Европейският съюз е внесъл повече газ от Русия през 2024 г. въпреки войната в Украйна, се посочва в доклад на мозъчния тръст "Ембър" (Ember), цитиран от ДПА и БТА.

Според анализа вносът на руски газ в ЕС, както по тръбопроводи, така и втечнен природен газ, се е увеличил с 18 на сто спрямо 2023 г.

След инвазията на Русия в Украйна през февруари 2022 г. ЕС наложи санкции върху руски енергийни източници като въглища и петрол. Макар и Общността да се стреми да сложи край на вноса на руски газ до 2027 г., планът не е законово обвързващ.

Италия, Чехия и Франция са сред страните, увеличили доставките на руски газ миналата година, се посочва в доклада на "Ембър".

Според мозъчния тръст се очаква вносът да нарасне допълнително през 2025 г., въпреки че няма увеличаване на търсенето в ЕС. Цените на газа в ЕС са скочили с близо 60 на сто през 2024 г., сочи докладът.

"Скандално е, че ЕС все още внася газ от Русия", заяви анализаторът на "Ембър" Павел Чижак.

"Вместо да инвестират в истински алтернативи като възобновяеми източници и ефективност за спиране на руския внос, страните членки хвърлят пари за скъпи мощности за втечнен природен газ, които дори няма да използват", добави Чижак.

От началото на 2025 г. Украйна блокира транзита на руски газ през територията си.

Намаляването на зависимостта от руските изкопаеми горива е приоритет, заяви в интервю за Европейския нюзрум еврокомисарят по енергетиката Дан Йоргенсен.

Според "Ембър", ЕС не може да си гарантира напълно енергийна сигурност без купуването на известно количество руски газ.

Наскоро Евростат съобщи, че Съединените щати осигуряват почти половината от внесения в ЕС втечнен природен газ (45,3%), пред Русия (17,5%) и Алжир (10,7%).

Основна част от природния газ в газообразно състояние пък идва от Норвегия (45,6%). Следва Алжир с 19,3%, пред Русия с 16,6%.

Евростат също така отчете, че вносът на втечнен природен газ през 2024 г. отбелязва рязък спад в стойностно изражение (-39,1%) и в обема (-15,1%) в сравнение с 2023 г. Подобна тенденция се наблюдава и при природния газ в газообразно състояние, като при него импортът в стойностно изражение спада с 30,2%, а обемите намаляват с 4,4%.

ИЗБРАНО