Да се регламентират ли надценките: споровете предстоят
БСП настоява за налагане на таван, но нейният министър казва: ще регулираме договорите по цялата верига, без да налагаме предел
Според изпълнителния директор на Сдружението за модерна търговия (СМТ) Николай Вълканов евентуална мярка за таван на надценките на хранителните продукти е непродуктивна, това показва и опитът на други държави.
Вълканов каза това в отговор на журналистически въпрос относно цените на храните и заявеното от министъра на земеделието Георги Тахов по bTV, че е възможно да се възприеме в закон надценката да е до 30 процента, предаде БТА.
"БСП-Обединена левица", един от нейните министри е именно Тахов, предлага законопроект за таван на надценките на основни хранителни продукти. Левицата изтъква, че това не е атака срещу бизнеса, а мярка срещу ценовите манипулации.
Пред медиите обаче - след извънредното заседание на правителството на 15 февруари по темата за цените на хранителните стоки, каза, че неговото министерство ще изготви законопроект, който да въвежда регулация на договорите по цялата агрохранителна верига, вместо изкуствено да се налагат цени или да се ограничават нива на надценки.
Не виждаме как е възможно такъв тип решения да работят, надценка означава разход за реализацията на дадена стока, това не означава печалба, каза Вълканов. Според него няма как да се фиксира надценка, върху който и да било продукт, защото бизнесмоделът на различните търговци е различен, разходите, които те имат по реализация на дадена стока, са различни и ако се фиксира при дадена стока нормата на разход, това означава най-вероятно да се повиши при друга стока. По думите му затова подобна мярка няма как да сработи.
Вълканов тълкува и "заявката на премиера" Росен Желязков, дадена след съвещанието на правителството като позитивна: ще се търсят решения, които са пазарни, а не директна намеса върху цени или надценки, което доказано от опита на други държави е контрапродуктивно.
Във връзка с такива пазарни мерки според Вълканов отново ще се прави анализ по цялата верига на доставки, което е хубав знак. Нека да се осветлят проблемите при различни стокови групи, да се види всъщност има ли проблеми или всичко това, което се случва, са нормални пазарни обстоятелства. Видяхме, че заявката е да се види в цялата верига, в това число и отношенията между производители и купувачи, прекупвачи, преработватели, каква е ситуацията, така че да се търси един комплексен подход, коментира Вълканов.
Председателят на Парламентарната група на "БСП - Обединена левица" Драгомир Стойнев заяви днес, че е важно да се регламентират надценките върху храните, защото се получава изкривяване на пазара.
"С доминиращата си роля търговецът от последна инстанция де факто оказва влияние върху цените и голямата печалба отива при него. За нас е важно тази печалба да бъде разпределена във веригата така, че да има справедливост", каза още Стойнев по време на организираната публична дискусия на Сдружение "За достъпна и качествена храна" за качеството и достъпността на храните.
"Когато се получава липса на информация защо някои продукти имат висока цена, това вече е проблем - на институциите, на регулаторите, на самия български потребител. Затова с внесения законопроект от "БСП - Обединена левица" ще търсим по-голяма прозрачност", добави Стойнев, цитиран от БТА.
Мая Манолова от "Изправи се.БГ", инициатор на протеста за бойкот на търговските вериги (втори такъв е обявен за 20 февруари) смята, че има нужда от държавна намеса на пазара на хранителни продукти в България и в продуктите от първа необходимост. Тя се обяви в подкрепа на мерки за стимулиране на местните производители, сред които могат да бъдат облекчения и бърз и евтин достъп до пазара на дребно; изсветляване на всички елементи на хранителните вериги, включително цени и надценки и накрая - да се определят пределни надценки на веригите.
Министър Тахов обаче смята, че чрез замисляната регулация земеделските производители трябва да получат справедливи и достатъчни доходи за произведената от тях продукция. "В момента има дисбаланс на пазара. Чрез закона, който в момента е законопроект, ще се опитаме да осигурим допълнителната им защита, както и да дефинираме нелоялните търговски практики", обясни министърът. Той бе категоричен, че ако всичко това се случи през защитата на земеделските производители, ще се постигне и облекчение за потребителите.
"Ще го направим умно - като регулираме договорите по цялата верига, а не с изкуствено налагане на пределни надценки."
Съвсем наскоро Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Националната асоциация на млекопреработвателите (НАМ) заявиха съвместно, че, според техните проучвания, "през последната една година се установяват сериозни, обезпокоителни и изключително неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, особено в категорията на млечните продукти, където надценката при крайните продажни цени достига до 100% и над 100%". Това в много от случаите няма нищо общо с реалните пазарни условия или разходи за дейността, се казва в позицията на двете организации. Но двете организации не предлагат административно въвеждане на прагове на цени и надценки, а настояват за засилване на контрола по веригата.