година или 1,8% от общия американски внос на стомана.
Алуминий
В случая с алуминия САЩ са по-зависими от вноса. Приблизително половината от този лек метал, използван в САЩ, се доставя отвън, по-голямата част идва от Канада. С 3,2 милиона метрични тона миналата година вносът от Канада е два пъти по-голям от този от следващите девет страни взети заедно.
Следващите по големина доставчици са Обединените арабски емирства и Китай съответно с 347 034 и 222 872 метрични тона.
Индустрията за топене на алуминий в САЩ е малка по световните стандарти. Капацитетът на топилните заводи в страната е само 1,73% от глобалния според американски данни.
Първи реакции
Европейският съюз
"Като дългогодишни съюзници, ЕС и САЩ са изградили силно икономическо партньорство чрез споделени ценности, взаимно доверие и сътрудничество.
Митата поставят под въпрос духа на сътрудничество, който отдавна определя трансатлантическите отношения.
Сега е моментът за сътрудничество, а не за конфронтация." Това написа в "Екс" говорителят на Европейската комисия по икономическа сигурност, търговия и финансови услиги Олоф Гил.
As longstanding allies, EU & U.S. have built a strong economic partnership through shared values, mutual trust & cooperation.
— Olof Gill (@olofgill) February 10, 2025
Tariffs put into question the spirit of cooperation that has long defined transatlantic relations.
Now is the time for collaboration, not confrontation. pic.twitter.com/zDj5H4O959
По-рано германският канцлер Олаф Шолц заяви, че Европа е готова да реагира "в рамките на един час", ако САЩ наложат мита срещу Европейския съюз.
Френският външен министър Жан-Ноел Баро пък обяви, че страната му ще призове Европейския съюз да отговори на последното съобщение на президента на САЩ Доналд Тръмп относно налагането на мита.
Външният министър каза, че Франция и нейните европейски партньори не трябва да се колебаят да защитават интересите си пред лицето на заплахите от тарифи на САЩ.
"Ние ще бъдем готови за трудни преговори, ако се наложи", предупреди миналата седмица председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, като призова "решенията да се вземат без никакви емоции или носталгия по един отминал свят".
Канада
"Канадската стомана и алуминий подкрепят ключови индустрии в САЩ от отбраната, корабостроенето и автомобилите", публикува позицията си в "Екс" канадският министър на иновациите Франсоа-Филип Шампан.
"Ще продължим да отстояваме интересите на Канада, на нашите работници и нашите индустрии."
Австралия
"Австралийската стомана и алуминий създават хиляди добре платени американски работни места и са ключови за нашите споделени отбранителни интереси", каза министърът на търговията Дон Фарел.
Южна Корея
Южнокорейското министерство на търговията, индустрията и енергетиката съобщи, че "ще работи в тясно сътрудничество с производителите на стомана, за да реагира активно", ако митата бъдат наложени.
*Първичен алуминий е течен алуминий, който се произвежда в процеса на електролиза, без утаяване. Първичният алуминий може да бъде изработен в алуминиев слитък чрез охлаждане в модела от алуминиеви отливки.