Щатският долар - традиционна валута-убежище - е подложен на натиск, след като агресивните стимули на Китайската народна банка във вторник повишиха апетита за риск. В същото време растящите залози за друго значително понижение на лихвените проценти в САЩ през ноември допринесоха насрещният вятър да се усили за зелените пари.

Китайската народна банка намали лихвения процент по 7-дневните обратни репо операции до 1,5% от 1,7% годишно и обяви мерки за подкрепа на пазара на недвижими имоти, включително намаляване на лихвите по вече издадени ипотеки.

Индексът на потребителското доверие в САЩ падна до 98,7 пункта през септември, съобщи вчера изследователската организация Conference Board, която изчислява този показател. През август стойността на индикатора беше 105,6 пункта, а не 103,3 пункта, както беше съобщено по-рано. Експертите средно очакваха индексът да се повиши до 103,8 пункта от предварително обявеното ниво за август.

"Потребителите остават недоволни от икономиката", казват икономисти от Wells Fargo пред "Ройтерс". "Въпреки че очакваме да има редица причини, поради които домакинствата стават все по-песимистични, умереният пазар на труда остава най-важното"

Днес ще бъде публикувана статистика за продажбите на нови сгради в САЩ, а по-късно тази седмица търговците очакват публикуването на окончателни данни за динамиката на БВП на САЩ за второто тримесечие и отчет за приходите и разходите на американците за август.

Австралийският и новозеландският долари достигнаха многомесечни върхове в сряда, докато юанът достигна най-силното си ниво от над година, тъй като агресивният пакет от стимули на Китай предостави най-новия изстрел в ръката за склонност към риск.

Австралийският валута достигна връх от 0,6908 щатски долара в ранната азиатска сесия, най-високата си стойност от февруари 2023 г., докато кивито се покачи до 9-месечен връх от 0,63555 долара, тъй като и двете валути продължиха покачването си от предишната сесия.

По-късно австралийският долар намали част от печалбите си, след като данните от сряда показаха, че вътрешните потребителски цени са се забавили до тригодишно дъно през август, докато основната инфлация достигна най-ниското си ниво от началото на 2022 г. За последно беше незначително по-ниска от 0,6891 щатски долара за един "австралиец". Както стана ясно в сряда, инфлацията в Австралия се забави до 2,7% през август до тригодишно дъно, от 3,5% през юли. Анкетираните от Trading Economics анализатори очакваха по-умерено забавяне до 2,8%.

Пазарите в световен мащаб се наслаждаваха на блясъка на последната поредица от мерки за подкрепа на Китайската народна банка, обявени във вторник, вариращи от огромни намаления на лихвите до помощ за фондовия пазар. Това е ход, който насърчи инвеститорите, според "Ройтерс".

"Съдейки по реакцията на финансовите пазари, тези съобщения всъщност бяха по-големи от пазарните очаквания", каза Карол Конг, валутен стратег в Commonwealth Bank of Australia, отбелязвайки, че са облагодетелствали особено валутите със силни връзки с китайската икономика като австралийския и новозеландския долари.

В съответствие с широкообхватните си мерки за облекчаване, Китайската народна банка в сряда също понижи цената на своите средносрочни заеми за банките до 2% от 2,30%.

Офшорният юан (в континентален Китай) се повиши до 16-месечен връх от 7,0012 юана за долар, както и за неговия офшорен брат, който за кратко се повиши над ключовото психологическо ниво от 7 за долар и достигна връх от 6,9952 офшорни юана за щатски долар.

 

Индексът ICE DXY, който проследява долара спрямо шест основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се понижи с 0,19%, а по широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути спадна по-слабо, с 0,05%*. Индексът на долара падна с повече от 0,5% през предходната сесия, най-големият му еднодневен процентен спад за един месец.

Британският паунд напредна с 0,1% до 1,3430 долара, ниво, невиждано от март 2022 г. Британската валута привлече допълнителна подкрепа от по-малко агресивните очаквания за намаляване на лихвените проценти от Английската централна банка тази година спрямо Федералния резерв на САЩ.

Според "Ройтерс", пазарите сега оценяват 59,5% шанс за намаление на лихвения процент с 50 б. п. на следващото заседание на Фед, спрямо едва 37% преди седмица.

Еврото поскъпна с 0,14% до 1,1195 долара, движейки се близо до 13-месечен връх, достигнат миналия месец, докато йената се понижи леко до 143,32 за долар. Ден преди това управителят на Японската централна банка Казуо Уеда заяви, че регулаторът няма намерение да бърза да повишава лихвите и ще продължи да следи отблизо ситуацията на финансовите и капиталовите пазари.

*Валутните курсове са актуални към 10:00 часа българско време, източници "Ройтерс" и TradingEconomics.