По време на днешната търговия курсът на долара е стабилен спрямо повечето основни валути в сряда сутринта и съществено се повишава спрямо японската йена. Причината - инвеститорите продължиха да отказват залози за агресивни намаления на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ, в очакване на предстоящите президентски избори в САЩ на 5 ноември.

Индексът DXY, който проследява динамиката на долара спрямо шест основни валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се повиши с 0,15% до най-високото си ниво от два месеца и половина. По-широкият WSJ Dollar Index, включващ 16 валути, нарасна с 0,25%.

Американската валута е подкрепена от по-ниските очаквания, че Федералният резерв ще продължи агресивното си облекчаване на паричната политика след множество оптимистични икономически данни.

Сега пазарът вижда около 90% шанс Фед да намали основния си лихвен процент с 25 базисни пункта (б. п.) през ноември, пише Trading Economics, докато само преди няколко седмици инвеститорите залагаха на по-рязко намаление с 50 б. п.

Остават по-малко от две седмици до преброяването на гласовете на президентските избори в САЩ и инвеститорите претеглят възможността за републиканска победа, а ако това се случи, ще бъде най-добрата подкрепа за зелените пари.

Докато пазарните очаквания изглеждат клонящи към победа на Тръмп, все още има "достатъчно време" за преоценка, каза старши пазарен анализатор Мат Симпсън в City Index. "Може дори да видим малко отдръпване на могъщия долар и доходността на държавните облигации, ако спечели Камала Халис, като се има предвид, че нейните политики се считат за по-малко инфлационни."

В ново проучване на Ройтерс вицепрезидентът на САЩ от Демократическата партия Камала Харис има незначителна преднина от 46% спрямо 43% пред бившия президент републиканец Доналд Тръмп.

На фона на иначе пестеливия календар за икономически данни в сряда, открояващото се събитие е публикуването на резюмето на Бежовата книга на Фед за икономическите условия. "Бежовата книга вероятно ще покаже продължаващ модел на забавяне на икономическия растеж с отделни силни страни", каза Симпсън от City Index. "Въпреки това посоката нагоре на долара да продължи изглежда по-вероятна, като се има предвид, че последните данни надминават прогнозите", добави той.

Еврото се търгуваше за 1,0797 долара спрямо 1,0799 долара при затварянето на сесията във вторник, след като падна до най-ниското си ниво от 2 август на 1,0792 долара. Членове на Управителния съвет на Европейската централна банка обединиха усилията си във вторник, за да обърнат специално внимание, че има голяма вероятност инфлацията да падне под целта на банката от 2%.

Стойността на британския паунд по същото време беше 1,2983 долара срещу 1,2984 долара в края на предишната търговия, когато падна до най-ниското си ниво от 19 август.

Междувременно спрямо йената курсът на долара скочи до 152,16 йени спрямо 151,08 йени в края на последната сесия. В Япония трябва да се проведат общи избори на 27 октомври. Последните проучвания на общественото мнение показаха, че управляващата Либерално-демократическа партия може да загуби мнозинството си с коалиционния партньор Komeito. Рискът от коалиционно правителство на малцинството повиши перспективата за политическа нестабилност, усложняваща усилията на Централната банка на Япония да намали зависимостта на икономиката от паричните стимули.

При силен долар по неписано правило стоковите валути поевтиняват. Австралийският и новозеландският долар, зависими и от търговията на двете страни с Китай, се понижиха съответно с 0,24% до 0,6665 щатски долара за един "австралиец" и с 0,22% до 0,6029 американски долара за едно "киви".

Другите две стокови валути, които са силно зависими от цените на петрола, канадският долар и норвежката крона се понижават съответно с 0,13% до 1,3822 канадски долара за един американски и с 0,22% до 10,9461 крони за един щатски долар. Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) се понижиха с 0,57% до 71,33 долара за барел, а на търгувания предимно в Европа Брент поевтиняха с 0,51% до 73,65 долара за барел*.

*валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 10:15 часа българско време, източници "Ройтерс" и TradingEcoomics.