По време на днешната търговия доларът е стабилен спрямо еврото, но поевтинява спрямо британския паунд и японската йената, като се движи близо до 6-седмичен връх в петък преди доклада за безработицата в САЩ, който може да реши посоката на лихвените проценти в САЩ. Йената скочи, за да ограничи бурната седмица, засегната от несигурността за перспективите за паричната политика на Япония.

Доларът беше подкрепен и от търсенето на активи-сигурни убежища, тъй като инвеститорите преценяваха нарастващото напрежение в Близкия изток и неговото въздействие върху световната икономика.

Индексът DXY, изчислен от ICE, който показва представянето на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), губи 0,16%. DXY се повиши с близо 1,5% за седмицата, а по-широкият WSJ Dollar Index, включващ 16 валути, спада с 0,14%*.

Ден преди това DXY се повиши до най-високата си стойност от над шест седмици след силни икономически данни за САЩ, както и заради общото увеличение на търсенето на отбранителни активи на фона на нарастващото напрежение в Близкия изток.

Вниманието на търговците днес е насочено към данните за безработицата в САЩ за септември, които ще бъдат оповестени от Министерството на труда след 15:30 часа българско време. Общата прогноза на анализаторите, анкетирани от Trading Economics, предполага увеличение на броя на работните места в САЩ през септември със 140 000 (+142 000 през август) и запазване на безработицата на ниво от 4,2%.

"Има малко доказателства, които подсказват, че на хоризонта е твърдо приземяване на икономиката на САЩ", каза Прашант Нюнаха, старши стратег за лихвите в Азиатско-Тихоокеанския регион в TD Securities. "Нашето усещане е, че рисковете за септемврийските заплати са в посока нагоре, което би трябвало да накара държавните облигации на САЩ да продължат да повишават доходността си"

Докладът за работните места идва в момент, когато пазарите се борят с подобряващата се икономическа картина на САЩ и по-яростния тон от председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, който разби някои надежди в понеделник, че ще има голямо намаляване на лихвите за следващия месец.

Пазарите оценяват 33% шанс Фед да намали лихвените проценти през ноември с 50 базисни пункта (б. п.), което е спад от 49% миналата седмица. Фед намали лихвените проценти миналия месец с 50 б. п.

Еврото се търгуваше за 1,1029 долара спрямо 1,1031 долара в края на предишната сесия. Европейската централна банка определи вчера следобед референтен курс на еврото от 1,1039 долара.

Стойността на британския паунд спрямо долара в същото време беше 1,3134 долара, спрямо 1,3124 долара предния ден. Вчера курсът на британската национална валута спрямо долара се понижи с 1,1% след изявления на управителя на Банката на Англия Андрю Бейли. В интервю за Guardian той каза, че британската централна банка може да стане "малко по-агресивна" в намаляването на лихвите, ако новините за инфлацията продължат да са добри.

"Пазарът прие думите на Бейли като зелена светлина за допълнителни очаквания за облекчаване на паричната политика спрямо паунда", заяви Катлийн Брукс, анализатор в брокерската фирма XTB, цитирана от The Wall Street Journal.

Обменният курс долар/йена падна до 146,10 йени от 146,93 йени в края на предишната сесия. Японската валута възстанови някои позиции, загубени през седмицата, въпреки че остана близо до над 6-седмично дъно от 147,25, достигнато ден по-рано. Въпреки това е напът да регистрира спад от 2,7% тази седмица, което е най-слабото седмично представяне от май 2022 г. след коментари от новия премиер Шигеру Ишиба, разпалили очакванията, че повишенията на лихвите в Япония са по-далеч.

Стойността на долара се повиши по време на търговията до 7,0598 юана (търгува се извън континентален Китай) спрямо 7,0523 юана в края на предишната сесия.

Австралийският долар спадна до 0,6843 щатски долара и ще отчете понижение с 0,8% за седмицата, което ще бъде първият му седмичен спад от последните четири.

*Валутните курсове са актуални към 09:30 часа българско време, източници "Ройтерс" и TradingEconomics.