Пушачите в Европейския съюз плащат много повече за данъци и акцизи, отколкото за самите цигари. Това отчита международният мозъчен тръст "Таксфоундейшън" (Tax Foundation) в публикация на електронната си страница, цитирана от БТА.

През 2024 г. страните членки на ЕС средно са налагали акцизи върху цигарите, надхвърлящи 80% от продажната цена на дребно. Това означава, че тези налози са повишили средните цени за потребителите с над 450%, посочва Tax Foundation.

Най-високият акциз в ЕС се налага в Ирландия - 9,92 евро за кутия от 20 цигари, следвана от Нидерландия - 7,66 евро и Франция - 7,45 евро.

Най-ниският акциз се събира в България - 1,92 евро за кутия от 20 цигари. Следващите най-ниски данъци са в Полша и Хърватия, съответно 2,33 евро и 2,52 евро.

Съгласно директивата на ЕС за данъците върху тютюна страните членки трябва да въведат минимален акциз за цигарите и други тютюневи изделия. Страните налагат данък във фиксирана сума за пакет цигари, както и акциз, който е процент от продажната цена на дребно.

Графика: Tax Foudation

Минималният общ акциз е поне 60% от националната среднопретеглена цена на дребно, като тези минимални стойности се запазват от 2014 г. Държавите членки, които налагат по-висока специфична ставка от поне 2,30 евро за опаковка, не е необходимо да изпълняват изискването за 60%. Двата налога се събират, преди към цената да се добави данъка върху добавената стойност (ДДС).

Европейската директива утвърждава само минимални ставки, но всички страни налагат по-високи ставки, отбелязва мозъчният тръст.

Акцизите се начисляват в допълнение към ДДС, прилаган за цигарите. Като се има предвид общият размер на данъците, средният дял на данъците в среднопретеглените цени на дребно за 2023 г. в страните от ЕС варира от 67,5% в Германия до 110% в Нидерландия.